Sobota, 28 grudnia 2024
imieniny: Teofili, Godzisława, Antoniego
RSS
- Co minutę umiera na świecie 13 osób wskutek chorób wywołanych złym stanem powietrza. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże znaczenie ma to, czym oddychamy – ostrzegała podczas konferencji inaugurującej Marszałkowski Program Poprawy...
Aż dziewięć Zielonych Pracowni powstanie w tym roku w szkołach powiatu raciborskiego, wodzisławskiego, Jastrzębia-Zdroju i Żor. Wręczenie czeków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach - każdy opiewający...
Kolejny bank uruchomił ścieżkę kredytową dla programu priorytetowego „Czyste Powietrze”. To Santander Consumer Bank – siódmy z banków, które w tej sprawie podpisały umowę o współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki...
Zielone Czeki o wartości 10 tys. zł, specjalne statuetki i dyplomy honorowe czekają na laureatów corocznego konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Od połowy marca w polskich lasach rozpoczęła się tzw. akcja bezpośrednia ochrony przeciwpożarowej lasów. Leśnicy chronią lasy przed różnymi zagrożeniami przez cały rok. Jednak w marcu rusza sezon na walkę z wyjątkowo trudnym przeciwnikiem – ogniem.
W Rybniku powstanie Centrum Zielonej Energii Subregionu Zachodniego, w którą planuje zainwestować spółka akcyjna ZE PAK. – Moja Grupa, w tym ZE PAK realizuje bardzo ambitny plan transformacji w kierunku zielonej energii i zielonego wodoru. Inwestycja...
Trwają nabory na ekodoradców w gminach i miastach partnerów projektu „Śląskie. Przywracamy błękit”. 89 ekodoradców będzie najważniejszą częścią projektu. To grupa aktywnych ekspertów, którzy będą działali bezpośrednio z mieszkańcami.
Konkurs „Zielona Pracownia _Projekt’2025” skierowany jest do szkół podstawowych (klasy 4-8) i średnich z terenu województwa śląskiego, które nie posiadają pracowni utworzonych ze środków z WFOŚiGW w Katowicach.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozstrzygnął drugą edycję konkursu "Zielona przestrzeń". Do rywalizacji o środki stanęły jednostki samorządu terytorialnego, które zaproponowały pomysły na utworzenie w przestrzeni publicznej terenów zielonych służących lokalnej społeczności.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego Czyste Powietrze. Uwagi można zgłaszać do 27 grudnia 2024 r.
Podczas II Ogólnopolskiej Narady o Lasach Lasy Państwowe zaprezentowały ważne przyrodniczo i bezpieczne gospodarczo rozwiązanie. Ponad 1,2 mln ha (to powierzchnia odpowiadająca obszarowi woj. śląskiego) to zidentyfikowane przez leśników najcenniejsze lasy w zasobach PGL LP, które chcą poddać ochronie. Jest to w sumie prawie 17% powierzchni...
W czwartek 28 listopada, dość nagle, rozpoczęła się pierwsza duża modernizacja programu „Czyste Powietrze”. Jak precyzuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, jej celem jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami.
Około 700 tys. hektarów gruntów Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe zostało wyłączonych z użytkowania gospodarczego i trwają prace nad zwiększeniem takich terenów – poinformował prof. Bogdan Jaroszewicz, zastępca dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. ochrony zasobów przyrodniczych. Dodał, że powstać ma kilkadziesiąt...
Leśnicy ruszyli z nową kampanią #zabierz5zlasu, w której apelują do grzybiarzy, by korzystając z dóbr lasu, dali mu też coś od siebie i zabrali ze sobą śmieci. Wszystko przez to, że w 2023 roku Lasy Państwowe zebrały i wywiozły z polskich lasów 80,6 tys. metrów sześciennych śmieci, za co zapłaciły 32,5 mln złotych.
Przedstawiciele organizacji pozarządowych, samorządów, administracji, banków oraz wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wzięli udział w spotkaniach dotyczących nowego programu „Czyste Powietrze”.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach po raz kolejny wsparł śląską policję w unowocześnieniu floty radiowozów. W 2024 roku Fundusz przekazał na ten cel 6 milionów złotych. Pozwoliło to Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach na zakup 85 nowoczesnych radiowozów hybrydowych. Nowe pojazdy zastępują...
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach apeluje, by uważnie traktować firmy, które zapraszają na spotkania i nakłaniają do współpracy, powołując się na partnerstwo w programie, a często też bezprawnie posługując się znakami graficznymi „Czystego Powietrza” czy instytucji zarządzających programem....
Jak informuje branża energetyczna, we wrześniu tego roku 2024 roku pierwszy raz w historii, węgiel wyprodukował mniej niż 50% energii elektrycznej w Polsce.
Jeszcze do 17 października w Nadleśnictwie Rybnik trwa zbiórka żołędzi i kasztanów. Przyniesione nasiona powinny być suche, bez pleśni, w przewiewnym worku. Worki można przynosić do siedziby nadleśnictwa przy ul. Kościuszki 36 w Rybniku.
Lasy Państwowe poinformowały, że z końcem września zakończył się cykl spotkań i konsultacji zasad sprzedaży drewna na najbliższe dwa lata. Nowy pakiet zmian ma na celu ograniczenie eksportu surowca poza kraje Unii Europejskiej i wzmocnienie lokalnych przedsiębiorców, tak aby sprzedaż drewna od 2025 r. mogła odbywać się wg nowych...
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował o planach zwiększenia funduszy na finansowanie magazynów energii elektrycznej i magazynów ciepła.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach ogłosił nabór wniosków w ramach Programu "Udzielania pomocy finansowej w usuwaniu skutków powodzi dla obszarów objętych stanem klęski żywiołowej".
6 września 2024 r. w Centrum Konferencyjno-Biznesowym na Stadionie Śląskim w Chorzowie wręczono 77 szkołom nagrody w ramach Konkursu Ekopracownia pod chmurką. Wydarzenie odbyło się już po raz drugi, w pierwszej edycji Fundusz dofinansował aż 70 placówek oświatowych.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) uruchomi nowy program "Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół” z budżetem 1 299 461 268 zł. Finansowanie pochodzi z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).
Najnowsze komentarze