Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Czad na Ostrogu. Dwie osoby w szpitalu [WEEKENDOWY RAPORT STRAŻAKÓW]

15.02.2016 09:25 | 0 komentarzy | żet

Powiat raciborski. W trakcie minionego weekendu strażacy wyjeżdżali do akcji siedem razy. Do najpoważniejszych zdarzeń doszło na Ostrogu (dwie osoby podtruły się czadem) oraz w Żerdzinach (zadymienie w piwnicy domu jednorodzinnego).

Czad na Ostrogu. Dwie osoby w szpitalu [WEEKENDOWY RAPORT STRAŻAKÓW]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Interwencje strażaków w piątek (12.02):

  • Racibórz ul. Mickiewicza, godz. 9.19 - zastęp strażaków usunął naderwaną przez wiatr reklamę, która zagrażała przechodniom.

Interwencje strażaków w sobotę (13.02):

  • Racibórz ul. Opawska, godz. 12.09 - strażacy zmyli z jezdni plamę substancji ropopochodnej po kolizji drogowej,
  • Racibórz ul. Kozielska, godz. 14.45 - strażacy zmyli z jezdni plamę substancji ropopochodnej po kolizji drogowej.
  • Racibórz ul. Rudzka, godz. 22.06 - lokatorka mieszkania straciła przytomność. Strażacy sprawdzili pomieszczenia pod kątem stężenia tlenku węgla, potwierdzając obecność śmiertelnie groźnego związku. Do szpitala z objawami podtrucia tlenkiem węgla zabrano 43-letnią kobietę oraz 41-letniego mężczyznę. Tlenek węgla najprawdopodobniej wydzielał się ze znajdującego się w łazience piecyka gazowego.

Interwencje strażaków w niedzielę (14.02):

  • Kuźnia Raciborska ul. Kozielska, godz. 13.49 - zastęp strażaków usunął powalony na jezdnię konar,
  • Racibórz ul. Mysłowicka, godz. 14.23 - strażacy ugasili pożar śmietnika,
  • Żerdziny ul. Powstańców Śl., godz. 19.59 - strażacy otrzymali zgłoszenie o dużym zadymieniu w piwnicy domu jednorodzinnego. Do akcji skierowano pięć zastępów strażaków (2 zastępy zawodowców i 3 zastępy ochotników). Okazało się, że źródłem zadymienia były tlące się w zasobniku pieca wióry. Strażacy w porę zneutralizowali zagrożenie, dzięki czemu udało się uniknąć strat.

Przypominamy, tlenek węgla (czad) jest gazem bezwonnym i bezbarwnym. Pierwsze objawy zatrucia czadem to zawroty głowy, ból głowy, nudności. Później następuje utrata przytomności. Tlenek węgla wiążę się z hemoglobiną, nie dopuszczając w ten sposób do transportu tlenu. Pozbycie się czadu z krwi jest możliwe dopiero w komorze hiperbarycznej (najbliższa jest w Siemianowicach Śląskich).

Jak uniknąć zatrucia? Podstawą jest drożność przewodów kominowych - zarówno tych odprowadzających spaliny, jak i wentylacyjnych - doprowadzających świeże powietrze. Nie bez znaczenia jest również ustawienie okien w pozycji zapewniającej cyrkulację powietrza (tzw. mikroszczeliny). Należy również uważać z regulacją ciągu przewodu kominowego w kominkach i piecach - zbytnie ograniczenie prędkości spalania może skutkować niepełną reakcją spalania i wydzielaniem czadu.

Coraz bardziej popularne stają się również specjalne czujki. Rozważając ich zakup należy jednak rozróżnić te reagujące na zwykłe zadymienie (przeciwpożarowe) od tych reagujących na tlenek węgla.