środa, 25 grudnia 2024

imieniny: Anastazji, Piotra, Eugenii

RSS

19 godzin temu | 2 komentarze | ma.w
  • Promotor śląskiej kuchni opowiedział na antenie Radia 90 o potrawach wigilijnych, które przygotowuje na Wigilię.
  • - Co zrobić, żeby święta były smaczne? Trzeba mieć dobre produkty, bo jak nie ma jakości produktu, to nie ma jakości dania - tłumaczył w radiowej stacji znany śląski kucharz.
Czego nie może zabraknąć na wigilijnym stole Remigiusza Rączki?
Zdaniem Remigiusza Rączki - popularnego promotora śląskiej kuchni, najważniejsze na wigilijnym stole są symbole dostatku
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Barszcz z uszkami nie gości na każdym stole

Remigiusz Rączka opowiadał m.in., że w wielu śląskich rodzinach nie ma barszczu z uszkami tak popularnego dania w Wigilię w Polsce. Za to jest zupa rybna, albo grochowa, a także fasolowa i grzybowa.

- Każdy wybiera co lubi - podkreślił mistrz kulinarny.

Rączka powiedział prowadzącemu rozmowę Arkadiuszowi Żabce, że u niego zupa grzybowa powstaje na bazie rozgotowanego grochu i delikatnej zasmażki na maśle. - To wszystko - uśmiechnął się gość Radia 90.

Na wigilijnym stole są u niego także opiekane śledzie w occie i zupa rybna. - Jemy ją raz w roku, jak ją zrobić? - pytał dziennikarz. Rączka żartował, że trzeba pamiętać, aby wydłubać oczy karpiowi, żeby ten za bardzo nie mrugał.

- Należy dobrze oczyścić skrzela, żeby zupa nie była mętna. Gotujemy to jak rosół - z liściem, z zielem, dajemy dużo włoszczyzny. Po ugotowaniu trzeba to przecedzić i dodać śmietany, zabielić. Są tam jeszcze grzanki na maśle - podawał przepis pan Remigiusz.

Kapusta w wersji postnej

Polecał również kapustę w wersji postnej - z kisielem ziemniaczanym, czyli zagęszczoną tartym kartoflem, gotowaną "z zielem i liściem". - Na masło roztopione przychodzi tarta marchewka, do tego 3-4 ząbki czosnku i 1-2 kartofle potarte. Jak się to przesmaży, to zalewa wodą z gotowanych ziemniaków i dusi kilka minut - taki przepis usłyszeli radiosłuchacze.

Jeśli chodzi o wigilijną rybę, to zdaniem R. Rączki to musi być koniecznie karp. - Obkładam go cebulą i solę dopiero na godzinę przed smażeniem. Wtedy ryba jest bardziej soczysta. Radzę solić ręką, a nie solniczką. Wtedy widzimy jak ta sól się sypie - zaznaczył mistrz sztuki kulinarnej.

Czy na stole R. Rączki gości aż 12 potraw wigilijnych? Słynny kucharz nigdy tego nie liczy, są 2 kapusty, 2 zupy, moczka, makówki, zielone śledzie, kulki rybne w occie, ale najważniejsze co wymienia Remigiusz Rączka to sól i chleb. - Bez nich, bez symboli dostatku nie ma Wiliji u Remigiusza. To musi być. Do tego jest opłatek i mnóstwo ciasteczek. Pieniądze kładzie się pod talerzem i nie brakuje sianeczka, którym promotor śląskich potraw dzieli się - zamiast opłatkiem - z hodowanymi przezeń królikami.

Cała rozmowa z Remigiuszem Rączką dostępna jest tutaj

Ludzie:

Remigiusz Rączka

Remigiusz Rączka

Znany i lubiany kucharz, mistrz kuchni śląskiej.