środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Wszyscy zazdroszczą chłopakom z Markowic, czyli remiza strażackich marzeń

16.08.2014 09:01 | 0 komentarzy | żet

W starej remizie strażacy nie mogli pomieścić sprzętu, którego część musieli garażować u okolicznych mieszkańców. Gotując się do boju obijali się o siebie. Często dochodziło do niepotrzebnych kontuzji. Teraz wszystko będzie pod jednym dachem: nowocześniej, szybciej, bezpieczniej. Lepiej.

Wszyscy zazdroszczą chłopakom z Markowic, czyli remiza strażackich marzeń
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Kiedy w 1903 roku sformowano miejscową jednostkę OSP nikt nie przypuszczał, że zaadaptowany wówczas na potrzeby strażaków budynek będzie służył pokoleniom ochotników przez następne 111 lat. W ciągu kolejnych dziesięcioleci przez kontynent przetoczyły się wojny światowe, granice państwowe zostały wytyczone na nowo, rozwój cywilizacyjny przyspieszył, wymykając się granicom pojmowania, zmieniła się technologia, również gaszenia pożarów, a markowicka remiza, wciąż ta sama, niezmiennie stanowiła bazę dla ochotników, poświęcających się służbie dla dobra lokalnej społeczności. Niezmiennym pozostał jedynie upływ czasu, którego skutki w ostatnich latach wiekowy budynek odczuwał coraz bardziej.

Bez szans na remont

Strażacy z Markowic robili co mogli, aby zapobiec obróceniu się remizy w ruinę. Pojawiające się pęknięcia własnym sumptem gipsowali, na własną rękę odnawiali budynek, jednakże w przypadku tak starego obiektu była to praca syzyfowa. - W latach 2005-2007 tych pęknięć było coraz więcej. W 2007 roku spotkaliśmy się z prezydentem Mirosławem Lenkiem i radnym Mandryszem. Zastanawialiśmy się, jak zrobić remont, żeby zapobiec pękaniu budynku - wspomina Roland Kotula, prezes OSP Markowice (zawodowo dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Raciborzu).

Wkrótce zlecono sporządzenie ekspertyzy technicznej. Wieści nie napawały optymizmem - przeprowadzenie remontu remizy było nieopłacalne, gdyż koszt przeprowadzenia ewentualnych prac remontowych przewyższyłby wartość samego obiektu. Dodatkowo działka, na której położona była wiekowa remiza uniemożliwiała jej rozbudowę, co wraz z doposażaniem jednostki stawało się naglącą potrzebą.

Krok milowy

Ziszczenie się marzeń o nowej remizie stało się realne kiedy na zlecenie Urzędu Miasta Racibórz sporządzono dokumentację projektową nowej remizy. - Taka dokumentacja kosztuje i obowiązuje przez określony okres czasu. Wtedy wiedzieliśmy już, że będzie mieli nową remizę - wspomina Roland Kotula. Zakupiono również działkę przy ul. Arki Bożka.

Wcześniej rozważano również lokalizację na obrzeżach Markowic, gdzie byłoby więcej miejsca, jednakże ostatecznie zrezygnowano z tej koncepcji, gdyż z jednej strony wydłużyłoby to czas odpowiedzi ochotników na zgłoszenie, a z drugiej miałoby niekorzystny wpływ na młodzieżowe sekcje OSP. - Jesienią czy zimą sam bałbym się o moje dzieci, kiedy miałyby wracać wieczorem, po ciemku, z remizy - mówi prezes markowickiej OSP.

Problemem pieniądze

Budowa nowej remizy to nie lada przedsięwzięcie. Przeszkodą w realizacji śmiałego zamierzenia był przede wszystkim brak środków finansowych. Wiceprezydent Wojciech Krzyżek, Dyrektor Biura Zarządzania Kryzysowego w Raciborzu Stanisław Mrugała oraz Prezes OSP Markowice Roland Kotula dowiedzieli się, że w Małym Cichym, niewielkiej gminie w województwie małopolskim, w ciągu kilku lat udało się wyremontować i wybudować kilkanaście strażackich remiz.

Delegacja z Raciborza wybrała się w podróż, aby na własne oczy przekonać się, jak to możliwe. Na miejscu okazało się, że to wszystko prawda - ochotnicy przechodzili przez cywilizacyjną rewolucję. Niestety, to co było możliwe w województwie małopolskim, gdzie do realizacji tego typu inwestycji wykorzystywano środki z wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego (środki pochodzące z funduszy Unii Europejskich), w województwie śląskim okazało się niemożliwe - w naszym RPO nie było możliwości pozyskania środków na tego typu zadania.

