Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Skazani na 5G? "Korfanty" na tropie nowoczesnych technologii

09.12.2019 07:11 | 15 komentarzy | kb

Szybszy Internet. Lepszy zasięg w telefonie. Dane przepływające pięćdziesiąt lub sto razy szybciej. Wszystko to zapewni nowa generacja sieci komórkowej 5G. Na jej temat pojawiają się różne, czasami niesprawdzone opinie. Uczniowie ZS NR 2 im. Wojciecha Korfantego wzięli udział konferencji naukowej poświęconej tej tematyce.

Skazani na 5G? "Korfanty" na tropie nowoczesnych technologii
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Próbą odpowiedzi na te wątpliwości była konferencja naukowa pod nazwą „Skazani na 5G”, która odbyła się w Katowicach. Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zostali na nią zaproszeni, jako jedyna szkoła w województwie śląskim.  Konferencja została zorganizowana przez Ministerstwo Cyfryzacji i Telewizję TVS w Katowicach.

Co ma zdrowy styl życia z technologią informatyczną? Już teraz wdraża się projekty, dzięki którym można przeprowadzić badanie lekarskie za pośrednictwem telefonu komórkowego. Transmitować obraz zabiegu medycznego tysiące kilometrów lub załatwić sprawę urzędową dzięki sieci internetowej. Już niedługo będzie się to odbywać pięćdziesiąt a nawet sto razy szybciej.

- Nasz szkoła posiada certyfikat „Szkoła Promująca Zdrowie” przyznany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dlatego interesują nasz zagadnienia wpływu rozwoju nowoczesnych technologii na życie człowieka. Wokół nowej generacji sieci komórkowej 5G narosło sporo opinii o jej negatywnym oddziaływaniu. Podczas konferencji specjaliści zajmujący się tą problematyką przekonywali, że nie ma się, czego obawiać i nie istnieją przesłanki naukowe, mające potwierdzić te zagrożenia - mówi dyrektor ZS Nr 2 Ewa Mentel.

Sieć 5G umożliwi powstanie inteligentnych miast. W których będą poruszać się autonomiczne autobusy, wyposażone w system kamer, radów, czujników. Nawigacja satelitarna na bieżąco ustali lokalizację. Nie jest to tak odległa przyszłość, jakby mogło się wydawać. Obecnie Dubaj proponuje dostęp do ponad 60 usług rządowych. Do 2030 roku ma tam powstać posterunek policji, w którym roboty będą stanowiły 25 procent pracowników. Już teraz ulice tego miasta są patrolowane przez pierwsze roboty, a przestępstwa można zgłaszać, dotykając monitora na korpusie robota. Oczywiście nie zastąpi to żywych ludzi - policjantów. Może jednak w niektórych sytuacjach uzupełnić ich pracę.

Uczniowie „Korfantego” nie po raz pierwszy biorą udział w konferencjach naukowych będących uzupełnieniem tradycyjnych lekcji. Dla nich perspektywa maksymalnego unowocześnienia otaczającego świata nie jest aż tak odległa. To przecież pokolenie, o którym mówi się, że urodzili się z telefonem komórkowym w ręku, mając w zasięgu laptop czy tablet. To, co ich rodzicom wydaje się zaskakujące lub może nawet niemożliwe, dla nich jest tylko kwestią czasu.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik