Czujnik prawdę o powietrzu powie
Na terenie gminy Lubomia zostanie zamontowany kolejny czujnik, który bada jakość powietrza. Tym razem w Syryni.
Pierwsze urządzenie, które rejestruje poziom zanieczyszczenia, zamontowano na dachu Gminnego Ośrodka Kultury w Lubomi. Gmina dostała czujnik za darmo w ramach akcji prowadzonej przez Subregion Zachodni. Odczyt z czujnika jest dostępny dla każdego mieszkańca – wystarczy sprawdzić dane za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Gminy w Lubomi lub ściągnąć specjalną aplikację na smartfona. - Jak się okazuje, dużo mieszkańców interesuje się stanem jakości powietrza. Szczególnie młode osoby. Sprawdzają, kontrolują, chcą wiedzieć jakim powietrzem oddychają. Cieszy nas, że świadomość w tym zakresie wzrasta - mówi Bogdan Burek, zastępca wójta gminy Lubomia.
Władze gminy postanowiły więc zakupić drugi czujnik, tym razem dla Syryni. Zasada działania i informowania o stanie powietrza będzie taka sama jak w przypadku pierwszego czujnika. Urządzenie ma pojawić się na budynku Wiejskiego Domu Kultury w Syryni. - Od czasu do czasu docierają do nas głosy mieszkańców Syryni „A czym wy w tej Lubomi oddychacie? U nas tego nie ma”. Dane z czujnika zobrazują mieszkańcom, jaki jest stan powietrza - dodaje włodarz.
Zakup i montaż czujnika będzie kosztować gminę 2 700 zł.
(mak)
Komentarze
4 komentarze
Czujniki LookO2 to szajs, ostatnio się dowiadywałem jak działają te od Airly i jestem pod wrażeniem! Prowadzą codzienny nadzór nad wynikami wytwarzanymi przez sieć czujników jakości powietrza. Ich urządzenia były badane w Instytucie Podstaw Inżynierii Środowiska Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu. Obecnie biorą udział w pomiarach porównawczych organizowanych m. in. przez GIOŚ. W Tychach i Rybniku mają urządzenia zainstalowane przy stacjach referencyjnych
Za te 2700 zl można by kupic trzy czujniki z Looko2 które są bardzo dokładne.
Ogromne koszty za czujnik. Jeżeli będzie to czujnik Airly to współczuję bo moim zdaniem przy tych czujnikach nie można liczyć na miarodajne pomiary a błędy mogą być szokujaco duże .
"Gmina dostała czujnik za darmo...
...Zakup i montaż czujnika będzie kosztować gminę 2 700 zł."