Gminy górnicze w sprawie smogu: "tak" dla zakazu palenia flotem i mułem, ale...
Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce zaapelowało do rządu o podjęcie skutecznych działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji i czystszego powietrza. - W związku z wysokimi kosztami zakupu paliw ekologicznych, niezbędnym jest wprowadzenie stałych, preferencyjnych cen lub dopłat do tych paliw, dla użytkowników ekologicznych kotłów - brzmi fragment stanowiska.
Przedstawiamy stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych, które 18 stycznia zostało skierowane do rządu:
Zarząd Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce zwraca się z apelem do Rządu o podjęcie skutecznych działań, w związku z katastrofalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza.
Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin górniczych apelują o wprowadzenie systemowych rozwiązań, zmierzających do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i przyczyniających się do polepszenia jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy gmin górniczych.
Samorządowcy ostrzegają, że strona samorządowa nie posiada mechanizmów, które mogłyby doraźnie wpłynąć na trwałe ograniczenie ilości emitowanych do powietrza substancji szkodliwych – w tym pyłów PM10, PM 2,5 i benzo(a)pirenu.
Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wnoszą o wyasygnowanie dodatkowych środków, w formie funduszy celowych dystrybuowanych np. przez NFOŚiGW, umożliwiających dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów c. o. na atestowane spełniające standard sprawności i emisji zgodny z 5. klasą.
Działania dotychczas prowadzone w samorządach zostały pozytywnie ocenione w raporcie Najwyższej Izby Kontroli w którym zauważono:
Efektywność przedsięwzięć podejmowanych przez gminy na rzecz poprawy jakości powietrza była zróżnicowana. Większość środków przeznaczonych na ograniczanie niskiej emisji wydatkowano na projekty uzasadnione ekonomicznie i ekologicznie.”
Jednak w tym samym raporcie NIK podkreśla:
„Zdaniem Izby, przy obecnym tempie i skali tych działań osiągnięcie redukcji stężenia zanieczyszczeń, przewidzianej w Programie ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego, nie będzie możliwe w żadnym możliwym do określenia horyzoncie czasowym.”
Dlatego Zarząd SGGP stoi na stanowisku, że w związku z wysokimi kosztami zakupu paliw ekologicznych, niezbędnym jest wprowadzenie stałych, preferencyjnych cen, lub dopłat do tych paliw, dla użytkowników ekologicznych kotłów. Należy również zapewnić stałość dostaw tego typu paliw, co różnie wyglądało w latach ubiegłych.
Podkreślamy też konieczność promowania rozwiązań umożliwiających ekologiczne podgrzewanie wody w sezonie letnim.
Zastosowanie kolektorów i paneli słonecznych w takich układach ograniczyłoby konieczność spalania paliw tylko do ogrzewania wody użytkowej. Jednak tu niezbędna jest stabilna polityka obejmująca nie tylko promocję ale i źródła dofinansowywania tego typu rozwiązań, już na etapie projektowania nowych budynków.
Koniecznym jest również opracowanie wytycznych dla placówek oświatowych w zakresie sposobu postępowania w przypadku drastycznego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza w regionie czy gminie.
Tu poruszyć należałoby kwestię zwiększenia gęstości monitoringu zanieczyszczeń powietrza – obecna jest, choćby na terenie Śląska, niewystarczająca, gdyż może powodować mylne wrażenie, że problem ten dotyczy tylko i wyłącznie miast, w których monitoring funkcjonuje.
Monitoring taki nierozłącznie powiązany jest znowu z przejrzystą polityką informowania mieszkańców o znacznych przekroczeniach norm czystości powietrza, nie tylko w przypadku osiągania rekordowych na terenie Europy stężeń.
Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce
mgr inż. Tadeusz Chrószcz
Komentarze
17 komentarzy
a może na czas smogu koksownie radlin wygasić ? czy ktoś kontroluje emisje ich do atmosfery czy mogą robić co im się podoba?
Do 2020 roku Polska jest zobowiązana dyrektywą UE którą podpisała że ograniczy emisję spalin o połowę.. A potem będą już problemy z dotacjami a może i kary.. Póki co nic się nie robi oprócz straszenia karami kontrolami urzędników czy mierzenia spalin poprzez drony.. A z drugiej strony importuje się tani węgiel gorszej jakości.. A za unijne pieniądze zamyka się kopalnie.. Niestety wszystko idzie w kierunku dyktatury..
@~niepalsmieci to było jakieś 10 lat temu nie wspominało sie wtedy o smogu. W Rybniku na przeciw kościoła św. Jadwig jest staro kolonia budynków kolejowych.w jednym z nich od drogi na " hasioku " był stos butelek plastykowych z wkładką drewna w środku przegotowanym do spalenia. Zadzwoniłem na Straż Miejską żeby sie ty zainteresowali i jaki by odzew żaden !!! Nie wiem co dzieje sie tam dzisiaj dawno nie byłem w tej okolicy .
@~niepalsmieci to było jakieś 10 lat temu nie wspominało sie wtedy o smogu. W Rybniku na przeciw kościoła św. Jadwig jest staro kolonia budynków kolejowych.w jednym z nich od drogi na " hasioku " był stos butelek plastykowych z wkładką drewna w środku przegotowanym do spalenia. Zadzwoniłem na Straż Miejską żeby sie ty zainteresowali i jaki by odzew żaden !!! Nie wiem co dzieje sie tam dzisiaj dawno nie byłem w tej okolicy .
