Racibórz: uczcili pamięć ofiar tragedii smoleńskiej [ZDJĘCIA]
- Niech Miłosierny Bóg wynagrodzi szczęściem wiecznym w Ojczyźnie Niebieskiej wszystkim ofiarom tragedii smoleńskiej - a prawda o ich śmierci stanie się fundamentem nowego narodu, budowanego na prawdzie o Zmartwychwstaniu Chrystusa - mówiła podczas modlitwy wiernych Stefania Pak, przewodnicząca Klubu Gazety Polskiej w Raciborzu.
Uroczystość rocznicy odsłonięcia tablicy smoleńskiej przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu rozpoczęła się w niedzielę 19 kwietnia od mszy świętej, którą odprawił ks. proboszcz Adam Rogalski. Podczas kazania przypomniał, że losy wojny między Bogiem a szatanem rozstrzygnęły się, kiedy Chrystus zmartwychwstał. Jednakże ten, który przegrał wojnę, czyni jeszcze zło na świecie i tak będzie aż do końca dni. Rolą chrześcijan jest świadczenie zmartwychwstaniu Chrystusa.
Po mszy uroczystości przeniosły się pod tablicę smoleńską, przy której stały poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność" i "Solidarność" RAFAKO. Po złożeniu kwiatów głos zabrał poseł na Sejm RP Czesław Sobierajski (PiS). - Śmiem twierdzić, że mieliśmy prezydenta ponad stan naszych elit - mówił o śp. Lechu Kaczyńskim. Przypomniał, że w swojej aktywności hołdował on trzem wartościom (naród, godność, człowiek). Sobierajski wyraził również nadzieję, że w maju kandydat PiS-u wygra wybory, a w listopadzie właśnie ta partia sięgnie po władzę.
W uroczystości miała wziąć również udział Dorota Skrzypek, wdowa po prezesie NBP Sławomirze Skrzypku, jednakże choroba nie pozwoliła jej przyjechać do Raciborza. Po apelu poległych i modlitwie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na ciasto i kawę.
Więcej we wtorkowych "Nowinach Raciborskich".
Uroczystego odsłonięcia tablicy poświęconej pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej dokonała 6 kwietnia 2014 roku Zuzanna Kurtyka - wdowa po Januszu Kurtyce, prezesie Instytutu Pamięci Narodowej. Powiedziała wówczas, że 96 ofiar katastrofy smoleńskiej będzie złączona z pomordowanymi w lesie katyńskim w 1940 roku Polakami tak długo, dopóki "ta wspólnota, której członkowie zwą się Polakami, będzie trwać".
Miejsce wydarzenia:
Ludzie:
Czesław Sobierajski
Były poseł na Sejm RP, polityk Prawa i Sprawiedliwości, obecnie doradca wojewody
Komentarze
6 komentarzy
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Mi się bardzo podobała ta msza trydencka, która była w NSPJ w czasie uroczystości pod kamieniem. Przepiękne śpiewy! Polecam każdemu.
puste ławki w kościele - się pytam dlaczego?
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
A mie żol tych starych emerytów-goroli. Co oni mają z życia, zero zainteresowań, zero pasji, Rus ich wygnoł na Ślońsko ziemia z Ukrainy,zmuszono ich do życia na ziemi Ślońskiej, kiero nie jest polsko,więc szukają czegoś, aby poczuć się polokami, bo żyli albo na Ukrainie albo na Ślońsku,czyli nigdy w Polsce, dlatego tyż ślońska nienawidzą, bo nasza fana przypomino Ukrainsko fana
Ile jeszcze tych tablic ,i pomników. Zwykły człowiek umiera i nie robia takich szopek. Co za kraj,na okragło jedno ,a to samo.