Praca w rolnictwie może być niebezpieczna
Zasadom ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym poświęcone były szkolenia zorganizowane w Tworkowie, Siedliskach i Krzanowicach.
Pełnotematyczne pięciogodzinne wykłady z zakresu BHP w rolnictwie, które odbywają się z inicjatywy raciborskiego koła Związku Rolników Śląskich już od 2012 r., przygotowane zostały przez Placówkę Terenową KRUS w Raciborzu oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Raciborzu.
Na każdym ze spotkań inspektor KRUS Agnieszka Plaskacz omawiając podstawowe zasady bezpieczeństwa pracy w gospodarstwie, wyjaśniła pojęcie wypadku przy pracy rolniczej oraz przedstawiła zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa: pracy na wysokości, w wykopach i zbiornikach; obsługi maszyn i urządzeń oraz zasady podczas prac transportowych w rolnictwie; użytkowania urządzeń i instalacji elektrycznych, ochrony przed porażeniem prądem elektrycznym; pracy z chemicznymi środkami ochrony roślin; obrządku zwierząt gospodarskich, a także przedstawiła choroby zawodowe rolników – tryb postępowania; rehabilitację oraz działalność prewencyjną KRUS.
Każdy rolnik otrzymał broszury i ulotki dotyczące m.in. zapobiegania upadkom osób, wyposażenia punktu przeciwpożarowego w gospodarstwie oraz maszyn rolniczych w gaśnice. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej KRUS, a interesujące rolników ogłoszenia dostępne są Kalendarzu Wydarzeń Prewencyjnych.
Ponadto podczas szkoleń starszy asystent oddziału nadzoru sanitarnego sekcji epidemiologii Maria Dengel ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Raciborzu przedstawiła problem boreliozy – choroby zawodowej rolników, której trzy przypadki zgłoszono w ubiegłym roku do KRUS.
O tym, jak zapobiegać chorobom odzwierzęcym informował rolników powiatowy lekarz weterynarii Zbigniew Mazur. Zwrócił uwagę na aktualne zagrożenia chorobami w hodowli zwierząt gospodarskich i omówił zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ze zwierzętami.
Zasady zachowania na drogach użytkowników pojazdów rolniczych objaśniał natomiast asp. szt. Grzegorz Mederski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.
W Tworkowie przedstawiciele jednostki OSP pod kierownictwem Krystiana Jobczyka zaprezentowali profesjonalny sposób udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz wyjaśnili zasady postępowania w różnego rodzaju wypadkach rolniczych. W Krzanowicach, taki pokaz był udziałem strażaka Marcina Lamli i ratownik medycznej Simony Musioł. W Siedliskach zaś uczestnicy szkolenia mieli okazję poznać zasady bezpiecznej pracy z pilarką łańcuchową. Praktyczną jej obsługę zademonstrował pracownik firmy Zupil.
Utrwaleniu wiedzy zdobytej podczas szkoleń służył konkurs „Rolnik wiedzę ma i o BHP dba”. Na finalistów czekały atrakcyjne nagrody. W Tworkowie otrzymali je: Marzena Sztuka, Robert Gonsior, Andrzej Juraszek, Dawid Stroka, Ireneusz Derkowski i Pawlik Teresa. W Siedliskach zwycięzcami konkursu byli: Karina Czogalla, Agnieszka Hanusek, Mirosława Szendzielorz, Andrzej Pazurek, Arnold Tomala i Arnold Kowaczek, natomiast w Krzanowicach – Anna Kupka, Urszula Kretek, Sebastian Kretek, Janina Lodzik, Anna Musioł i Konrad Badziura.
Nagrody rzeczowe ufundował Oddział Regionalny KRUS w Częstochowie. Uczestnicy szkolenia otrzymali też dodatkowe upominki od sponsorów. Nagrody wręczała kierownik Placówki Terenowej KRUS w Raciborzu Krystyna Nowak.
W szkoleniach wzięło udział 108 rolników powiatu raciborskiego, w tym w Tworkowie – 24, w Siedliskach (szkolenie adresowane do rolników z gminy Nędza i Kuźnia Raciborska) i Krzanowicach po – 42. Każde z uczestników otrzymał zaświadczenie poświadczające udział w szkoleniu. W przygotowanie spotkania włączyli się pracownicy PZDR w Raciborzu Krystyna Hesek i Andrzej Bogacki.