Poniedziałek, 18 listopada 2024

imieniny: Klaudyny, Romana, Filipiny

RSS

Dr Tomasz Rożek z TVN zachwycony szkołą w Nędzy

08.05.2014 13:58 | 0 komentarzy | woj

Wizyta mobilnego centrum nauki „Planeta Energii” to nagroda w zorganizowanym przez Grupę ENERGA ogólnopolskim konkursie edukacyjnym. Wśród zwycięzców znaleźli się uczniowie z klasy IIIa i pani Sylwii Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy! To właśnie dzięki nim mieszkańcy Rybnika mogą odbyć niezwykłą podróż do krainy prądu.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W IV edycji programu ENERGI wzięło udział prawie 500 nauczycieli i niemal 6 tys. uczniów. Uczniowie z klasy IIIa i pani Sylwia Linek z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy znaleźli się wśród 10 zdobywców nagrody głównej. Przygotowanie piosenki o prądzie, realizacja audycji dotyczącej energii elektrycznej w szkolnym radiowęźle, organizacja wystawy prac pod hasłem „Elektrownie” - to tylko kilka zadań przeprowadzonych przez laureatów, które zadecydowały o zwycięstwie. Dzięki ich wygranej z edukacyjnej atrakcji mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy Rybnika i okolic.

- Dzieciaki w trakcie trwania programu fantastycznie się bawiły, a jednocześnie wiele nauczyły. To dla nas ogromny sukces! - cieszyła się Sylwia Linek, nauczycielka Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy, która odwiedzała wspólnie z uczniami miasteczko „Planeta Energii”.

Pod wrażeniem dokonań uczniów z Nędzy i ich nauczycielki był Tomasz Rożek, dr nauk fizycznych i ambasador programu „Planeta Energii”, znany także m.in. z programu "Dzień Dobry TVN", w którym w barwny i ciekawy sposób przybliża widzom tajniki świata nauki. - Pani Sylwia Linek nie ma przecież z tego żadnego zysku, powiem więcej - angażowanie dzieci w tego typu inicjatywy wymaga poświęcenia mnóstwa czasu i energii! To wszystko co tutaj stoi, to wielkie święto tej pani i dzieci. Całe miasteczko przyjechało tutaj dlatego, że sie im chciało! A zrobiły w ramach projektu naprawdę rzeczy niesamowite! Jestem pod wrażeniem ich pracowitości i pomysłowości! - zachwycał się Tomasz Rożek.

Głównym celem konkursu jest propagowanie wiedzy o energii elektrycznej wśród najmłodszych oraz kształtowanie proekologicznych postaw. Co to są i w jaki sposób przemieszczają się ładunki elektryczne? Jak płynie prąd w przewodzie? W jaki sposób można wytworzyć energię elektryczną w dużych ilościach? Jak bezpiecznie i racjonalnie z niej korzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania poznają mieszkańcy Rybnika, którzy odwiedzą mobilne centrum ENERGI.

– W mobilnym centrum nauki „Planeta Energii” każdy znajdzie coś dla siebie, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe – mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Biura Marketingu i Komunikacji ENERGA SA. Pokaz filmu 3D, eksperymenty naukowe, model domku, w którym można sprawdzić ile prądu zużywają wybrane urządzenia gospodarstwa domowego, dzieci mogły poznać zasady segregacji śmieci czy gniazdka elektryczne z całego świata. Największą nowością jest kosmiczny Energobus! To centrum nauki na kółkach, w którym uczniowie z Nędzy mogli poznać historię prądu – od atomu do elektrowni.

Dzieciaki z Nędzy atrakcjami były zachwycone. - Najbardziej podobały się samochody napędzane energią, którą sami musieliśmy wyprodukować! - mówił Dawid Grobosz ze zwycięskiej IIIa z Nędzy. - Bo myśmy musieli jak najszybciej pedałować na rowerach i w ten sposób powstawał prąd, który te autka napędzał! - dopowiedziała Julka Wojtek. - A mnie najbardziej podobało się kino 3D, można się było dowiedzieć jak powstaje prąd! - zachwycała się Nadia Wiesner.
Mobilne centrum nauki już po raz czwarty wyruszyło w podróż po 10 miastach, z których pochodzą (lub z okolicy) laureaci tegorocznej edycji konkursu. Rybnik to czwarte miasto, które odwiedza. I to dzięki uczniom z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy, którzy znaleźli się w gronie zwycięzców konkursu „Planeta Energii”!
Mobilne centrum nauki „Planeta Energii” zlokalizowane jest na Placu Mikołaja Kopernika. W godzinach 9:00 – 14:00 dostępne jest dla zaproszonych klas ze szkół podstawowych z Rybnika i okolic, a od 15:00 do 18:00 dla wszystkich chętnych.

Po godzinie 15:00 w miasteczku pojawi się sztafeta złożona z ośmiu rowerków. Urządzenie zostanie podpięte do baterii, w której gromadzona będzie energia elektryczna wytworzona za pomocą siły mięśni uczestników sztafety. Mieszkańcy miasta, którzy zgromadzą najwięcej prądu zdobędą dodatkową nagrodę dla swojej zwycięskiej klasy. Ogłoszenie wyników nastąpi w czerwcu!

Honorowy patronat nad wizytą miasteczka „Planeta Energii” sprawuje Prezydent Miasta Rybnika pan Adam Fudali. Honorowy patronat nad programem „Planeta Energii" sprawują Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronem merytorycznym jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patronat medialny nad programem objęła „Gazeta Wyborcza”.

„Planeta Energii” to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W trzech poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 109 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko „Planeta Energii”, które do tej pory odwiedziło 35 miast.

materiał nadesłany