Sobota, 1 czerwca 2024

imieniny: Jakuba, Hortensji, Gracjany

RSS

Sejmik zdecydował: rok 2015 "Rokiem pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej"

29.09.2014 20:28 | 0 komentarzy | ż

- Przed rokiem byliśmy w Doniecku, by upamiętnić w tym miejscu ofiary tragedii i w tamtejszym kościele zawisły okolicznościowe tablice. Dziś ów kościół jest zamknięty, a księża wyjechali, ze względu na niebezpieczeństwo wojny - powiedział, dziękując radnym za przyjęcie rezolucji, arcybiskup Wiktor Skworc.

Sejmik zdecydował: rok 2015 "Rokiem pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- W ten sposób pragniemy uczcić pamięć dziesiątków tysięcy Górnoślązaków wywiezionych do niewolniczej pracy w Donbasie i innych rejonach Związku Sowieckiego, pomordowanych, uwięzionych, aresztowanych i internowanych, ofiar gwałtów, grabieży, represji, obozów pracy - czytamy w przyjętej przez radnych sejmiku rezolucji.

- Dziękuję za podjęcie tej uchwały. Przed rokiem byliśmy w Doniecku, by upamiętnić w tym miejscu ofiary tragedii i w tamtejszym kościele zawisły okolicznościowe tablice. Dziś ów kościół jest zamknięty, a księża wyjechali, ze względu na niebezpieczeństwo wojny. Ta uchwała to początek drogi i od nas zależy, jak będziemy mówić o tych wydarzeniach i jak sprawimy, aby zostały zapisane w pamięci pokoleń – podkreślił Metropolita Katowicki, Arcybiskup Wiktor Skworc.

Tragedią Górnośląską określa się wydarzenia z 1945 roku i masowych deportacji mieszkańców Górnego Śląska do sowieckich łagrów. W wyniku represji do niewolniczej pracy na terenie ZSRR trafiło, według opinii historyków, kilkadziesiąt tysięcy osób. Większość z nich nigdy nie wróciła do Polski. Do niewolniczej pracy na Wschodzie trafiali też śląscy żołnierze i oficerowie Armii Krajowej. Z powiatów bytomskiego, zabrzańskiego i gliwickiego wywieziono w zasadzie wszystkich zdolnych do pracy mężczyzn.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, opr. żet, fot. BP Tomasz Żak