Arteks pozwól że zacytuję jeszcze jedną Twoją Złotą Myśl :"Natomiast w przypadku kupna opału, odzieży, prądu czy jedzenia - każdy z nas ma ręce i głowę, powinniśmy sami o siebie zadbać." Arteks czy w przypadku rozmnażania się "płodząc nowe istnienia ludzkie" też musimy mieć ręce i głowę ???? Z tego co piszesz to chyba nie.. Ty wbiłeś sobie w głowę że Państwo Ci da "500 set" na jednego i po problemie .... trzymaj się tego ..
fajnie napisane..... 500+ jest dobre wg Ciebie .... pomoc do kopciuchów jest BEEEE wg Ciebie .. piszesz cytuję :" w przeciwieństwie do mieszkańców bloków, którzy muszą sami się składać na termomodernizację. " Powiedz proszę, kto zmusił Ciebie do zamieszkania w bloku, może trzeba było zbudować dom i nie dopłacał byś do termomodernizacji ??? Ale Ty poszedłeś na łatwiznę. Wież mi budowa domu to pewne wyrzeczenia a nie przyjść na gotowe .
@nikt@ważny - 500+ to całkiem rozsądny program demograficzny i wbrew temu co niektórzy mówią - nie jest rozdawnictwem. W wielu krajach państwa wspierają utrzymanie dzieci. Natomiast w przypadku kupna opału, odzieży, prądu czy jedzenia - każdy z nas ma ręce i głowę, powinniśmy sami o siebie zadbać. Państwo powinno co najwyżej pomóc nam wtedy kiedy chorujemy czy idziemy na rentę, a także pomóc tym najgorzej zarabiającym wynajmując im mieszkania komunalne. To nie znaczy, że państwo nie może jakoś moderować funduszy na walkę z niską emisją. Ale przecież w wielu bogatszych miastach takich jak Rybnik istnieje od lat system do wymiany źródeł ciepła. Niestety niektórzy nie są tym zainteresowani mimo, że dostaliby coś zupełnie w prezencie w przeciwieństwie do mieszkańców bloków, którzy muszą sami się składać na termomodernizację. To ważny problem bo złe powietrze może być powodem, że częściej będziemy chorować.Wszyscy...
Arteks .... ?
a i Arteks abyś źle nie zrozumiał mnie nie chodzi o "dopłaty do chałupy" ale jakakolwiek pomoc ze strony państwa przecież jesteśmy państwem prawa i sprawiedliwości od jakiegoś czasu !!!!!
Arteks piszesz :"ale oczekiwanie aby państwo dopłacało komuś do jego chałupy to chyba przesada... " to wytłumacz dlaczego państwo dopłaca z Twoich i moich pieniędzy do nie Twoich i nie moich dzieci ? tzw program 500+, jeżeli można jednym do chyba sprawiedliwie jest że i drugim też ... ?
Dzisiaj Radio90 poinformowało, że kopalnie PGG przestaną sprzedawać flotę i muł indywidualnym klientom!!! Oczywiście można wprowadzić niższą akcyzę na eko-groszek czy inne preferencje ale oczekiwanie aby państwo dopłacało komuś do jego chałupy to chyba przesada... To już lepiej aby państwo zaczęło w większym wymiarze wspierać budownictwo komunalne, a ci których stać na domy powinni zastanowić się przed ich budową - czy stać będzie na ich utrzymanie.
Objektywny troszeczkę mnie wyprzedziłeś (1 min)do nie było do ciebie :) tylko do kolegi pod Twym komentarzem
do poniżej ~RęceOpadają jak gorolskie czytam komentarze, na takim poziomie, nic nie wnoszące konstruktywnego do tematu
Fakt -Ręce Opadają jak się czyta twój komentarz ,facet jak byś był tak wysoki jak jesteś głupi uwierz nie potrzebował byś drabiny by zaglądać i sprawdzać w kominach czym ludzie palą. żałosny ignorancie ......@niepalsmieci ---komentarz mądry i na temat .....
Typowe hanysowskie myślenie,czy mi sie opłaci ????
NIE NIE OPŁACI CI SIĘ palić węglem,gazem,ropą ani podłączyć do pec-u o geotermie nie wspomnę!
Ale uwaga opłaci ci się palić mułem,szmatami,pet-ami,plastikami,oponami,starymi meblami i co tam jeszcze wymyślisz!
gdyby pelet, ekogroszek, gaz czy olej były tańsze rzędu 400 zł za tonę w wypadku np. tego pierwszego to nikt nie kupowałby odpadów.... gdyby opłacało ogrzewać się domy (nie mam na myśli domów pasywnych) gazem, gdzie wystarczy właściwie nacisnąć guzik, przekręcić gałkę i jest ciepło bez brudzenia i doglądania pieca to nikogo nie trzeba by było namawiać na zmianę sposobu ogrzewania domu... najgorzsze jest nawet nie palenie flotem czy mułem... kiedyś paliło się głównie tym, nie było filtrów na kominach elektrowni, koksowni itd. i nikt nie mówil o złej jakości powietrza bo nie było urządzeń mogących to zmierzyć. Najgorsze jest moim zdaniem to, że wiele ludzi pali śmieci. Ba. Grono najuboższych, czy tzw. rodziny patologiczne w kozach, kaflokach i tym podobnych urządzeniach pali wszystko. Od plastikowych butelek, przez pampersy, ubrania, meble znalezione na śmietnikach, mokre gałęzie znalezione w lesie, opakowania po jedzeniu... Bez edukacji i dużych dofinansowań czy obniżać ekologicznych opałów jeszcze długo sie nic nie zmieni. karanie ma mały skutek. jeśli ktoś pali owe resztki z braku środków to również kary nie zapłaci....Żeby ludziom coś zabraniać to najpierw wypadałoby zaproponować coś atrakcyjnego w zamian.