Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Czy potrzebne są niedziele handlowe?

05.12.2023 22:57 | 27 komentarzy | KaBa

Niedawno opinię publiczną zajmowała sprawa niedzieli handlowych, a dokładnie tego, że jedna z nich wypadła w wigilię świąt Bożego Narodzenia. Na szczęście udało się zapewnić pracownikom handlu wolne 24 grudnia. Jednak rozbudziło to na nowo dyskusję nad kwestią handlu w niedziele.

Czy potrzebne są niedziele handlowe?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Czy potrzebne są niedziele handlowe?

W zakończonej niedawno kampanii wyborczej do parlamentu jedną z dyskutowanych spraw było to, czy sklepy powinny być otwarte w niedziele. Podnoszono dobrze znane argumenty, że nie można ograniczać swobody i wygody obywateli w kwestii handlu. Skoro ludzie chcą robić zakupy w niedzielę, to powinni mieć takie prawo. Z drugiej strony, są też prawa pracowników. Uzasadniają oni, że również chcą spędzać ten dzień z rodziną. Czy proponowane znacznie wyższe wynagrodzenie pogodzi obie strony sporu?

Czy znajdą się chętni na zakupy w niedzielę. Fot. pixabay

Czy znajdą się chętni na zakupy w niedzielę. Fot. pixabay

Można przypuszczać, że zawsze znajdą się ludzie chcący więcej zarobić, o ile to więcej będzie naprawdę znaczące. Dla przykładu podaje się sytuację z bliskiego nam podwórka, bo górnictwa. Mimo tego, że w słynnym Porozumieniu Jastrzębskim wywalczono wolne soboty, dzisiaj chętnych do pracy w ten dzień nie brakuje. Pracownicy zapisują się do pracy, wiedząc, że za dniówkę otrzymają znacznie wyższe wynagrodzenie.

Czy ludzie chcą pracować w niedziele?

Jak to więc jest, ludzie chcą pracować w soboty i niedziele czy nie? Pewnie wiele zależy od sytuacji konkretnej osoby, czy ma na przykład małe dzieci, współmałżonka, który przejmie część obowiązków domowych, atmosfery w pracy i układów koleżeńskich. Jest też proza życia i ludziom po prostu potrzebne są pieniądze - mają hipoteki, kredyty, inne potrzeby.

Osobiście nie stawiam na ostrzu noża potrzeby robienia zakupów w niedzielę. Uważam, że da się zorganizować to w pozostałe dni. W końcu chodzenie na zakupy nie jest żadną rozrywką. Co jednak z ludźmi, którzy uważają inaczej? Ile w zaspokajaniu potrzeb sklepowych jest konieczności, a ile stylu życia? Socjolodzy od dawna mówią, że narodziła się moda na chodzenie po galeriach, ale nie tych z dziełami sztuki, lecz wypełnionymi półkami z towarami.

Okres przedświąteczny to złoty czas dla handlu. Fot. pixabay

Okres przedświąteczny to złoty czas dla handlu. Fot. pixabay

Inną sprawą jest to, że w okresie przedświątecznym markety sprzedają znacznie więcej towarów i jest to dla nich złoty okres. Właściciele firm handlowych chcą zarobić i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Jeśli jeszcze część zysku trafi na konta pracowników, to można mówić o jakiejś sprawiedliwości. Praca w tym czasie powinna być kwestą umowy między pracownikami, a pracodawcą.

Handel nie może opierać się na wyzysku pracowników

Trudno się też dziwić pracownikom handlu, że nie chcą powrotu niedziel z otwartymi sklepami. Jak sami mówią, nie dostają znacząco większej pensji. Nawet jeśli pracodawca wynagradza ich, na przykład wolnym poniedziałkiem, to ich nie zadowala. Mówią, że niewiele z tego mają, bo rodzina jest w pracy lub w szkole.

Czy uda się w tej sprawie osiągnąć porozumienie? Idealnie byłoby dogadanie się zainteresowanych – pracodawców i pracowników. Chętni do niedzielnych obowiązków powinni być rzeczywiście chętnymi, a nie przymuszonymi pod groźbą utraty pracy. Z drugiej strony, odpowiedzmy sobie na pytanie, czy rzeczywiście musimy robić zakupy w niedzielę?  Być może istnieje lepszy sposób spędzania wolnego czasu, który może zintegrować rodzinę i przyjaciół?

Czy moda na zakupy w tym dniu jest już nieaktualna? Może jest wręcz przeciwnie i rodacy czekają na to, aby szturmować markety, galerie i małe osiedlowe sklepiki w niedzielę?