Poniedziałek, 8 lipca 2024

imieniny: Edgara, Elżbiety, Eugeniusza

RSS

Co Racibórz szykuje na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzach Wyklętych? Zobacz zapowiedź wideo

17.02.2015 09:27 | 2 komentarze | ż

Inscenizacja historyczna, wieczernice poetyckie, spotkanie miłośników historii, seans filmowy, wykład, koncert - tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapowiadają się imponująco. Powstał również film promujący wydarzenie.

Co Racibórz szykuje na Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzach Wyklętych? Zobacz zapowiedź wideo
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Program obchodów "Racibórz Żołnierzom Wyklętym":

28 lutego

Plac Długosza, Racibórz

 

  • godz. 11.00 - Inscenizacja historyczna "Odbicie więźnia z rąk UB" w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej
  • godz. 13.00 - spotkanie wielbicieli historii, organizacji patriotycznych, grup rekonstrukcyjnych. Swój udział zapowiedzieli ZHR, GRH Chłopcy z lasu, GRH Rodzynki, SGH Szaniec, ZS Strzelec, stoisko z odzieżą patriotyczną i militarną

RCK, ul. Chopina

  • godz. 17.00 - seans filmowy "Róża" (film fabularny, reż. Wojciech Smarzowski)

1 marca

RCK, ul. Chopina

  • godz. 17.00 - "Słowo o Żołnierzach Wyklętych" Beno Benczew, koncert "Ich geny są w nas" w wykonaniu Wojciecha Popkiewicza z zespołem

6 marca

Gimnazjum nr 5 w Raciborzu

  • godz. 17.00 - wieczornica z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

16 marca

Biblioteka, ul. Kasprowicza

  • godz. 18.00 - spotkanie autorskie z Leszkiem Żebrowskim, polskim historykiem, ekonomistą, który specjalizuje się w dziejach NSZ, NOW i narodowego odłamu Żołnierzy Wyklętych w tym Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Autor za książkę "Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia" otrzymał Nagrodę Fundacji im. Jerzego Łojka.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wylętych obchodzony jest od 2011 roku. Śięto państwowe ma na celu oddanie czci żołnierzom wiernym II Rzeczpospolitej, którzy z bronią w ręku sprzeciwili się zaprowadzeniu w kraju uzależnionej od Moskwy dyktatury polskich i sowieckich komunistów.
Podziemie antykomunistyczne  w Polsce liczyło od 25 do 30 tysięcy żołnierzy. Jego akcje były wymierzone głównie przeciwko oddziałom i funkcjonariuszom Milicji Obywatelskiej, Urzędu Bezpieczeństwa oraz żołnierzom Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Komuniści walczyli z antykomunistyczną partyzantką wszelkimi dostępnymi metodami. Oprócz akcji zbrojnych uciekali się również do oszustw, np. ogłaszając amnestię (mimo, że żołnierze podziemia nie popełnili przestępstwa), której następstwem były izolacja i internowanie partyzantów, którzy zdecydowali się ujawnić.
W wyniku działań bezpieki śmierć poniosło w sumie ok. 20 tys. żołnierzy. Tysiące wywieziono na Sybir. Józef Franczak, ostatni  "żołnierzy wyklęty", zginął w zorganizowanej przez Zmechanizowane Oddziały Milicji Obywatelskiej obławie we wsi Majdan Kozic Górnych na Lubelszczyźnie 21 października 1963 roku.