Czwartek, 14 listopada 2024

imieniny: Rogera, Serafina, Agaty

RSS

Jan Pospieszalski w Syryni: Polaków dbających o polską rację stanu nazywa się fundamentalistami

22.06.2015 22:26 | 9 komentarzy | tora

"Biały Krzyż" - utwór oddający hołd Żołnierzom Wyklętym i "Nie spoczniemy", z repertuaru Czerwonych Gitar wykonał dziś w Syryni Jan Pospieszalski, muzyk, publicysta, kompozytor.

Jan Pospieszalski w Syryni: Polaków dbających o polską rację stanu nazywa się fundamentalistami
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Pospieszalski gościł na sympozjum „Patriotyzm na Śląsku dawniej i dziś … rola kościoła lokalnego” zorganizowanym przez Adama Gawędę w ramach obchodów 90-lecia parafii św. Antoniego w Syryni.

Muzyk znany szerzej z telewizyjnego programu "Warto rozmawiać" przekonywał, że trzeba kultywować historię narodu polskiego i takie wartości jak Bóg, honor i ojczyzna, bo to daje człowiekowi silne oparcie i poczucie własnej wartości. - Tymczasem obserwacja ostatnich 25 lat uprawnia mnie jako dziennikarza do stwierdzenia, że niektórzy liderzy opinii próbują te wartości z Polaków wykorzenić jako szkodliwe izmy. Ludzi stawiających na pierwszym miejscu polską rację stanu nazywa się fundamentalistami - mówił Pospieszalski. Jego zdaniem to nie przypadek, że mówi się o zbrodni w Jedwabnem, za to mordowanie polskich robotników przez komunistów w 1970 roku w Gdańsku nazywa się wydarzeniami grudniowymi. - Wydarzenia grudniowe, znaczy się co, Bałtyk wylał? Urodziło się cielę z dwiema głowami? Celowo stosuje się takie nazewnictwo, aby ludzie nie kojarzyli faktu. Za to o zbrodni w Jedwabnem każdy coś słyszał i ktoś zadbał, by ocena moralna tego wydarzenia była do niego przyspawana na wszystkie czasy. To zróbmy zamianę - zbrodnia gdańska i wydarzenia jedwabiańskie - mówił Pospieszalski. Innym przykładem jest poznański czerwiec i pogrom kielecki. - A co się stało w czerwcu? Śnieg spadł w Poznaniu? Nie. Ludzie z orzełkami na czapkach z polecenia komunistycznej władzy strzelali do swoich rodaków. Krew płynęła strumieniami, a najmłodsza ofiara miała 13 lat. A strajkujący w Poznaniu upomnieli się o hasła "pracy, chleba, Boga, prawdy". Natomiast prowokacja enkawudowska, która zaowocowała zamordowaniem 49 obywateli polskich pochodzenia żydowskiego została po wsze czasy ochrzczona mianem pogromu kieleckiego - mówił publicysta.

Jego wystąpienie zostało nagrodzone gromkimi brawami. Więcej o obchodach 90-lecia parafii w Syryni w Nowinach Wodzisławskich z 30 czerwca.

Ludzie:

Adam Gawęda

Adam Gawęda

były poseł i senator