Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Zmiany w Nędzy. Zamiast worków będą pojemniki na bioodpady, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami

28.06.2022 10:48 | 3 komentarze | mad

Wraz z początkiem 2023 roku mieszkańcom Nędzy będzie potrzebny osobny kosz na bioodpady. W innym przypadku śmieci nie zostaną odebrane z posesji.

Zmiany w Nędzy. Zamiast worków będą pojemniki na bioodpady, w które mieszkańcy muszą wyposażyć się sami
W urzędzie liczą, że zmiany przyczynią się m.in. do tego, że mieszkańcy częściej będą decydować się na kompostowniki (zdjęcie poglądowe)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmiany od stycznia

To pokłosie decyzji, którą radni z Nędzy podjęli na wczorajszej (tj. 27 czerwca) sesji rady gminy. Wówczas przegłosowano zmieniony regulamin utrzymania czystości i porządku.

W efekcie od stycznia 2023 roku bioodpady z posesji mieszkańców będą odbierane tylko i wyłącznie w brązowych pojemnikach, a nie jak dotąd w workach. Ponadto zdecydowano, że śmieciarka po tę frakcję będzie przyjeżdżała dwa razy w miesiącu, a nie co dwa tygodnie. Zmiany dotyczą także popiołu, który od października do kwietnia będzie odbierany dwa razy w miesiącu oraz po razie w maju, lipcu i wrześniu.

Ilona Zoń, zajmująca się w nędzańskim urzędzie gospodarką odpadami, tłumaczyła, że zmiany w odbieraniu bioodpadów w workach z jednej strony przyczyniają się do ograniczenia kosztów gospodarki odpadami. Z drugiej strony jest to ekologiczniejsze. - Wiele gmin odeszło od zbierania bioodpadów w workach, teraz kolej przyszła i na nas - powiedziała.

Przewodniczący rady Gerard Przybyła dodał, że to też krok w kierunku ograniczenia odpadów wywożonych z Nędzy, a więc mobilizacji mieszkańców do kompostowania. Bo jeśli miejscowi będą chcieli oddać więcej bioodpadów, będą potrzebować kolejny pojemnik.

Pojemnik w gestii mieszkańców

Mieszkańcy w kosze będą musieli wyposażyć się sami. Ilona Zoń podała, że zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem pojemnik na bioodpady musi być brązowy w 30 procentach. W Nędzy czekają jeszcze na interpretację, czy sama klapa wypełnia to, bo choć wiadomo, że to nie jest 30 procent, to w urzędzie uważają, że pokrywa daje sygnał firmie odbierającej śmieci, co jest w środku pojemnika. Jeśli interpretacja będzie zgodna z tą myślą, miejscowi mają zostać o tym poinformowani. Zresztą, jak zapowiedziała wójt Anna Iskała, po przyjęciu przez radnych uchwały, nędzanie mają zostać powiadomieni o zmianach, które w życie wejdą za kilka miesięcy.

Ludzie:

Anna Iskała

Anna Iskała

Radna Powiatu Raciborskiego, była wójt gminy Nędza. 

Gerard Przybyła

Gerard Przybyła

Prezes GMKS 21 Nędza