Opieka nad seniorem na odległość
Wystarczy wcisnąć guzik na łańcuszku lub bransoletce, by sąsiedzi, bliscy lub pogotowie ruszyli z pomocą. W Wodzisławiu ruszył pilotażowy dla naszego regionu system teleopieki dla seniorów.
290 samotnych, schorowanych lub nie zawsze samodzielnych seniorów - w tym z Wodzisławia - zostało objętych bezpłatnym systemem teleopieki. Zasady działania programu są proste. Każdy senior otrzymuje specjalną opaskę lub wisiorek z przyciskiem. Nigdy nie należy się z nimi rozstawać. Nawet w wannie czy pod prysznicem. Gdy dzieje się coś niepokojącego, wystarczy nacisnąć guzik. Sygnał zostanie odebrany w całodobowym Centrum Alarmowym, gdzie pracują doświadczeni teleopiekunowie. Analizują oni sytuację i gdy jest taka potrzeba, organizują procedurę udzielania pomocy. Nawet jeśli senior nie jest się w stanie odezwać, to już znak, że należy działać.
Krąg wsparcia
Teleopiekunowie powiadamiają osoby, które podano do kontaktu, np. wnuczkę, syna czy sąsiadkę, a w razie czego wzywają pogotowie czy inne służby. Kluczową rolę w systemie pełnią sąsiedzi seniora. Najsprawniejszy nawet zespół pogotowia nie będzie w stanie przybyć na miejsce tak szybko, jak życzliwy sąsiad. W dużym uproszczeniu chodzi o to, że wokół seniora tworzony jest krąg wsparcia, który w razie potrzeby reaguje.
Dodatkowo teleopiekunowie otrzymują informacje o schorzeniach seniora czy przebytych operacjach. Wiedzą, jakie leki musi przyjmować - dzięki temu tak ważne informacje szybciej trafią do służb ratunkowych, gdy zajdzie taka potrzeba.
Ludzie:
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.