Poniedziałek, 2 września 2024

imieniny: Stefana, Juliana, Aksela

RSS

Gminy górnicze w sprawie smogu: "tak" dla zakazu palenia flotem i mułem, ale...

19.01.2017 19:00 | 17 komentarzy | mak

Stowarzyszenie Gmin Górniczych w Polsce zaapelowało do rządu o podjęcie skutecznych działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji i czystszego powietrza. - W związku z wysokimi kosztami zakupu paliw ekologicznych, niezbędnym jest wprowadzenie stałych, preferencyjnych cen lub dopłat do tych paliw, dla użytkowników ekologicznych kotłów - brzmi fragment stanowiska.

Gminy górnicze w sprawie smogu: "tak" dla zakazu palenia flotem i mułem, ale...
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przedstawiamy stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych, które 18 stycznia zostało skierowane do rządu:

Zarząd Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce zwraca się z apelem do Rządu o podjęcie skutecznych działań, w związku z katastrofalnym poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie gmin górniczych apelują o wprowadzenie systemowych rozwiązań, zmierzających do ograniczenia emisji zanieczyszczeń i przyczyniających się do polepszenia jakości powietrza, którym oddychają mieszkańcy gmin górniczych.

Samorządowcy ostrzegają, że strona samorządowa nie posiada mechanizmów, które mogłyby doraźnie wpłynąć na trwałe ograniczenie ilości emitowanych do powietrza substancji szkodliwych – w tym pyłów PM10, PM 2,5 i benzo(a)pirenu.

Prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wnoszą o wyasygnowanie dodatkowych środków, w formie funduszy celowych dystrybuowanych np. przez NFOŚiGW, umożliwiających dofinansowanie wymiany starych pieców i kotłów c. o. na atestowane spełniające standard sprawności i emisji zgodny z 5. klasą.

Działania dotychczas prowadzone w samorządach zostały pozytywnie ocenione w raporcie Najwyższej Izby Kontroli w którym zauważono:

Efektywność przedsięwzięć podejmowanych przez gminy na rzecz poprawy jakości powietrza była zróżnicowana. Większość środków przeznaczonych na ograniczanie niskiej emisji wydatkowano na projekty uzasadnione ekonomicznie i ekologicznie.”

Jednak w tym samym raporcie NIK podkreśla:

„Zdaniem Izby, przy obecnym tempie i skali tych działań osiągnięcie redukcji stężenia zanieczyszczeń, przewidzianej w Programie ochrony powietrza dla terenu województwa śląskiego, nie będzie możliwe w żadnym możliwym do określenia horyzoncie czasowym.”

Dlatego Zarząd SGGP stoi na stanowisku, że w związku z wysokimi kosztami zakupu paliw ekologicznych, niezbędnym jest wprowadzenie stałych, preferencyjnych cen, lub dopłat do tych paliw, dla użytkowników ekologicznych kotłów. Należy również zapewnić stałość dostaw tego typu paliw, co różnie wyglądało w latach ubiegłych.

Podkreślamy też konieczność promowania rozwiązań umożliwiających ekologiczne podgrzewanie wody w sezonie letnim.

Zastosowanie kolektorów i paneli słonecznych w takich układach ograniczyłoby konieczność spalania paliw tylko do ogrzewania wody użytkowej. Jednak tu niezbędna jest stabilna polityka obejmująca nie tylko promocję ale i źródła dofinansowywania tego typu rozwiązań, już na etapie projektowania nowych budynków.  

Koniecznym jest również opracowanie wytycznych dla placówek oświatowych w zakresie sposobu postępowania w przypadku drastycznego przekroczenia norm zanieczyszczeń powietrza w regionie czy gminie.

Tu poruszyć należałoby kwestię zwiększenia gęstości monitoringu zanieczyszczeń powietrza – obecna jest, choćby na terenie Śląska, niewystarczająca, gdyż może powodować mylne wrażenie, że problem ten dotyczy tylko i wyłącznie miast, w których monitoring funkcjonuje.

Monitoring taki nierozłącznie powiązany jest znowu z przejrzystą polityką informowania mieszkańców o znacznych przekroczeniach norm czystości powietrza, nie tylko w przypadku osiągania rekordowych na terenie Europy stężeń.

Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce

mgr inż. Tadeusz Chrószcz