Poniedziałek, 1 lipca 2024

imieniny: Haliny, Mariana, Klarysy

RSS

Kolejowa wystawa w Rybniku: „175 lat kolei na Śląsku” [ZDJĘCIA]

28.01.2018 18:00 | 1 komentarz | pm

Wystawę można oglądać do 28 marca.

Kolejowa wystawa w Rybniku: „175 lat kolei na Śląsku” [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W rybnickim muzeum otwarto w środę, 24 stycznia wystawę zatytułowaną „175 lat kolei na Śląsku”. Organizatorem zasadniczej części ekspozycji jest Muzeum Górnośląskie w Rattingen. Całość została wzbogacona o eksponaty pochodzące z rybnickiego muzeum. Przed zwiedzaniem kurator wystawy dr Dawid Keller zreferował tematykę dotycząca kolei nie tylko jako środku transportu, ale także jako istotnego waloru krajobrazowego, architektonicznego generującego zmiany społeczne czy gospodarcze. Rozwój kolei na Śląsku był ważnym czynnikiem inicjującym rozwój przemysłu. Rybnik jest tego znakomitym przykładem. Kolej, która w 1856 roku zawitała do Rybnika zdecydowanie zmieniła oblicze miasta i wpłynęła na jego dynamiczny rozwój.
Prelegent wspomniał, że w roku 2006 w Rybniku zorganizowano uroczystości związane ze 150-leciem linii kolejowej w Rybniku. Muzeum jako współorganizator uroczystych obchodów wydało wtedy pracę pt. „Koleją z Katowic do Raciborza”.
Zbiory rybnickiego muzeum dotyczące kolei to ponad 500 zróżnicowanych eksponatów od guzików mundurowych po sztandar Wodzisławskiego Związku Kolejarzy. Część z nich można oglądać na otwartej ekspozycji.
W trakcie wernisażu zaprezentowano także „Żelazny szlak rowerowy” będący nowym produktem turystycznym firmowanym przez Gminę Godów oraz partnerów: Miasto Jastrzębie – Zdrój, Gminę Zebrzydowice, Petrovice u Karvine i Miasto Karvina. Głównym celem projektu finansowanego z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego jest stworzenie wspólnego produktu turystycznego w postaci szlaku rowerowego zbudowanego w oparciu o opuszczone linie kolejowe w partnerskich gminach. Autorom projektu chodzi przede wszystkim o podniesienie atrakcyjności terenów przygranicznych przy jednoczesnym wykorzystaniu walorów przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Zadanie podzielone jest na etapy. Zdaniem Gabrieli Brzemia kierownika Referatu Funduszy Zewnętrznych i Zamówień Publicznych Urząd Gminy Godów pierwsi cykliści przejadą fragmentem trasy w drugiej połowie bieżącego roku. Tym sposobem nowa koncepcja wykorzystania terenów po dawnych szlakach kolejowych nawiązuje do tradycji C.K. Uprzywilejowanej Kolei Północnej Cesarza Ferdynanda, która od połowy XIX stulecia łączyła Kraków z Wiedniem.
Honorowy patronat nad rybnicką wystawą sprawują Ministerstwo Transportu Kraju Związkowego Północna Nadrenia-Westfalia oraz marszałkowie województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Wystawę można oglądać do 28 marca.