Piątek, 2 sierpnia 2024

imieniny: Alfonsa, Kariny, Gustawa

RSS

Kroszonkarskie cuda na konkursie w Nędzy

14.04.2014 12:31 | 0 komentarzy | ż

Polecamy relację i obszerną galerię zdjęć z kroszonkarskiego konkursu. Prace uczniów imponują poziomem wykonania!

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Już po raz 11. szkoła w Nędzy zorganizowała międzyszkolny konkurs kroszonkarski. Mimo, że nie wszystkie jajka zdobione były tradycyjną metodą, to jednak każdy okaz robił ogromne wrażenie. Najpiękniejsze nagrodzono.

Konkurs zorganizowany został pod patronatem raciborskiego muzeum oraz Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach. Z roku na rok uczniów startujących w konkursie jest coraz więcej. Do Nędzy przyjeżdżają z Raciborza, Lysek, Pawłowic, Zwonowic, Górek Śląskich, Zawady Ks., Babic. Co roku nie brakuje też wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rudach.

O tytuł najpiękniejszej kroszonki walczyło w tym roku 34 młodych artystów, podzielonych na trzy kategorie wiekowe: klas 1-3, 4-6 szkół podstawowych oraz gimnazjów.  Każdy uczestnik miał przynieść ze sobą jedną gotową już kroszonkę, a drugą wykonać na miejscu, w czasie trwania konkursu.

Po co konkurs jest organizowany? - Chcemy pielęgnować zwyczaje i tradycje związane z najważniejszymi dla nas chrześcijan świętami w roku - mówi organizatorka konkursu Małgorzata Kozielska, nauczycielka z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Nędzy.

Kroszonka Pawła Materzoka okazała się najpiękniejsza w kategorii gimnazjów. - Na początku zdobiłem jajka octem, potem jednak mama zainteresowała mnie metodą drapaną - zdradza Mateusz z klasy Ib z gimnazjum w Nędzy. - Nie ma określonej recepty na zrobienie tej najładniejszej. Liczy się wyobraźnia i doświadczenie - dopowiada.

Małgorzata Drożdż, znana w regionie kroszonkarka rodem z Górek Śląskich uważa, że poziom konkursu z roku na rok jest coraz wyższy. - Sama jako uczestnik tego typu konkursów, wiem jakie to emocje. Wiem ile człowiek musi się napracować, a i tak trzeba być przygotowanym, że znajdą się lepsi od nas - uśmiecha się pani Małgorzata. Sama od wielu lat prowadzi warsztaty kroszonkarskie dla dzieci i młodzieży nie tylko z Polski. - Przy ocenie prac bierze się pod uwagę technikę, ale i zdolności plastyczne. Jajko powinno być estetycznie ozdobione i najlepiej konkretnym ornamentem - zaznacza Małgorzata Drożdż.

Najbardziej popularną techniką zdobienia jajek na Śląsku jest technika rytownicza, inaczej zwana drapaną. Jajka ozdobione taką metodą zwane są właśnie kroszonkami albo kraszankami. Popularny jest też batik, a jajko zdobione, pisane woskiem nazywane jest pisanką. Bardzo starą i niestety dziś rzadko już stosowaną techniką zdobienia jajek jest oklejanie sitowiem.

Najstarszą pisankę archeolodzy odnaleźli na Ostrówku Opolskim w latach 60-tych. - Znaleziono wtedy skorupki zdobione woskiem. Okazuje się więc, że metoda ta była znana już w X wieku! - uśmiecha się  Julita Ćwikła, znana etnograf raciborskiego muzeum, która zasiadła w jury konkursu w Nędzy.

Malowanie jajek znane było już w starożytności. - Oczywiście zdobiono je nie z okazji Wielkanocy, ale jajko zawsze było symbolem odradzającego się życia - wyjaśnia Julita Ćwikła. - Jajka często towarzyszyły ceremonii pogrzebowej. W starożytnej Grecji wkładano je zmarłym do grobów, wierząc, że odrodzą się jak one. Do dziś prawosławni po rezurekcji udają się na groby bliskich i kulają jajkami, by ożyli. W okolicach Kluczborka wciąż żywy jest zwyczaj kulania jajek do "ducek", czyli dołków. To taki mini golf. W ten sposób chce się obudzić ziemię do życia po zimie - opowiada etnograf.

Poniżej prezentujemy wyniki konkursu.

KATEGORIA KLAS 1-3 SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

1. Nicole Jezusek - szkoła w Górkach Sląskich

2. Robert Radaj - szkoła w Nędzy

3. Monika Cieślik - szkoła w Lyskach

wyróżnienie:

Wiktoria Zientek - szkoła w Lyskach

Julia Wojtek - szkoła w Nędzy

KATEGORIA KLAS 4-6 SZKOŁY PODSTAWOWEJ:

1. Julia Drożdż - szkoła w Nędzy

2. Klaudia Węglorz - szkoła w Lyskach

3. Robert Tkocz - szkoła w Nędzy

wyróżnienie:

Wiktoria Pojda - szkoła w Lyskach

Monika Kusz - szkoła w Pawłowicach

KATEGORIA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH:

1. Paweł Materzok - szkoła w Nędzy

2. Natalia Traliszewska - szkoła w Nędzy

3. Kamil Paszek - MOW w Rudach

wyróżnienie:

Daniel Równy - MOW w Rudach

Sebastian Bajc - MOW w Rudach

Nagrodzone prace wezmą udział w największej w regionie wystawie kroszonek jaką można podziwiać w pałacu w Rudach. Sponsorami nagród w konkursie byli: Nord-Wacht Group, Leszek Kepke, Marlo Polska, Rafał Lincner i Zespół Boss.

źródło: UG Nędza