Czy można odmówić takim studentkom? Trwa akcja rejestracji dawców szpiku
W ubiegłorocznej odsłonie akcji w Raciborzu udało się zarejestrować więcej osób niż w dużo większych ośrodkach jak Opole czy Poznań.
W całym Raciborzu trwa akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego pn. "Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś całe życie". W ogólnopolską inicjatywę aktywnie zaangażowali się studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu, z której rekrutuje się 27 wolontariuszy.
Choć akcja rozpoczęłą się 9 kwietnia o godz. 9.00, to przygotowania do niej trawły długo i wymagały niemałego wysiłku. - To wymaga naprawdę sporo zachodu: znalezienie sponsorów, miejsc, partnerów, rozwieszanie plakatów w Raciborzu i okolicznych miejscowościach, ale... Opłaca się - jest satysfakcja - mówi wolontariuszka Monika Boczek, studentka I roku PWSZ.
Monika Boczek i Sara Lokaj (również I rok studiów na PWSZ) pełnią dyżur na stanowisku kontrolnym w Galerii Młyńskiej w Raciborzu, gdzie w godz. 11-18 każda osoba chętna może zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Sprawdziliśmy, cała procedura rzeczywiście nie trwa dłużej niż 5 minut.
Studencka akcja ma poparcie władz uczelni i wkyładowców. - Wspierają nas i doceniają to, że się angażujemy - dodaje Sara. Na uczelni rejestracja potencjalnych dawców odbywa się w godz. 9-16. Wolontariusze zachęcają wszystkich mieszkańców Raciborza (a także osoby przyjezdne) do rejestracji, dzisiaj (09.04) oraz jutro (Galeria Młyńska, godz. 11-18, PWSZ w Raciborzu, godz. 19-16).
O tym, że warto pomagać przekonany jest Pan Krzysztof z Raciborza, który razem z żoną zarejestrował się jako potencjalny dawca szpiku. - Myślę, że gdybym ja był w takiej potrzebie, to oczekiwałbym pomocy od drugiego człowieka - wyjaśnia i chwali studentów za organizację przedsięwzięcia. - Praktycznie na każdym słupie w mieście widnieje informacja, że można zostać potencjalnym dawcą szpiku - dodaje. Wolontariusze dziękują również raciborskiemu centrum krwiodawstwa, które również zaangażowało się w promocję akcji.
Głównym organizatorem akcji jest Fundacja DKMS Polska. Bierze w niej udział 230 studentów-wolontariuszy ze 104 uczelni w kraju. Zarejestrować się może każda zdrowa osoba pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca minimum 50 kg (bez dużej nadwagi).
Komentarze
4 komentarze
To logiczne, że osoby, które są na takich stanowiskach są przeszkoleni. Sam sobie przeczysz zadając to pytanie...
można odmówić. poza tym formalne pytanie czy podawane są dane osobowe i czy studentki są po szkoleniu, które się z tym powinno wiązać?
A czy dane dawcy lądują w polskim czy niemieckim rejestrze? Podobno ma to znaczenie dla NFZ.
zależy czego odmówić...