środa, 27 listopada 2024

imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Ody

RSS

Czy Jastrzębie jest przyjazne mieszkańcom? [FELIETON]

16.02.2023 07:09 | 23 komentarze | KaBa

Miasto to nie tylko pojedyncze osiedla czy dzielnice, ale przede wszystkim obszar, który ma być przyjazny dla ludzi. Stwarzać im możliwość realizacji różnych potrzeb. Chodzi o to, aby  żyło się w nim wygodnie,  a nawet przyjemnie. Czy Jastrzębie-Zdrój spełnia te warunku lub ma szansę w najbliższym czasie je spełnić?

Czy Jastrzębie jest przyjazne mieszkańcom? [FELIETON]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nowoczesne organizmy miejskie cechują się przyjazną przestrzenią. Tak więc ścieżki rowerowe, tereny rekreacyjne czy inne place miejskie, są już niemal standardem. Ludzie nie tylko mają potrzebę chodzenia do pracy, ale też wypoczywania poza nią, chcą spotkać się ze znajomymi, niekoniecznie wyjeżdżając gdzieś daleko.

Co to właściwie znaczy przyjazne miasto? Zdaniem urbanistów to przestrzeń, w której młodzi ludzie mają dostęp do dobrej edukacji, następnie do mieszkań, w końcu do żłobków czy przedszkoli dla własnych dzieci.  Seniorzy są otoczeni troską i mają ciekawą ofertę spędzania wolnego czasu.

Ważny jest też aspekt kulturalny. Mówi się, że ta dziedzina nie przynosi zysków do budżetu miasta, a nawet generuje spore koszty. To prawda, jednak miasta bez tego rodzaju aktywności tracą swój „klimat” albo w ogóle go nie mają. Stają się wówczas „sypialnią” bez jakiegoś swojego charakteru. Nie mają tego „czegoś”, co powoduje, że chce się z nimi wiązać swoją przyszłość. O komunikacji miejskiej, która jest czymś koniecznym w dużych, ale też średnich skupiskach ludzkich, niedawno dyskutowaliśmy.

Przyszła pora na pytanie: Czy Jastrzębie-Zdrój jest przyjazne dla mieszkańców? W opinii przyjezdnych jest zielone, zadbane, z dużą, otwartą przestrzenią. Ostatnio zmodernizowany i wciąż odnawiany Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego czy Park Zdrojowy, to miejsca spotkań, szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Sieć przedszkoli, szkół podstawowych i średnich, jest dobrze rozwinięta i oferuje różne możliwości kształcenia. To prawda, że nie jesteśmy ośrodkiem akademickim, ale też nigdy nie było tu takich tradycji.

Często w dyskusjach nad kondycją naszego miasta porusza się kwestię zatrudnienia. JSW jest znaczącym pracodawcą w regionie, nie tylko w Jastrzębiu. Prawda, że nie ma u nas dużych zakładów pracy w innych branżach i to często jest krytykowane. Spójrzmy jednak na problem znacznie szerzej. 

Mobilność to cecha człowieka XXI wieku. To naturalne, że do pracy się dojeżdża. W dużych miastach, na które z podziwem spoglądają nasi mieszkańcy, do pracy dociera się w godzinach szczytu w granicach 1-1,5 godziny. Przez ten czas z Jastrzębia spokojnie można dojechać do Katowic, Gliwic, że o miastach sąsiednich - Rybnik, Żory, Wodzisław Śląski, nawet nie wspominając.

Czego więc potrzeba naszemu miastu? Z pewnością szybka kolej, która dowiozłaby nas w czasie ok. 60 minut do Katowic, ułatwiłaby życie. Stolica województwa oferuje wszystko, to czego zawsze będzie brakowało w miastach małych i średnich. Warto też pogodzić się z tym, że tego typu ośrodki nigdy nie przejmą roli Wrocławia, Katowic, czy Krakowa.

Jakie są więc pozytywy mieszkania nieco na uboczu województwa? Przede wszystkim to koszty związane z bieżącym utrzymaniem, mniejsze natężenie ruchu, większy spokój i po prostu mniejszy tłok na ulicach czy w miejscach publicznych. Łatwiejszy dostęp do usług komunalnych.

Poza tym w dobie prężnie rozwijającej się branży IT praca jest możliwa z każdego miejsca. To powinno szczególnie zainteresować młodych, gdyż to oni najczęściej chłoną wszelkie nowinki techniczne.

Często mówi się też o „klimacie” miasta. Ten tworzą ludzie. Jeśli chcą spotykać się w miejscach publicznych, korzystają z usług lokalnej gastronomii, browaru, chodzą na koncerty czy spektakle, których w naszym mieście wcale nie brakuje, to powoduje, że miasto żyje, pulsuje swoim rytmem. Czy jest dużą aglomeracją europejską, czy ośrodkiem położonym na pograniczu państw i kultur, ma swój koloryt.

A jakie jest Państwa zdanie na ten temat? Zachęcam do dyskusji.