Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Park nad Nacyną nie tylko dla dzieci. Lubią go też wandale i złodzieje

05.10.2014 11:27 | 1 komentarz | acz

Urzędnicy chcą jak najszybszego zamontowania monitoringu na terenie nowo otwartego parku nad Nacyną. Do czasu pojawienia się kamer, parku mają stale pilnować strażnicy miejscy. Powód? Kradzieże i dewastacje.

Park nad Nacyną nie tylko dla dzieci. Lubią go też wandale i złodzieje
Radni PO twierdzą, że otwarcie parku nad Nacyną nie zostało należycie przemyślane.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Otwarty w połowie września park nad Nacyną, obok funkcji wypoczynkowej, ma edukować młodzież. Jest to możliwe dzięki zamontowaniu tzw. urządzeń eksperymentalnych, które w przystępny sposób wyjaśniają zasady fizyki. Elementy między innymi tych urządzeń już wpadły w oko złodziejom i wandalom. Jeszcze przed otwarciem parku zaczęły znikać sadzonki roślin. Jak wyjaśnia kierownik budowy Dawid Bednarczyk, trudno uzupełnia się zniszczone elementy. – Zostały wyprodukowane na specjalne zamówienie, na potrzeby tego parku. Zniknęły nam modele dwóch foteli i 150 kilogramów nawierzchni poliuretanowej – wylicza. Oprócz tego złodzieje zainteresowali się ławkami, a to co nie udało się ukraść, zniszczyli wandale. Parku pilnowała firma ochroniarska, jednak nawet pod jej okiem dochodziło do kradzieży. Złodzieje połasili się nawet na rozpuszczalnik pozostawiony na placu budowy. – Chcemy jak najszybciej uruchomić tu system monitoringu, jednak to musi potrwać. Zadecydowaliśmy, że do czasu jego uruchomienia park będzie pod 24-godzinna ochroną patroli straży miejskiej – zapewnia wiceprezydent Michał Śmigielski.

Prace związane z budową parku trwały od kwietnia do września. W rezultacie powstała przestrzeń o powierzchni ok. 2,5 ha, gdzie znaleźć można m.in. urządzenia eksperymentalne (akustyczne, ruchowe i optyczne), ogrody-kolekcje, place zabaw, elementy wspinaczkowe, boisko wielofunkcyjne, małą architekturę, place i ścieżki utwardzone oraz nowy mostek nad rzeką Nacyną. Projekt, „Budowa parku tematycznego przy ul. Rudzkiej/Kotucza w Rybniku” o wartości 8,6 mln zł otrzymał dofinansowanie w wysokości 85 proc., czyli 7,3 mln zł, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. – Przestrzeń, w której żyjemy, zmieniamy wszyscy razem. Kolejny fragment miasta udało się wspaniale zagospodarować. To realizacja na miarę możliwości Rybnika, która będzie inspirować do rozwijania kolejnych inicjatyw. Jestem przekonany, że park będzie rozwijał przede wszystkim zainteresowania młodych ludzi. Różnego typu zjawiska z zakresu nauk ścisłych można pokazać teoretycznie, na wykresach, ale można również pokazać na żywo, tak jak w rybnickim parku – mówił na otwarciu prezydent Rybnika, Adam Fudali.

Adrian Czarnota