Sobota, 23 listopada 2024
imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa
RSS
Radny Franciszek Marcol zachęca do szybszego działania, ostrzegając przed ryzykiem utraty zewnętrznych funduszy przeznaczonych na ten projekt. Pierwszy przetarg nie przyciągnął wykonawców, a mimo zapewnień wójta Leszka Pietrasza o stabilności...
W sobotę, 26 października, Górki Śląskie gościły strażaków ochotników z całej gminy. Strażacy rywalizowali o zwycięstwo i możliwość reprezentacji gminy na zawodach powiatowych.
Rada Gminy Nędza ma nowego radnego – Dominika Mertasa z Babic, który zasiadł w radzie za Alicję Kowol. Wczoraj, podczas sesji, złożył ślubowanie.
To już pewne: gmina Nędza, a dokładniej sołectwo Babice, będzie miała nowego radnego, który został wybrany bez przeprowadzania głosowania. Decyzję tę, zgodnie z Kodeksem wyborczym, podjęła Gminna Komisja Wyborcza w Nędzy.
Czy w Babicach nie odbędą się ponowne wybory, a mandat radnego zostanie obsadzony bez głosowania? Wygląda na to, że tak. Alicja Kowol ogłosiła, że wycofała swoją kandydaturę na radnego. Co dalej?
Wracamy do tematu ponownych wyborów samorządowych do Rady Gminy Nędza, które odbędą się w Babicach. 15 września mieszkańcy zdecydują, komu powierzą mandat na najbliższe pięć lat.
Poprzednia wójt Nędzy, Anna Iskała, sprzeciwiała się funduszowi sołeckiemu, argumentując, że jego istnienie rozbija środki, co uniemożliwia realizację większych inwestycji jednocześnie. Jej następca, Leszek Pietrasz, ma inne zdanie; już...
Sąd Okręgowy w Rybniku uznał protest wyborczy za zasadny, decydując o unieważnieniu wyników wyborów do Rady Gminy Nędza w okręgu nr 1. To bezprecedensowa decyzja w regionie, która stawia przed mieszkańcami Babic nowe wyzwanie – 15 września...
Leszek Pietrasz, wójt gminy Nędza, w rozmowie z Nowinami przyznał, że już przed wcześniejszą kadencją rozważał możliwość wystartowania w wyborach samorządowych. Zdecydował się jednak zrezygnować z rywalizacji, gdy dowiedział się,...
Edyta Szajt powróciła do nędzańskiego urzędu, tym razem nie jako urzędniczka, lecz jako radna, zostając przy tym wybraną na przewodniczącą Rady Gminy Nędza. Jej zastępczynią również została kobieta – Anna Cieślik. Obie panie startowały...
Mówi o tym Nowinom nadleśniczy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie Marcin Fischer. Uspokaja jednak, że są to śladowe liczby ptaków. - Sytuacja się klaruje - zaznacza.
Strażacy i strażaczki dali z siebie wszystko podczas dzisiejszych zawodów sportowo-pożarniczych w gminie Nędza. Pierwsze miejsce zajęło OSP Zawada Książęca, OSP Górki Śląskie oraz MDP Zawada Książęca.
Do końca sierpnia ma powstać dokumentacja, później ruszą roboty budowlane, które, według zapowiedzi Starostwa Powiatowego w Raciborzu, potrwają do stycznia 2024 roku.
Nędza znalazła się wśród gmin, które otrzymały pieniądze na utworzenie opieki żłobkowej. - Cieszę się z tej inwestycji. A jeszcze bardziej cieszy, że znalazły się dzieci, które będą z tej placówki korzystać - mówi wójt Anna Iskała. Klub ma być gotowy w 2024 roku. Gdzie powstanie?
Wiele atrakcji na Dzień Dziecka przygotowano w gminie Nędza. Pierwszy festyn w najbliższą niedzielę 28 maja w stolicy gminy, kolejne 3 czerwca w Babicach i Ciechowicach. Szczegóły na poniższych plakatach.
Od 26 maja polder Buków i rezerwat przyrody Łężczok na powrót cieszą turystów, po tym jak miesiąc wcześniej wojewoda Jarosław Wieczorek zamknął tereny wskutek ptasiej grypy. I choć służby informują, że sytuacja się poprawiła, to padłe ptaki nadal są zbierane. Co zrobić, kiedy napotkamy na truchło?
25 maja kończy się okres obowiązywania obostrzeń dotyczących ptasiej grypy, które wprowadził wojewoda Jarosław Wieczorek miesiąc wcześniej. Przed zakończeniem sprawdzamy liczbę ptaków, które padły ofiarą tej choroby.
- Bardzo ubolewamy nad tą sytuacją - mówi Nowinom Roman Suska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie o Łężczoku, gdzie ptasia grypa sieje największe spustoszenie. Bo choć przypadki stwierdzono także na terenie polderu Buków w Roszkowie, to tam, jak przekazywał nam kilka dni temu Konrad Kuczera, zastępca Śląskiego Wojewódzkiego...
To najnowsze dane, które przekazał nam zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Są jednak też informacje krzepiące, bo jak usłyszeliśmy od lek. wet. Konrada Kuczery, sytuacja się klaruje.
Pytano o to w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach na konferencji prasowej poświęconej właśnie ptasiej grypie w powiecie raciborskim.
Wojewoda Jarosław Wieczorek apeluje do mieszkańców, aby przestrzegali jego rozporządzenia w sprawie zakazu wstępu na teren polderu Buków i rezerwatu Łężczok. Ma to związek z ptasią grypą, której ogniska zlokalizowano na tych dwóch terenach. Konrad Kuczera z Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach przekonuje z kolei, że...
- Ze względu na potencjalne zagrożenie dla ludzi, prosimy o ostrożność i przestrzeganie zakazu dotykania padłych ptaków oraz unikanie miejsc, w których bytuje ptactwo, głównie wodne - apelują leśnicy z Rud.
Do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu dotarły wyniki z Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wiadomo już, co jest przyczyną masowej śmierci ptaków na terenie polderu Buków w rejonie Roszkowa (gm. Krzyżanowice) i rezerwacie Łężczok w gminie Nędza.
Już oficjalnie ks. prałat Sławomir Oder stał się nowym biskupem diecezji gliwickiej. Po oficjalnym dokonaniu święceń w gliwickiej katedrze rozległy się brawa.
Modlitewne czuwanie, uroczysty ingres oraz msza dziękczynna – już w ten weekend w diecezji gliwickiej odbędzie się przyjęcia nowego biskupa w diecezji gliwickiej Sławomira Odera.
Kominiarki strażackie, buty i ubrania specjalne – m.in. takie wyposażenie sfinansowane z Funduszu Sprawiedliwości trafiło do siedmiu ochotniczych straż pożarnych z terenu powiatu raciborskiego. Oficjalnie przekazał je polityk Solidarnej Polski.
Dzisiaj (tj. 6 stycznia) oprócz święta Trzech Króli w kościele św. Anny w Babicach (gm. Nędza), odbył się koncert kolęd. To wydarzenie miało miejsce drugi raz od czasów pandemii.
Najnowsze komentarze