środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Najwyższy czas na zmiany w Rafako

21.09.2017 07:00 | 11 komentarzy | żet

O zwolnieniach grupowych pomocy dla pracowników pieniądzach oraz setce dyrektorów rozmawialiśmy z wiceprezesem Rafako Krzysztofem Burkiem.

Najwyższy czas na zmiany w Rafako
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

– Rafako to cała grupa kapitałowa. W których spółkach dojdzie do zwolnień?

– Efekty aktualnej analizy związanej z optymalizacją kosztów w tym zwolnienia grupowe dotyczą przede wszystkim spółki Rafako S.A., przy czym ma to miejsce we wszystkich jej lokalizacjach: w Raciborzu Pszczynie Poznaniu czy Warszawie. Konkretne obszary w naszej firmie z tym związane oraz skala zmian wynika z przeprowadzonego procesu optymalizacji całej naszej organizacji z uwzględnieniem sytuacji rynkowej i finansowej. Zgodnie z ustawą o zwolnieniach grupowych pełną informację w tym zakresie przekazaliśmy w stosownym zawiadomieniu w pierwszej kolejności dla organizacji związkowych oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Inne spółki z naszej Grupy Kapitałowej Rafako w ramach relacji właścicielskich również otrzymały określone polecenia związane z optymalizacja kosztów w swoich organizacjach, ale nic mi nie wiadomo o ewentualnych zwolnieniach w tych firmach.

– Jakie jeszcze kroki podejmie zarząd Rafako w ramach prowadzonej reorganizacji spółki?

– Proces zmian powinien zamknąć się wraz z I kwartałem 2018 r. Większość tych zmian przeprowadzona będzie już w październiku i listopadzie 2017 r. Nie będzie to jednak oznaczało że w Rafako przez kolejne lata nic nie będzie się zmieniać. Ambicją Zarządu jest uczynienie z niej organizacji prawdziwie zwinnej i elastycznej. Takiej, która będzie w stanie nie tylko poradzić sobie na trudnym rynku, ale także szybko reagować na zmiany, rozwijać się i pozyskiwać nowe zlecenia. Dlatego dążymy do tego, żeby gotowość do zmian i ciągłego doskonalenia stały się permanentnymi cechami tak naszych pracowników jak i firmy jako takiej.

Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę z faktu, że cała organizacja a w szczególności pracownicy, mogą być odrobinę zmęczeni procesem ciągłych zmian. Dlatego w trosce o ich komfort chcielibyśmy ten etap procesu reorganizacyjnego zakończyć możliwie najbardziej kompleksowymi zmianami, aby w kolejnych kwartałach móc skupić się wyłącznie na rozwoju i budowie pozycji rynkowej.

– Czy przewidują Państwo udzielenie pomocy zwalnianym pracownikom?

– Faktyczny proces zwolnienia grupowego rozpocznie się po zakończeniu konsultacji z partnerem społecznym czyli reprezentantami trzech działających w Rafako organizacji związkowych. Wszystkie elementy formalne procesu - w tym odprawy - przebiegną zgodnie z powszechnie obowiązującymi przepisami.

Dodatkowo Rafako przygotowało dwa programy wspierające. Pierwszy program tzw. outplacementu czyli działań, których celem będzie wsparcie pracowników objętych zwolnieniem grupowym w poszukiwaniu pracy poza Rafako. Drugi program to tzw. inplacement - nakierowany na włączanie spełniających kryteria pracowników do procesów rekrutacji wewnętrznej. Nie należy zapominać, że Rafako niezależnie od procesu optymalizacji zatrudnienia w jednych obszarach, normalnie funkcjonuje i rozwija się w obszarach związanych z największymi oczekiwaniami co do efektywności biznesowej.

Wszystkie szczegóły programu wsparcia pracowników będą znane po podpisaniu porozumienia z zakładowymi organizacjami związkowymi.

Trzeba przy tym zaznaczyć, że nie jest planowana kolejna odsłona PDO (Programu Dobrowolnych Odejść). W ramach tego programu, który miał miejsce na przełomie zeszłego i tego roku, otwarci byliśmy na odejścia 200+ osób. Z programu skorzystało mniej osób, bo 128 pracowników, co było rezultatem istotnie poniżej oczekiwania Zarządu. Z pewnością ta zmniejszona wielkość odejść miała wpływ na skalę aktualnych zwolnień.