Ostatecznie zdecydowano, że budowa remizy zostanie sfinansowana ze środków budżetu miasta. Dodatkowo udało się również pozyskać wsparcie w komendzie głównej straży pożarnej oraz krajowym zarządzie ochotniczych straży pożarnych, dzięki czemu nowa remiza została wzbogacona o system wyciągu spalin oraz element ułatwiający odpowiednie postępowanie ze specjalistycznym sprzętem po akcjach.

Klamka zapadła

29 marca 2013 roku w Urzędzie Miasta Racibórz ogłoszono przetarg na budowę remizy OSP w w Markowicach. O zlecenie ubiegało się 21 firm, jednakże najtańszą, w efekcie zwycięską, ofertę złożyło Przedsiębiorstwo Budowlane Władysława Górskiego z Raciborza. Wykonawca zobowiązał się wykonać zlecenie za 1,247 mln zł (brutto). Zgodnie z umową remiza powinna być gotowa do 31 października 2014 roku.

- Nie tylko my, ale również inni mieszkańcy Markowic z niedowierzaniem podchodzili do tego W ciągu roku wybudować remizę - to jest bardzo szybko, ale jak widać udało się, wykonawca wziął się do roboty, szybko i sprawnie to wszystko szło - cieszy się Roland Kotula.

Przekazanie nowej remizy strażakom wiąże się z pewnym strażackim ceremoniałem, którego - niestety - nie ogląda się zbyt często. Ostatni raz w Raciborzu uroczystość tego typu odbyła się w 20 lat temu w Miedoni. Przekazanie remizy strażakom zostało zaplanowane na 27 września tego roku.

Markowicka remiza będzie najnowocześniejszym tego typu obiektem w powiecie raciborskim. - Życzę wszystkim strażakom takiego obiektu, zasługują na to - mówi Roland Kotula.

Będzie bezpieczniej

Aktualna, stara siedziba OSP Markowice jest tak niewielka, że strażacy są zmuszeni do przechowywania części sprzętu, m. in. łodzi motorowej, w prywatnych garażach okolicznych mieszkańców. Naturalnie, taki stan rzeczy wydłużał czas osiągnięcia przez jednostkę wartości bojowej, a w przypadkach ekstremalnych dochodziło do przykrych zdarzeń, jak w 2010 roku, kiedy strażacy otrzymali dyspozycję prowadzenia działań przy użyciu łodzi motorowej w gminie Kuźnia Raciborska. Wówczas spieszący się strażacy uszkodzili blaszany garaż jednego z mieszkańców, gdzie łódź była przechowywana...

Ciasnota w starej remizie była dla strażaków uciążliwa również z innych względów. Brak pomieszczenia podziałowego, w którym strażacy mogliby się przebrać, nie raz doprowadzał do wypadków. - Nie raz zdarzało się, że przy zakładaniu spodni jeden strażak rozbił łokciem nos innego strażaka - mówi Roland Kotula. Dotychczas strażacy gotowali się do akcji na niewielkiej przestrzeni, za samochodem gaśniczym, wdychając spaliny samochodowe. Dodatkowo, zjeżdżając pod remizę prywatnymi samochodami, utrudniali ruch innym użytkownikom ulicy Powstańców Śląskich.

Nowa remiza korzystnie wpłynie na czas gotowania się do akcji strażaków. Kiedy robi się naprawdę gorąco cenne sekundy mogą ratować życie, tym bardziej że strażacy-ochotnicy z Markowic wyjeżdżają do akcji bardzo często. W zeszłym roku było to około 45 interwencji.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że markowicka OSP, łącznie z sekcją młodzieżową, liczy ponad 90 strażaków. - Nie pamiętam, kiedy było tak dobrze - cieszy się Roland Kotula i dodaje, że do OSP zapisują się i działają w niej nie tylko doroślejący „młodzieżowcy”, ale również osoby, które od lat mieszkały w Markowicach lub też nowi mieszkańcy dzielnicy. dzielnicy. Wszystkich łączy jedno - chcą ratować życie i mienie. Moje, Twoje, każdego. Z nową remizą będą to robić jeszcze skuteczniej.

