Piątek, 8 listopada 2024

imieniny: Seweryna, Gotfryda, Hadriana

RSS

Ludzi ubywa, koszty nie maleją – jak sprawiedliwie wyliczyć opłaty?

05.10.2015 10:12 | 6 komentarzy | tora

Spółdzielnia Mieszkaniowa ROW rozważa zmianę sposobu naliczania opłaty za windy.

Ludzi ubywa, koszty nie maleją – jak sprawiedliwie wyliczyć opłaty?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Obecnie opłata za korzystanie z dźwigów w blokach naliczana jest od osoby. Ten system przestaje się jednak sprawdzać. Zarząd spółdzielni zamierza wprowadzić naliczanie opłaty w zależności od ilości posiadanych udziałów. Główną przyczyną proponowanej zmiany jest nieustannie malejąca liczba mieszkańców. Ale nie tylko.

Efekt rewolucji śmieciowej

Od lat w ewidencji SM ROW ubywa osób. Nie wiadomo jednak, czy rejestr pokrywa się ze stanem faktycznym. Jedyną informacją dla spółdzielni o liczbie domowników jest oświadczenie właściciela mieszkania, spółdzielnia nie ma wglądu do ksiąg meldunkowych. Największy ubytek lokatorów spółdzielnia odnotowała w 2013 r. wraz z wprowadzeniem tzw. ustawy śmieciowej. Wówczas ubyło 297 osób, tak jakby nagle opustoszały dwa bloki! A łącznie w latach 2010 – 2014 z zasobów SM ROW „wyparowało” 614 osób.

Lokatorzy widmo

Jednak nie tylko ustawa śmieciowa i wiążąca się z nią chęć zmniejszenia opłaty za odpady jest przyczyną spadku wykazywanych osób w rejestrze SM ROW. Wiadomo, że wiele mieszkań jest wynajmowanych, jednak tylko niewielki odsetek ludzi zgłasza ten fakt spółdzielni, aby prawidłowo naliczyć czynsz. Stąd od kilku lat na zebraniach z mieszkańcami dyskutowano o konieczności wprowadzenia zmiany sposobu naliczania opłat tak, aby cały całego ciężaru kosztów nie ponosili tylko ci, którzy uczciwie zgłaszają wszystkich domowników. Bez tej zmiany obecny system pobierania opłat za windy nie pokryje wszystkich kosztów. Należałoby wciąż podnosić stawki, co odczuliby tylko wspomniani rzetelni spółdzielcy. Dlatego traktując dźwigi zgodnie z ustawą jako część przeznaczoną do wspólnego użytkowania, stanowiącą współwłasność wszystkich mieszkańców, bez względu na tytuł posiadanego prawa do lokalu, w kosztach ich utrzymania partycypują wszyscy mieszkańcy proporcjonalnie do posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej.

Drożej? Niekoniecznie

Zmiana wcale nie musi oznaczać podwyżek czynszu, przynajmniej nie dla rzetelnych spółdzielców. Weźmy np. czteroosobową rodzinę mieszkającą na 60 m kw. w Radlinie. Obecnie płacą miesięcznie 13,36 zł za eksploatację windy. Według proponowanej nowej opłaty płaciliby 11,4 zł.

Propozycja zarządu zostanie przedstawiona na najbliższym posiedzeniu Rady Nadzorczej i po uzyskaniu jej pozytywnej opinii będzie wprowadzona w życie.

(tora)


Za co wspólnie płacimy w bloku?

Każdy, kto posiada mieszkanie w bloku musi uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości. Obejmuje ona wszystkie części budynku takie jak fundamenty, mury zewnętrzne, dachy, kominy, strychy, klatki schodowe, korytarze, suszarnie, rowerownie, windy, a także przewody kominowe i instalacje gazowe, kanalizacyjne wodociągowe i centralnego ogrzewania. Każda osoba zamieszkała w budynku ma prawo korzystać z pomieszczeń wspólnych, a czy to robi, to jest jej indywidualna decyzja. Jednakże decydując się na zamieszkanie w budynku wielorodzinnym podejmuje decyzję o konieczności ponoszenia opłat z tytułu eksploatacji i utrzymania nieruchomości wspólnej, a zatem i wszystkich urządzeń wchodzących w jej skład - w tym wind.

Opłaty za windy – porównanie starek obecnych do proponowanych

Os. Radlin
eksploatacja - dotychczasowa opłata: 3,34 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,19 zł/m2/m-c
fundusz remontowy - dotychczasowa opłata: 4,50 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,20 zł/m2/m-c

Os. Centrum
eksploatacja - dotychczasowa opłata: 5,62 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,32 zł/m2/m-c
fundusz remontowy - dotychczasowa opłata: 5,25 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,22 zł/m2/m-c

Os. XXX-lecia
eksploatacja - dotychczasowa opłata: 3,32 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,17 zł/m2/m-c
fundusz remontowy - dotychczasowa opłata: 4,13 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,17 zł/m2/m-c

Os. Piastów
eksploatacja - dotychczasowa opłata: 3,20 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,20 zł/m2/m-c
fundusz remontowy - dotychczasowa opłata: 5,02 zł/os/m-c; proponowana opłata: 0,21 zł/m2/m-c