Rybnik pamięta o księdzu Blachnickim
W czwartek, po zakończeniu mszy świętej w bazylice św. Antoniego (około godziny 11:30), na placu przed kościołem Matki Boskiej Bolesnej odsłonięta zostanie płaskorzeźba, przedstawiająca księdza Franciszka Blachnickiego, urodzonego w Rybniku założyciela ruchu oazowego „Światło-Życie”.
Czwartkowa uroczystość wpisuje się w rybnicką część obchodów Dni Diecezjalnych w ramach Światowych Dni Młodzieży. Postać związanego z Rybnikiem ks. Blachnickiego, upamiętniona została już w mieście w formie kilku tablic pamiątkowych, które znajdują się na terenie dzisiejszego kampusu (miejsce urodzenia ks. Blachnickiego), w kościele Matki Boskiej Bolesnej (w której został ochrzczony) oraz na Szkole Podstawowej nr 35, (której jest patronem).
Postument ks. Franciszka Blachnickiego to ostatnia z trzech płaskorzeźb z brązu, przedstawiających wybitne postaci zasłużone dla dziedzictwa kulturowego Rybnika. W ostatnim czasie w Parku Kozie Góry odsłonięta została płaskorzeźba Juliusza Haasego, a w Parku Bukówka Juliusza Rogera, inicjatora budowy kompleksu szpitalnego „Juliusz”.
Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921 roku w Rybniku, w wielodzietnej rodzinie Józefa Blachnickiego i Marii z domu Miller. Jest ojcem duchowym dla Ruchu Światło-Życie i dla związanych z ruchem wspólnot życia konsekrowanego. W trakcie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej 1939 roku, potem rozpoczął działalność konspiracyjną. Był więźniem KL Auschwitz. Po wojnie wstąpił do Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, gdzie święcenia przyjął w 1950 r. Był inicjatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości i założycielem Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodu oraz Międzynarodowego Centrum Ewangelizacji Światło-Życie w Carlsbergu. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Pośmiertnie odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Oświęcimskim. W 1995 r. rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny. Od 2000 r. jego grób znajduje się w kościele pw. Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem. Ks. Blachnicki pozostawił bogaty dorobek naukowy, popularno-naukowy i ascetyczno-formacyjny (w tym wiele homilii konferencji w zapisie magnetofonowym).