Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Wodzisław odpowiada na krytykę ścieżek rowerowych

22.08.2018 19:00 | 11 komentarzy | mak

W Wodzisławiu trwają prace nad wytyczeniem ścieżek rowerowych w ciągu ulic 26 Marca, Jana Pawła II oraz przy Wodzisławskim Centrum Kultury. Mimo że inwestycja jeszcze się nie zakończyła, to już wzbudza irytację wśród wielu kierowców. Ci wytykają, że ruch samochodowy został utrudniony, bo są miejsca, w których dwa samochody nie są w stanie się pomieścić, gdyż droga stała się bardzo wąska. Kierowcy nie rozumieją też, dlaczego po jednej stronie ul. 26 Marca ścieżka dla rowerów jest odsunięta od krawężnika kilkadziesiąt centymetrów, a po drugiej stronie – bezpośrednio graniczy z krawężnikiem. Problemem jest też zmniejszenie liczby miejsc parkingowych – nie będzie można zostawiać samochodów wzdłuż ul. 26 Marca.

Wodzisław odpowiada na krytykę ścieżek rowerowych
Codzienność na ul. 26 Marca. Kierowcy najeżdżają na pas wyznaczony dla rowerów.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wodzisławski urząd miasta postanowił zareagować na krytykę nowej inwestycji. Urzędnicy przygotowali specjalny komunikat. – Budowa ścieżki rowerowej w naszym mieście stanowi część projektu budowy Centrum Przesiadkowego, którego ideą jest zagospodarowanie terenu wokół obiektu dworca kolejowego w celu stworzenia zintegrowanego węzła przesiadkowego, łączącego w jednym punkcie miasta transport kolejowy, autobusowy, rowerowy i samochodowy. Inwestycja jest ukierunkowana na zwiększenie atrakcyjności komunikacji publicznej – komunikacji autobusowej oraz komunikacji kolejowej dla mieszkańców oraz wsparcie gospodarki niskoemisyjnej na terenie miasta – wyjaśnia Anna Szweda–Piguła, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Wodzisławiu. – Powstawanie ścieżek rowerowych ma również zachęcić mieszkańców naszego miasta do aktywności fizycznej oraz dbałości o swoje zdrowie i dobro przyrody. Zanim jednak ścieżki rowerowe zostaną oficjalnie oddane do użytku, zachęcamy do zapoznania się z kilkoma faktami, które pozwolą zrozumieć zmiany, które zachodzą i zajdą na ul. 26 Marca oraz ułatwią poruszanie się na tym odcinku drogi. Odpowiedzi na poniższe pytania udzielił Piotr Nowak, inspektor nadzoru i obsługi inwestycji budowlanych – dodaje pani rzecznik.

– Z jaką prędkością powinny poruszać się samochody na ul. 26 Marca?

– Budowa ścieżek rowerowych nie została jeszcze zakończona. Prace nadal trwają, w związku z czym, kierowcy mają obowiązek dostosowania swojej jazdy do znaków drogowych, które pojawiły się przy placu budowy. Na odcinku objętym robotami drogowymi, obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h. Ze względu na bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów oraz znajdujących się w pobliżu szkół i placów zabaw ograniczenie to będzie również obowiązywało po zakończeniu prac. Na ul. 26 Marca pojawią się już wkrótce znaki poziome, czyli znaki namalowane na jezdni. Ich celem będzie zwiększenie bezpieczeństwa uczestników ruchu, usprawnienie ruchu pojazdów i ułatwienie korzystania z drogi.

– Jakiej szerokości będzie jezdnia, a jakiej ścieżka dla rowerzystów? Co z liniami segregacyjnymi na jezdni?

– Powstające ścieżki rowerowe będą miały po 1,5 m. Z kolei kierowcy będą mogli poruszać się po drodze, które ma 5,5 m. Odległości te zostały zatwierdzone przez Wydział Komunikacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim i zgodnie z prawem są to odległości bezpieczne dla samochodów i ich kierowców. Ponadto po stronie jezdni, gdzie znajdują się parkingi, między ścieżką rowerową, a chodnikiem zachowano odległość 0,5 m. Jest to tzw. strefa bezpieczna, która ma uchronić kierowców przed niefortunnymi kolizjami z rowerzystami (urząd nie tłumaczy jednak, dlaczego tzw. strefa bezpieczna jest tylko po jednej stronie jezdni. Wszak po przeciwnej stronie jezdni też są miejsca parkingowe – red.). Warto również dodać, iż linie segregacyjne zostaną niebawem usunięte. Prace związane z frezowaniem jezdni ruszą już pod koniec tego tygodnia. Ich wykonawcą jest firma Mk Drogi Michał Kołodziejczyk z Żarek Letnisko.