środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Strażacy wyciągnęli z rzeki martwego dzika. Służby sprawdzą, czy zwierzę było zarażone afrykańskim pomorem świń

20.04.2018 11:02 | 0 komentarzy | żet

Akcja strażaków i służb weterynaryjnych w Rudzie Kozielskiej. W rzece znaleziono martwego dzika. Z uwagi na zagrożenie afrykańskim pomorem świń, interwencja wymagała zachowania szczególnych środków ostrożności.

Strażacy wyciągnęli z rzeki martwego dzika. Służby sprawdzą, czy zwierzę było zarażone afrykańskim pomorem świń
Fot. Bartosz Kozina/tylkokuznia.info
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Truchło dzika odkryto w rzece Rudzie rankiem 20 kwietnia, nieopodal ulicy Raciborskiej w Rudzie Kozielskiej. Na miejsce skierowano strażaków zawodowych oraz ochotników, a także przedstawicieli urzędu gminy oraz powiatowego inspektoratu weterynarii.

Zastosowanie szczególnych środków ostrożności ma związek z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń w województwie śląskim. - Jednym z najważniejszych elementów walki z tą chorobą jest szybka lokalizacja, izolacja i utylizacja padłych dzików, które stanowią podstawowe źródło zakażenia chorobą. Nosicielami afrykańskiego pomoru świń są przede wszystkim dzikie zwierzęta oraz kontakt z ich truchłem - czytamy na stronie internetowej raciborskiego magistratu.

Mieszkańcy powiatu raciborskiego, którzy zetkną się z martwymi dzikami są proszeni o natychmiastowy kontakt z pracownikami Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (telefony alarmowe: 32 412 06 02, 32 412 06 03, 604 284 392).

Wkrótce więcej informacji na temat zdarzenia.


Afrykański pomór świń (ASF) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe oraz dziki. Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF w związku, z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia i życia. Najczęstszym sposobem zakażenia zwierząt jest bezpośredni lub pośredni kontakt ze zwierzętami zakażonymi. W przypadku terenów o wysokim zagęszczeniu gospodarstw utrzymujących świnie, rozprzestrzenianie się wirusa między gospodarstwami jest stosunkowo łatwe za pośrednictwem osób odwiedzających gospodarstwo, jak również przez zakażoną paszę, wodę, wyposażenie oraz skarmianie zwierząt odpadami kuchennymi (zlewkami).

Miejsce wydarzenia: