Piątek, 27 grudnia 2024
imieniny: Jana, Żanety, Fabioli
RSS
Bardzo zła jakość powietrza w naszym regionie. Na baczności muszą mieć się przede wszystkich osoby starsze, dzieci, a także osoby cierpiące z powodu chorób serca lub chorób układu oddechowego.
Organizowany przez Województwo Śląskie i TVP Sylwester z Dwójką na Stadionie Śląskim skłonił Nowiny do przeprowadzenia sondy ulicznej na ten temat. Pytaliśmy przechodniów czy wolą bawić się w ostatnią noc roku na domówkach, czy imprezach...
Właściwie nie wiem od czego zacząć. Pijani kierowcy sieją śmierć, sieją strach. Piraci drogowi urządzają rajdy na naszych ulicach w dzień i w nocy, nie dostosowując prędkości do istniejących warunków. Piesi nadal giną na pasach, rowerzyści...
Promotor śląskiej kuchni opowiedział na antenie Radia 90 o potrawach wigilijnych, które przygotowuje na Wigilię. - Co zrobić, żeby święta były smaczne? Trzeba mieć dobre produkty, bo jak nie ma jakości produktu, to nie ma jakości dania...
Wyczekiwane święta Bożego Narodzenia juz tuż, tuż. Rybniczanie, z którymi rozmawialiśmy na rynku w otoczeniu pięknych dekoracji, zgodnie podkreślają, że do przygotowań podchodzą ze spokojem. Pytaliśmy o świąteczne tradycje, ulubione...
Wojciecha Saługę marszałka Województwa Śląskiego pytaliśmy w Chorzowie, na konferencji prasowej m.in. o konkurencję Ślązaków z Góralami w organizacji telewizyjnego Sylwestra, a także osobiste typy muzyczne i sposób, w jaki lubi spędzać...
O kolędach i pastorałkach, a także refleksjach, jakie rodzą się przy śpiewie pieśni bożonarodzeniowych rozmawiamy z ks. dr. Wiesławem Hudkiem, muzykologiem oraz przewodniczącym Komisji Muzyki Sakralnej Archidiecezji Katowickiej oraz duszpasterzem...
Dokładnie 26 lat temu odbył się w Żorach pierwszy Wigilijny Turniej Dzieci i Młodzieży w Tenisie Stołowym. Podobnie jak wtedy, tak i wczoraj (21.12) nad przebiegiem zawodów czuwał inicjator imprezy, Karol Łużniak. Do rywalizacji na ustawionych...
W Stanowicach odbyła się 12. edycja świątecznego biegu po moczkę i makówki. Uczestnicy biegu, którzy licznie stawili się na starcie w wymyślnych przebraniach, zmierzyli się z nową trasą.
Kwestie związane z bezpieczeństwem imprez masowych wymagają stałego podnoszenia wiedzy. W poniedziałek (9.12.) policjanci z zespołów operacji policyjnych komend województwa śląskiego spotkali się w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
Skatepark w Parku Wiśniowiec i sala gimnastyczna przy II LO to rybnickie inwestycje dofinansowane w ramach Programu Sportowa Polska 2024.
Po tąpnięciu i wstrząsie wtórnym w lipcu 2024 r. część kopalni została wyłączona z eksploatacji. Opracowano plan dalszego funkcjonowania zakładu.
AKTUALIZACJA
Złodzieje nie nacieszyli się łupem, szybko bowiem wpadli w ręce policji. Dzielnicowi zatrzymali kobietę i mężczyznę, których ukarali mandatami.
Jan Grajewski przybył do Bogunic w gminie Lyski w 1938 roku, by pełnić służbę jako strażnik graniczny. Gdy kilka miesięcy później wybuchła II wojna światowa, został razem z innymi funkcjonariuszami i urzędnikami aresztowany, a następnie zesłany do KL Buchenwald, gdzie zmarł 10 grudnia. W rocznicę śmierci jego pamięć uhonorowano...
Rybniczanie zainteresowani udziałem w programie grantowym "Zielona energia…" są zaproszeni na spotkanie informacyjne poświęcone projektowi, które odbędzie się w czwartek, 12 grudnia.
W poniedziałek, 16 grudnia o godz. 16.30 w Teatrze Ziemi Rybnickiej odbędzie się spotkanie poświęcone bezpieczeństwu rybnickich (i nie tylko) seniorów. O artystyczną oprawę wydarzenia zadba Mirek Szołtysek oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
- Jesteśmy głęboko rozczarowani, że decyzja ta zapadła bez konsultacji z samorządami, które program realizują i domagamy się natychmiastowego przywrócenia naboru wniosków - piszą samorządowcy z naszego regionu.
- Przed nami wyjątkowa, sylwestrowa noc w Kotle Czarownic. O wspaniałą atmosferę zadbają gwiazdy polskiej muzyki - informuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
Protest był odpowiedzią na odwołanie przez Organizację Turystyczną Gyeonggi oczekiwanego wydarzenia zarezerwowanego w Parku Pokoju Paju Imjingak 30 października.
Artykuł sponsorowany
Podczas uroczystej gali Wolontariusz Roku 2024, która odbyła się w Wodzisławiu Śląskim, uhonorowano najbardziej zaangażowanych wolontariuszy, grupy i koordynatorów wolontariatu z terenu subregionu zachodniego województwa śląskiego.
Pierwsza w mieście świąteczna psia parada przeszła rybnickim deptakiem na rynek. Jurorzy wybrali najsympatyczniejszego pieska. Odbyła się również psia wersja "Mam talent".
– Każde z tych zdjęć jest zrobione dlatego, że coś poczułem, pojawiła się jakaś myśl, emocje – mówi w rozmowie z Nowinami Arkadiusz Gola, fotograf, który w jastrzębskim Carbonarium po raz pierwszy zaprezentuje wyjątkową wystawę zatytułowaną „Kult”. To seria fotografii, które głęboko poruszają odbiorców.
W ostatnim czasie często się zdarza się, że przestępcy wkładają za szyby samochodów fałszywe zawiadomienia o popełnionych wykroczeniach drogowych. Pamiętaj, że żadna instytucja w Polsce nie wymaga płatności mandatów za pośrednictwem kodów QR!
- Żyjąc w miastach czy metropoliach, bardzo łatwo zapomina się o swoich kulturowych korzeniach i tradycjach. W małych, „uśpionych” miejscowościach, takich jak Samborowice koło Raciborza, wiele dawnych zwyczajów przetrwało jednak przez pokolenia - pisze Andrzej Białas. Polecamy artykuł dotyczący obrzędów oraz kultu św. Barbary.
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku w październiku zdobyła tytuł Grand Prix tegorocznej Europejskiej Nagrodzie Dziedzictwa. Uroczysta gala miała miejsce w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie. Dopiero 7 grudnia, podczas Europejskiej Barbórki zawieszono uroczyście tablicę na terenie kopalni.
Główny Inspektor Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez firmę Farmina sp. z o.o. dobrowolnym wycofaniu jednej serii suplementu diety pn. Propolis Forte ze względu na możliwe zanieczyszczenie produktu fragmentami metalu. Nie należy spożywać wskazanej w komunikacie serii produktu.
Najnowsze komentarze