Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Wiadomo, co jest przyczyną masowej śmierci ptaków w polderze Buków oraz na terenie Łężczoka. To ptasia grypa

24.04.2023 15:06 | 3 komentarze | mad

Do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu dotarły wyniki z Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Wiadomo już, co jest przyczyną masowej śmierci ptaków na terenie polderu Buków w rejonie Roszkowa (gm. Krzyżanowice) i rezerwacie Łężczok w gminie Nędza.

Wiadomo, co jest przyczyną masowej śmierci ptaków w polderze Buków oraz na terenie Łężczoka. To ptasia grypa
Padłe ptaki z polderu Buków i rezerwatu Łężczok zabrano w środę 19 kwietnia
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Informacja o padłych ptakach dotarła do redakcji Nowin w środę 19 kwietnia. Dzień później potwierdziliśmy ją w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego, Nadleśnictwie Rudy Raciborskie i u Powiatowego Lekarza Weterynarii.

Ten ostatni przekazał nam, że truchła ptaków z tych dwóch obszarów zebrano w środę 19 kwietnia, dzień później przeprowadzono sekcję i pobrano próbki do badań, które przetransportowano do Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Mowa o mewach śmieszkach.

Zbigniew Mazur pytany o hipotezy dotyczące przyczyn tej sytuacji mówił, że może chodzić o ptasią grypę, bo choć sekcja jej nie wykazała, to ta choroba może mieć przebieg bezobjawowy. Pod uwagę brano również zatrucie opryskami rolniczymi, bo ptaki żerują nie tylko na zbiornikach wodnych, ale również na polach w trakcie orki, żywiąc się wydobytymi na powierzchnię dżdżownicami. - Odpowiedzi przyniosą nam badania - mówił Powiatowy Lekarz Weterynarii. Przypuszczał, że wyniki będą znane dzień później, dotarły jednak w poniedziałek 24 kwietnia.

Dzisiaj już wiadomo, że to ptasia grypa.

- Państwowy Instytut Weterynaryjny- Państwowy Instytut Badawczy w Puławach 24 kwietnia zidentyfikował wirus grypy ptaków H5N1w próbach pobranych od padłych ptaków pochodzących z dwóch lokalizacji: Rezerwat Łężczok (gm. Nędza) oraz Polder Buków – Stary Roszków (gm. Krzyżanowice) - informuje Zbigniew Mazur.

Jak dowiadujemy się, ze względu na skalę zjawiska (masowe upadki mewy śmieszki) strefą objętą zakażeniem grypą ptaków zostanie najprawdopodobniej objęty cały teren powiatu raciborskiego. - Szczegółowe informacje zawarte zostaną w Rozporządzeniu Wojewody Śląskiego - uszczegóławia Powiatowy Lekarz Weterynarii. Wiadomo, że poza oznakowaniem dróg wjazdowych do strefy objętej zakażeniem grypą ptaków wynikającym z przepisów prawa, planowane jest dodatkowe oznakowanie tablicami informacyjnymi miejsc odwiedzanych przez turystów pieszych i rowerzystów oraz wędkarzy.

- Należy unikać odwiedzania miejsc w których bytuje ptactwo (głównie wodne) oraz bezwzględnie przestrzegać zakazu dotykania padłych ptaków. Padłe ptaki będą na bieżąco sprzątane przez upoważnione podmioty i przekazywane do specjalistycznych zakładów utylizacyjnych. Drób przydomowy należy utrzymywać w zamkniętych pomieszczeniach oraz stosować zasady bioasekuracji zarówno na fermach jak i w chowie przydomowym drobiu. Wszystkie przypadki zwiększonych upadków zarówno ptaków domowych jak i dzikich w innych niż wskazanych lokalizacjach należy zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Raciborzu lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego przy Starostwie Powiatowym w Raciborzu, Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów oraz terenowych lekarzy weterynarii - przekazuje redakcji Nowin lek. wet. Zbigniew Mazur.


Czytaj także: