Niedziela, 30 czerwca 2024

imieniny: Emilii, Lucyny, Marcjala

RSS

Czytelnicy piszą: ile razy trzeba płacić rejestrując samochód?

04.06.2014 13:36 | 3 komentarze | żet

Dlaczego to wszystko jest takie kosztowne? Na pewno nie tylko ja mam takie zdanie o tym wszystkim. Zróbcie coś z tym, bo te urzędy nas wykończą - pisze Krzysztof z Rud.

Czytelnicy piszą: ile razy trzeba płacić rejestrując samochód?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Krzysztof z Rud napisał do nas:

Niedawno zakupiłem samochód, którego rejestracja odbywała się w raciborskim wydziale komunikacji. Wszystko ok, w piątek dostałem sms, że mam do odbioru dowód rejestracyjny, lecz godziny otwarcia wydziału nie były mi na rękę (pracuję do godzin popołudniowych). Postanowiłem przekazać pośrednictwo w tej sprawie swojej dziewczynie. Przy odbiorze kazano jej uiścić opłatę - 17 zł - za to, że nie jest ona ze mną spokrewniona w pierwszym stopniu. Czy to w ogóle jest normalne? Nie chodzi o tę kasę, tylko sam fakt, że za wszystko są pobierane opłaty. Kupiłem samochód - wydałem kasę, wzbogaciłem się o samochód - znowu kasa (2%) - tablice rejestracyjne - kasa, pośrednictwo - też kasa... W tych urzędach są trzy osoby przy rejestracji, a kolejki, że szkoda gadać. Dlaczego to wszystko jest takie kosztowne? Na pewno nie tylko ja mam takie zdanie o tym wszystkim. Zróbcie coś z tym, bo te urzędy nas wykończą.

Zwróciliśmy się w tej sprawie do Karoliny Kunickiej, rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Raciborzu. Zapytaliśmy, czy feralna opłata uiszczona przez dziewczynę Czytelnika, która przelała czarę goryczy jest koniecznością (wynika z ustawy), czy też stanowi efekt wewnętrznych regulacji raciborskiego Starostwa.

- W oparciu o art. 32 i art. 33  k.p.a strona może działać przez pełnomocnika z czego skorzystał nasz klient. Natomiast zasady pobierania opłat z tytułu pełnomocnictwa zostały uregulowane ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (tekst jednolity Dz.U. z 2012 r., poz. 1282). Tutejszy organ działa w oparciu o powyższe przepisy i  nie ma w tym przypadku żadnej dobrowolności zasad postępowania. Jednocześnie informuję, że opłata skarbowa nie jest dochodem starostwa – organem podatkowym właściwym w sprawach opłaty skarbowej od dokonania czynności urzędowej jest wójt, burmistrz, prezydent miasta, dlatego też klient dokonując opłaty z tytułu udzielonego pełnomocnictwa dokonał jej na konto Urzędu Miasta Racibórz - czytamy w odpowiedzi.

Sprawdza się tu więc stara zasada "płać i płacz". W Polsce zatrudnionych jest ponad 428 tys. urzędników. Chcąc nie chcąc musimy ich utrzymywać... Polecamy również artykuł: 428 049 urzędników zarabia średnio 4348 zł brutto.

Ludzie:

Karolina Kunicka

Karolina Kunicka

Naczelniczka wydziału promocji w UM Racibórz