Wojciech Żołneczko


Najważniejsze funkcje nowej remizy:

• pomieszczenie podziałowe - dwie oddzielne dla kobiet i mężczyzn szatnie z 46 szafkami, dzięki niemu strażacy nie będą musieli już dłużej przebierać się wdychając spaliny wozów bojowych

• wieża do suszenia węży - dzięki niej węże strażackie można będzie suszyć i przechowywać w odpowiednich warunkach, co - szczególnie zimą - zapobiegnie ich zamarzaniu i pękaniu

• lepsza łączność - dzięki wyższej wieży i zamontowanych na niej syrenom wirnikowym i akustycznym poprawi się słyszalność sygnałów alarmowych, dodatkowo zamontowane w niej anteny nadawczo-odbiorcze ułatwią, dziś często utrudniony, kontakt z komendą PSP w Raciborzu

• przestronny garaż - pozwoli przechowywać pod jednym dachem sprzęt bojowy, którym dysponują ochotnicy z Markowic

• system wyciągu spalin - sprawi, że strażacy nie będą musieli truć się spalinami uruchomionych wozów bojowych

• parking - większość strażaków odpowiadając na zgłoszenie dojeżdża do remizy własnym samochodem, dzięki miejscom parkingowym nie będą zmuszeni utrudniać regularnego ruchu ulicznego w bezpośrednim sąsiedztwie remizy

• świetlica - z myślą o młodzieży w remizie znajdzie się specjalne pomieszczenie, w którym na początek zostaną ustawione stoły do tenisa stołowego i piłkarzyków oraz stanowiska komputerowe z dostępem do internetu

• hydrant przy remizie - przy poprzedniej remizie hydrant zamontowany był przy drodze, przy napełnianiu zbiorników samochodów ratowniczo-gaśniczych wodą ruch na ul. Powstańców Śl. był utrudniony



Raport o stanie innych remiz w powiecie raciborskim

OSP Brzeźnica

Rok powstania remizy: 1931 r.

Ostatni remont: 2009 r.

Potrzeby: zakup samochodu

Wyposażenie: jeden boks garażowy, zaplecze socjalne, świetlica

Liczba członków: 29 czynnych, dwóch honorowych i 3 wspierających

OSP Gamów

Rok powstania remizy: oddana do użytku w 1964 r.

Ostatni remont: 2012 r.

Potrzeba remontu: utworzenie magazynu na sprzęt

Wyposażenie: jeden boks garażowy, świetlica, zaplecze kuchenne

Liczba członków: 32

OSP Krzyżanowice

Rok powstania remizy: rozbudowana w 1984 r.

Ostatni remont: 2007 r. z okazji stulecia straży

Potrzeba remontu: rozbudowa remizy

Wyposażenie: dwa boksy garażowe, świetlica, kuchnia, pomieszczenie biurowe. Budynek jest współdzielony z Kołem Gospodyń Wiejskich z Krzyżanowic.

Liczba członków: 78

OSP Tworków

Rok powstania remizy:  lata 70.

Ostatni remont: 2010/2011, z okazji stulecia straży

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: trzy boksy garażowe (w nich: samochód gaśniczy, tarpan honker,  ponton motorowy), mała świetlica, pomieszczenie biurowe, a  w przyszłości będzie: pomieszczenie magazynowo-warsztatowe, wieża do suszenia węży

Liczba członków: 56 z tego 38 zdolnych do akcji gaśniczych

OSP Chałupki

Rok powstania remizy: data powstania jest nieznana. Obecna jednostka funkcjonuje w remizie od 1969 r.

Ostatni remont: na bieżąco

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: dwa boksy garażowe, z czego część drugiego funkcjonuje jako biuro

Liczba członków: 26 czynnych, 20 z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

OSP Bojanów

Rok powstania remizy: 1960 r.

Ostatni remont: 2000 - 2005 r.

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: świetlica, kuchnia, zaplecze sanitarne, biuro

Liczba członków: 43 czynnych, 10 z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 12 honorowych

OSP Pawłów

Rok powstania remizy: lata 60.

Ostatni remont: 2004 r.; aktualnie dobudowywują pomieszczenia gospodarcze i ubikacje. Budynek dzielą z LKS-em.

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: jeden boks garażowy

Liczba członków: 33 z tego 23 zdolnych do akcji gaśniczych

OSP Pietrowice

Rok powstania remizy: wcześniejsza remiza znajdowała się przy ul. Wyzwolenia od 1883 r. Aktualna została oddana w 1983 r.

Ostatni remont: na jubileusz 120-lecia w 2004 r. i 125-lecia w 2009 r.

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: trzy boksy garażowe, sala na uroczystości/zebrania, biuro zarządu, zaplecze, kuchnia

Liczba członków: 74, z tego 21 stanowi Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, 6 przeszkolonych kobiet, 10 członków honorowych (przyczynili się do rozkwitu straży, mają ukończone 70 lat)

OSP Rudy

Rok powstania remizy: 1933 r.

Ostatni remont: na bieżąco

Potrzeba remontu: termoizolacja, centralne ogrzewanie

Wyposażenie: podstawowe

Liczba członków: 42

OSP Bolesław

Rok powstania remizy: koniec lat 80.

Ostatni remont: 1988 r.

Potrzeba remontu: dach i okna

Wyposażenie: dwa boksy garażowe, świetlica, biuro, magazyn gospodarczy

Liczba członków: 54

OSP Zabełków

Rok powstania remizy: 1932 r.

Ostatni remont: 2008 r.

Potrzeba remontu: rozbudowa magzynu, stworzenie kuchni

Wyposażenie: dwa boksy garażowe, z czego część jednego funkcjonuje jako biuro

Liczba członków: 43

OSP Krzanowice

Rok powstania remizy: 1889 r.

Ostatni remont: solidniejszy remont został przeprowadzony w latach 60. Kosmetyczne zmiany i wymogi z państwowej straży pożarnej (tj. prysznic, kuchnia), zostały wyremontowane w 2013 r.

Potrzeba remontu: przeciekający dach

Wyposażenie: dwa boksy garażowe, świetlica, sala spotkań, kuchnia

Liczba członków: ok. 48

OSP Kuźnia Raciborska

Rok powstania remizy: remiza murowana powstała w 1929 r. (wcześniej była drewniana, stworzona  w 1904 r.)

Ostatni remont: solidniejszy remont został przeprowadzony w 2004 r., z okazji stulecia straży, jednak  31.08.2014 r., strażacy z Kuźni obchodzić będą 110-lecie istnienia. Z tej okazji odmalowują pomieszczenia.

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: dwa boksy garażowe, mały magazyn, szatnia, zaplecze kuchenne, WC, łazienka z prysznicem, świetlica

Liczba członków: ok. 24

OSP Kornice

Rok powstania remizy: ok. 1930 r.

Ostatni remont: ok. 2009 r.

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: jeden boks garażowy, magazyn, przebieralnia, biuro

Liczba członków: 20

OSP Modzurów

Rok powstania remizy: lata 70.

Ostatni remont: 2012 r.

Potrzeba remontu: rozbudowa magazynu gospodarczego, wieża do suszenia węży

Wyposażenie: trzy boksy garażowe, świetlica, biuro, magazyn gospodarczy

Liczba członków: 28 czynnych, 2 honorowych, 8 kobiet z drużyny żeńskiej

OSP Rudnik

Rok powstania remizy: w 1995 r. nastąpiło rozpoczecie budowy systemem gospodarczym, które zakończyło się w 2000 r.

Ostatni remont: jest przeprowadzany teraz (malowanie, dobudowywanie drugiego garażu, będzie podwyższany dach, ogólna rozbudowa remizy)

Potrzeba remontu: brak

Wyposażenie: podstawowe

Liczba członków: ok. 38 czynnych

OSP Brzezie

Rok powstania remizy: 1956 r.

Ostatni remont: na bieżąco

Potrzeba remontu: remont wieży, powiększenie placu parkingowego

Wyposażenie: dwa boksy garażowe (trzeci będzie przerobiony z magazynu)

Liczba członków: ok. 50

OSP Miedonia

Rok powstania remizy: 1931 r.

Ostatni remont: 2011 r.

Potrzeba remontu: w 2015 r. planowany remont kotłowni (przejście z ogrzewania węglowego na gazowe)

Wyposażenie: dwa boksy garażowe, duża sala, biuro, świetlica, kuchnia

Liczba członków: 36 czynnych, 4 honorowych, 18 z Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej

OSP Sudół

Rok powstania remizy: w 1998 r.

Ostatni remont: remont elewacji przeprowadzono na przełomie 2010/2011; w tym samym czasie ocieplono dach; w 2014 r. dokonano remontu instalacji elektrycznej i malowania pomieszczeń

Potrzeba remontu: utworzenie nowego garażu

Wyposażenie:  dwa boksy garażowe, pomieszczenie gospodarcze, duża sala, świetlica, kuchnia, biuro

Liczba członków: 65 czynnych, 9 członków Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, 7-8 kobiet