Czwartek, 28 listopada 2024
imieniny: Zdzisława, Lesława, Gościerada
RSS
Na dożynkowej mapie nie mogło zabraknąć imprezy w Rudyszwałdzie. W dniach 7 i 8 września rolnicy hucznie świętowali zakończeie zbiorów. Na ulicach pojawił się barwny korowód który dotarł do OSP Rudyszwałd gdzie spotakli się wszyscy...
W sobotnie przedpołudnie, 7 września w Jankowicach w Gminie Kuźnia Raciborska ulicami Polną, Wiejską i Raciborską przeszedł barwny dożynkowy korowód, w skład którego weszły władze samorządowe, delegacje poszczególnych sołectw, a także...
W siodle, bryczkach, traktorami i na rowerach - tak kilkadziesiąt osób udało się w poniedziałek, 1 kwietnia polnymi drogami z Zawady Książęcej przez Ciechowice i Łęg, by prosić o urodzaj i szczęśliwy przebieg żniw.
- Stół, do którego zaprosiłem posłów i senatora z naszego okręgu wyborczego jest prawie pusty - tak zaczął spotkanie rolników z politykami radny powiatowy Łukasz Mura. 12 lutego zaprosił do świetlicy w Bolesławiu parlamentarzystów...
- Protest, który odbył się 24 stycznia zapisze się w historii naszego powiatu. Był to protest rolników o różnych orientacjach politycznych - pisze do redakcji Nowin Łukasz Mura, radny powiatowy z Owsiszcz, a zarazem lider protestu na Raciborszczyźnie....
Wnioski będa przyjmowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 28 grudnia 2022 r. do 24 lutego 2023 r. Jest to oferta pomocy skierowana do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także do spółek wodnych chcących zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuję, że od 13 grudnia trwa wypłata pomocy rodzinom rolniczym, w których gospodarstwach powstały w 2022 roku straty spowodowane niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi. Przekazano już 421 mln zł.
Po 25 latach opłacania składek nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej przez ZUS. 20 grudnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. O kluczowych założeniach projektu poinformował premier.
Przekazujemy Państwu dziś portal AgroNowiny.pl. Jest to kolejne dzieło naszego wydawnictwa. Portal dedykowany jest zarówno rolnikom zawodowym, którzy prowadzą działalność od wielu lat, jak i rolnikom indywidualnym. Nie zabraknie jednak ciekawych treści dla osób, które chciałyby zacząć przygodę z hodowlą zwierząt i uprawą roślin,...
Im bliżej Świąt Bożego Narodzenia tym z większą determinacją myślimy o konieczności zakupienia upominków dla naszych bliskich, aby sprawić im przyjemność w ten wyjątkowy dla każdego czas. Czy podarowany słoik miodu jest dobrym rozwiązaniem? Pytamy o to Grażynę Klon zajmującą się pszczelarstwem od 22 lat.
Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby u ptaków dzikich oraz hodowlanych. Utrzymuje się wysoki poziom zagrożenia kolejnymi ogniskami grypy ptaków w gospodarstwach utrzymujących drób. Ministerstwo przypomina, że hodowcy drobiu mają obowiązek ściśle przestrzegać zasad bioasekuracji.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że do 30 grudnia 2022 r. można się ubiegać o przyznanie pomocy na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.
Krajowa Rada Izb Rolniczych publikuje informację przekazaną przez Ministerstwo Infrastruktury dotyczącą uregulowania prawnego przejazdów drogami publicznymi maszyn rolniczych.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o ważnych zmianach dotyczących identyfikacji i rejestracji zwierząt.
- Opierając się na strategii wizji zero, obie instytucje chcą dążyć do zmniejszania i wyeliminowania wypadków przy pracy i chorób zawodowych, stosując strategię prewencji, co wiąże się ze stworzeniem lepszych warunków pracy i poprawą zdrowia rolników -poinformowali urzędnicy.
Rozmawiamy z wiceprezesem Koła Pszczelarzy w Gorzycach Grażyną Klon o tym co robią pszczoły na przełomie słonecznego października i listopada oraz jak wpływają na ich zachowanie obecne warunki atmosferyczne.
Rady podejmują uchwały, na mocy których rolnicy z terenu gmin mogą handlować produktami bez opłaty targowej, ale tymi, którymi wytworzyli we własnych gospodarstwach. Taki sposób handlu ma w zamiarze ustawodawcy skrócić łańcuchy dostaw.
Rozmawiamy z rolnikami o tegorocznych zbiorach, cenach w skupach i galopujących cenach. Nasi rozmówcy starają się przeczekać obecny kryzys. Jednocześnie przyznają, że gdyby byli pesymistami, już dziś musieliby zwijać działalność.
Grupa rolników z powiatu raciborskiego, której przewodzi radny Łukasz Mura, udała się do stolicy na rozmowy z dyrektorem generalnym Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Długi, barwny korowód przejechał 18 września główną ulicą we wsi - od wjazdu od strony Krzanowic na boisku klubu sportowego. Znalazły się w nim m.in. przyczepa ze strażakami OSP, którzy żartowali, że ich sikawka konna nie jest gorsza od nowych wozów bojowych oraz prezentacja przygotowana przez miejscowych piłkarzy, którzy ledwie...
Sołectwo znów zaprosiło do podziwiania maszyn rolniczych, które mają 50 i więcej lat. Korowód, który ruszył spod remizy i przejechał przez centrum Gamowa tam i z powrotem był okazały. Ta impreza - prezentacja rolniczych zabytków - staje się wizytówką miejscowości w sezonie dożynkowym.
Łączony korowód ze startem w dwóch lokalizacjach - pod dworcem kolejowym i przy Centrum Społeczno-Kulturalnym - przejechał przez stolicę gminy. Uczestników postraszyła ulewa i korony trzeba było zawijać w folię, by nie przemokły. Sołtys Urszula Herud przyznała, że mieszkańcy stęsknili się za dożynkami, których nie było tu 2 lata.
Najnowsze komentarze