Escape room i spotkanie autorskie z Anną Podsiadło z okazji Nocy Bibliotek w Lubomi [ZDJĘCIA]
Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania. Nie inaczej było w gminnej bibliotece publicznej w Lubomi.
- Hasło tegorocznej akcji to „Moc bibliotek” (Noc Bibliotek – Noc czytania – Moc czytania – Moc Bibliotek). Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania (funkcjonuje od 2015 r.), to ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji. Biblioteki w całej Polsce przy wsparciu promocyjnym i merytorycznym organizatorów, przygotowują dla czytelników specjalne wydarzenia - informuje nas Joanna Pytlik Primus, dyrektor biblioteki w Lubomi.
- W tym roku z okazji Nocy Bibliotek zorganizowaliśmy w naszej bibliotece escape room – bajkowy świat Krainy Lodu dla dzieci oraz spotkanie autorskie dla dorosłych. Escape Room to działanie polegające na tym, że w danym pomieszczeniu (u nas biblioteka), w którym ukryte są zagadki, zamyka się grupę odkrywców. Ich zadaniem jest odnajdywanie zagadek, rozwiązywanie ich, a w efekcie końcowym znalezienie klucza i wydostanie się na zewnątrz. Często rozwiązywanie zagadek ograniczone jest określonym limitem czasowym. Escape room to doskonały sposób zachęcenia dzieci do myślenia logicznego (zagadki), sprawdzenia się w sytuacji stresowej (ograniczenie czasowe działa cuda) oraz zachęcenie do sięgania po książki. Oczywiście escape room to świetna zabawa - nie tylko dla uczestników, ale również organizatorów. Na regałach między książkami ukryte zostały stacje, które dzieci musiały odnaleźć . Przy każdej z nich znajdowała się koperta z kolejnym numerem i elementami puzzli oraz fragmenty tekstów bajki niezbędne do rozwiązania krzyżówki. Były również fotografie postaci z bajki i specjalna magiczna sceneria - dodaje pani dyrektor.
- Uczestnicy escape - roomu świetnie poradzili sobie z rozwiązywaniem zadań i zagadek. Na finiszu pokoju zagadek czekał na dzieci słodki poczęstunek (batoniki), a na koniec wydarzenia dzieci wykonały i ozdobiły swoje własne zakładki do książek z cytatem–mottem escape roomu : "Biblioteka ma w sobie coś magicznego. Jest niczym portal do wielu różnych światów" (Amo Jones) - mówi Joanna Pytlik Primus.
Było też coś dla dorosłych
- Nie zapomnieliśmy również w tym czasie o naszych dorosłych wiernych czytelnikach. W ramach działającego już od roku Dyskusyjnego Klubu Książki Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubomi – „Klub Dorosłego Czytelnika” zorganizowane zostało spotkanie autorskie z Anną Podsiadło. Anna Podsiadło pochodzi z Sosnowca. Jest Zagłębianką, choć „godać” po śląsku również potrafi. Uwielbia słuchać muzyki, szczególnie na koncertach. Nie potrafi pracować w ciszy. Inspiracje do swoich książek czerpie z obserwacji otoczenia. Uważa, że życie pisze najlepsze scenariusze… i książki. Prywatnie żona, mama 7-letniej Klary, miłośniczka fitnessu i dobrego jedzenia. Ze wszystkich słodyczy najbardziej lubi jeść… burgery - informuje pani Pytlik Primus.
- Na swoim koncie ma książkę dla dzieci „Iga i zaczarowany miś" z 2022r., jak również książki dla dorosłych "Cztery pory kobiet" z 2023 r. i "Mister Perfect" z 2024 r. Jak twierdziły uczestniczki spotkania - książki czyta się jednym tchem. Autorka powieści opowiedziała jak wyglądała jej droga do napisania książek, z czego czerpie pomysły oraz zdradziła cząstkę treści książę. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni panie Annie za propozycję zorganizowania spotkania autorskiego w Gminnej Bibliotece publicznej w Lubomi i z niecierpliwością czekamy na dalsze losy bohaterek książki. Dziękujemy za przybycie i obecność na spotkaniach tym najmniejszym i dorosłym czytelnikom i zapraszamy pozostałych mieszkańców Gminy na kolejne ciekawe wydarzenia w Gminnej Bibliotece Publicznej w Lubomi. Spotkanie udało się zorganizować dzięki pomocy finansowej programu Gminy Lubomia - mówi pani dyrektor.