Kolejny miesiąc z rekordowo wysoką temperaturą
Według danych tegoroczny październik był rekordowym pod względem temperatury i kolejnym, piątym najcieplejszym miesiącem z rzędu.
Jak donosi portal Energetyka24.com tegoroczny październik był najcieplejszym od 1940 r. Portal opiera swoje tezy na szacunkowych danych z narzędzia Climate Reanalyzer Climate Change Institute Uniwersytetu Maine. Według tego narzędzia temperatury w październiku były wyższe o 0,89°C od średniej z lat 1979-2000. Średnia globalna temperatura na wysokości 2 m od powierzchni Ziemi wynosiła 15,30°C. Ostatni rekord pochodził z 2019 r., gdy temperatura wyniosła 14,90°C.
Tymczasem we wrześniu średnia globalna temperatura wynosiła 16,38°C, w sierpniu 16,82°C, w lipcu 16,95°C, a w czerwcu 16,51°C. Tegoroczny lipiec, jak donosi portal Energetyka24.com był ogólnie najcieplejszym miesiącem od 1880 r.
Wzrost średniej globalnej temperatury w tym roku jest potęgowany przez El Nino, który rozpoczął się w tym roku. Zjawisko na Oceanie Spokojnym, które może trwać od 2 do 7 lat, powoduje zwykle wyższe temperatury. Z tego względu naukowcy przewidywali, że rok 2023 prawie na pewno będzie najcieplejszym rokiem w historii.
Również w naszym kraju październik był wyjątkowo ciepły. 3 października padł rekord październikowej temperatury w Polsce. W tym dniu tuż przed godz. 13:00 w Legnicy (woj. dolnośląskie) termometry odnotowały aż 29,2°C. - To nie jest rekord średnich temperatur tylko dla 3 października. To jest rekord dla października w ogóle. Tak wysokiej temperatury w tym miesiącu nie było na ziemiach polskich od ponad 100 lat, od kiedy prowadzimy pomiar – mówił dr Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poprzedni rekord dla tego miesiąca odnotowano w 1966 r. w Gorzowie Wielkopolskim – termometry wskazały wówczas 28,7°C.
(eco)
Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja