To musisz wiedzieć. Kiedy dokonać aktualizacji w bazie CEEB?
Samorządy ponaglane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) coraz częściej będą przypominać swoim mieszkańcom o obowiązku aktualizacji bazy CEEB (Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). CEEB należy zaktualizować w terminie 14 dni od dnia uruchomienia nowego źródła ciepła, wymiany (np. po uzyskaniu dotacji z Programu Czyste Powietrze) lub wyłączenia z użytkowania.
Obowiązek zgłoszenia źródła ciepła w terminie 14 dni mają również właściciele nowo wybudowanych budynków oddanych do użytkowania.
Dlaczego należy aktualizować CEEB?
Jak podkreśla GUNB, celem złożenia deklaracji jest pozyskanie rzetelnych i wiarygodnych informacji od mieszkańców na temat używanych źródeł ciepła, co wynika z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów budynku oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.
Jednocześnie Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego informuje o rozszerzeniu bazy CEEB o dodatkowe informacje i dane, które można wprowadzić do systemu. Chodzi przede wszystkim o inwentaryzację budynku.
Na czym polega inwentaryzacja budynku?
Inwentaryzacja budynku polega na zebraniu informacji dotyczących danego budynku potrzebnych z punktu widzenia utraty ciepła i emisji CO2. Inwentaryzacja pozwoli uzyskać uproszczoną analizę efektywności energetycznej budynku, co pozwoli ocenić stan budynku i może pomóc lepiej zarządzać kosztami ogrzewania. Inwentaryzacja parametrów technicznych budynku jest całkowicie dobrowolna i decyzja o jej realizacji należy do właściciela bądź zarządcy budynku.
Kto przeprowadza inwentaryzację budynku i jak się odbywa?
Inwentaryzacja budynku polega na wypełnieniu formularza inwentaryzacyjnego w systemie CEEB. Inwentaryzację można wykonać na trzy sposoby: samodzielnie wypełniając formularz inwentaryzacyjny, zamówić w swojej gminie poprzez Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków, w ramach funkcjonalności „Zamów inwentaryzację budynku”, wykonać ją dodatkowo w trakcie przeglądu przewodów kominowych. Szczegóły dotyczące inwentaryzacji znajdują się na stronie internetowej gunb.gov.pl
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja