Wtorek, 16 lipca 2024

imieniny: Mariki, Benity, Dzierżysława

RSS

Lampiony z gliny na Paruszowcu [ZDJĘCIA]

06.07.2016 19:55 | 0 komentarzy | KP

W ramach projektu „Odczytajmy Paruszowiec”, 30 czerwca w filii nr 4 PiMBP w Rybniku odbyły się międzypokoleniowe warsztaty artystyczne „Lampiony z gliny inspirowane architekturą”.

Lampiony z gliny na Paruszowcu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Inspiracją do tworzenia glinianych lampionów była architektura Paruszowca. Warsztaty spotkały się z ogromnym zainteresowaniem, blisko 60 osób z zapałem i fantazją tworzyło lampiony. – Każdy uczestnik warsztatów dostał do ręki kawał mokrej gliny. Żeby coś ulepić, trzeba ją odpowiednio „uklepać”, obić kijem, rozpłaszczyć, uderzyć nią w stół. Aż będzie ją odpowiednio słychać. Potem było wałkowanie, wycinanie okien i drzwi, lepienie elementów, dodawanie ornamentów. Piękne w tych warsztatach były nie tylko gliniane budowle, ale również duch współpracy i dwie, a może nawet więcej godzin wzajemnej zabawy. Godzin i minut nikt nie liczył – podsumowuje Stanisław Bulandra, uczestnik warsztatów. Kolejne warsztaty lepienia w glinie odbędą się 27 lipca o godz. 10:00 w siedzibie biblioteki w dzielnicy Paruszowiec-Piaski (ul. Za torem 3B). Wstęp jest bezpłatny.

Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Filia nr 4 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku, przy współpracy Rady Dzielnicy Paruszowiec-Piaski, Placówki Wsparcia Dziennego Piaski, Miejskiego Domu Pomocy Społecznej i Koła Emerytów i Rencistów „Silesia” rozpoczęła realizację projektu „Odczytajmy Paruszowiec”.

Ideą przewodnią projektu jest przypomnienie historii dzielnicy, jej znaczenia dla miasta Rybnika i wkładu w ogólnopolski rozwój, a przede wszystkim wzbudzenie dumy ze swojej „małej ojczyzny” i zaangażowanie mieszkańców w aktywne działania na rzecz dzielnicy. Projekt realizowany będzie poprzez cykl międzypokoleniowych warsztatów artystycznych, fotograficznych, spotkań autorskich, wykładów historycznych, grę miejską, a przede wszystkim spotkania z mieszkańcami. Zebrane wspomnienia, anegdoty, zdjęcia dzielnicy zamieszczone zostaną w utworzonym tzw. Archiwum społecznym – Blogu o Dzielnicy Paruszowiec-Piaski.