Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Komunikat Meteo Project: nadchodzi fala mrozów

05.01.2017 15:19 | 0 komentarzy | (q)

Ocena aktualnej i prognozowanej sytuacji meteorologicznej dla powiatu raciborskiego na okres 05.01.2017 – 10.01.2017

Komunikat Meteo Project: nadchodzi fala mrozów
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Silny mróz Racibórz, powiat raciborski, woj. śląskie

Mróz – stan pogody, kiedy temperatura powietrza na otwartej przestrzeni (na wysokości 2 metrów nad poziomem gruntu) przez całą dobę utrzymuje się poniżej 0°C.

Aktualna sytuacja meteorologiczna w czwartek 5.01.2017

W czwartek region znajduje się pod wpływem niżu z chłodnym frontem atmosferycznym. Napływa arktyczna masa powietrza, z kierunków północnych. W Raciborzu obserwuje się zachmurzenie duże z przejaśnieniami, okresami wzrastające do całkowitego, aż do wystąpienia przelotnych opadów śniegu. O godzinie 7:00 (cz. urzędowego) przyrost świeżej pokrywy śnieżnej wyniósł 2 cm. Całkowita grubość pokrywy śnieżnej wyniosła także 2 cm. Temperatura powietrza kształtuje się odpowiednio od -2°C rano do około -4°C popołudniu. Ciśnienie atmosferyczne w południe wyniosło 1020 hPa. Wiatr umiarkowany i dość silny, okresami porywisty, w porywach 50 km/h, z kierunku północnego, okresami powodujący zawieje i zamiecie śnieżne. W drugiej części dnia i wieczorem w dalszym ciągu spodziewane są przelotne opady śniegu, które będą połączone z dość silnym i porywistym wiatrem, powodującym zawieje i zamiecie śnieżne. Temperatura powietrza będzie systematycznie spadać i wieczorem wyniesie około -6°C

Wstępna ocena prognozowanej sytuacji meteorologicznej na okres do 10 stycznia

W dniach od 5 do 10 stycznia spodziewana jest temperatura powietrza zarówno w nocy, jak i w dzień utrzymująca się poniżej 0°C. Początkowo prognozuje się spadki temperatury do około -11°C, -10°C w nocy. W ciągu dnia temperatura maksymalna od około -8°C do -7°C. W dalszym okresie, możliwe są spadki temperatury do około -18°C, -16°C, przy gruncie do około -23°C w nocy. W ciągu dnia temperatura maksymalna od około -10°C do -9°C a w długotrwałych rozpogodzeniach oraz słabym wietrze, możliwe spadki temperatury do około -20°C. W związku z czym planowane jest wydanie ostrzeżenia meteorologicznego na silny mróz z pierwszym stopniem zagrożenia, z ważnością od soboty (7.01) do niedzieli (8.01). Zachmurzenie duże z okresowymi rozpogodzeniami i słabymi opadami śniegu.

Skutki silnego i długotrwałego mrozu

Silny mróz powoduje wiele strat w gospodarce, szczególnie w rolnictwie i sadownictwie, powodując wymarzanie zbóż oraz drzew owocowych. Mróz może powodować rozległe awarie: trakcji i torów kolejowych, magistrali ciepłowniczych, instalacji i urządzeń hydrotechnicznych, wodociągów, sieci kanalizacyjnej i linii przesyłowych wysokiego napięcia. Silny mróz stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt, powodując wychłodzenia organizmów, odmrożenia, a w skrajnych wypadkach w wyniku długotrwałej ekspozycji w terenie otwartym – utratę życia. Do grupy osób podatnych na skutki silnego mrozu należą: dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia, bezdomni, osoby pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych środków odurzających.

Rekomendacje podczas silnego mrozu

  • w czasie silnego mrozu ograniczaj ekspozycję w terenie otwartym do minimum potrzeb,
  • przestrzegaj ilości posiłków i zadbaj o ich odpowiednią kaloryczność,
  • zadbaj o spożycie ciepłych płynów, szczególnie podczas długotrwałego przebywania w terenie otwartym,
  • przed wyjściem na zewnątrz zastosuj odzież o zwiększonej termoizolacji,
  • na odkryte części ciała stosuj odpowiednio tłuste kremy,
  • ograniczaj spożywanie napojów alkoholowych oraz innych używek,
  • dzieci, osoby starsze, osoby z chorobami układu krążenia obejmij szczególną opieką,
  • jeżeli widzisz osoby bezdomne lub osoby pod wpływem alkoholu narażone na silny mróz, wówczas jak najprędzej zaalarmuj odpowiednie służby ratunkowe,

Opracowanie: Meteo Project


Więcej informacji o pogodzie: meteoproject.info.pl oraz na profilu facebook.com/MeteoProject