Stres i styl życia – konsekwentni zabójcy
W ramach konferencji edukacyjnej dwa wykłady dla raciborzan wygłosiła prof. n. med. dr hab. Jadwiga Jośko-Ochojska – kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.
Już po raz kolejny pani profesor przyjęła zaproszenie prezes Raciborskiego Koła Polskiego Komitetu Zwalczania Raka Marii Wiechy. Wykłady współfinansowane były ze środków gminy Racibórz w ramach realizowanego przez koło projektu pn. Profilaktyka chorób nowotworowych „Zdążyć przez rakiem”.
O „Wpływie trybu i stylu życia na zapadalność na choroby nowotworowe” prof. Jadwiga Jośko-Ochojska mówiła podczas spotkania z młodzieżą, które – dzięki gościnności dyrekcji – odbyło się w II Liceum Ogólnokształcącym w Raciborzu. Na wykład przyszło ok. 270 uczniów raciborskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Pani Profesor w przystępny sposób omówiła związek między złymi nawykami żywieniowymi, niewłaściwym trybem życia, narkomanią, nikotynizmem, alkoholizmem, a zachorowalnością na choroby nowotworowe. Na zakończenie każdy uczestnik wykładu otrzymał egzemplarz „Europejskiego kodeksu walki z rakiem”. W zorganizowanie spotkania zaangażowała się nauczycielka biologii w II LO Elżbieta Kilijan.
Z dorosłymi mieszkańcami miasta, w szczególności słuchaczami Ślaskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przedstawicielami Grupy Wsparcia „Nadzieja” oraz osobami dotkniętymi chorobami nowotworowymi pani profesor spotkała się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Wykład „Emocjonalne czynniki sprzyjające chorobom nowotworowym” przedstawiał m.in. sposoby radzenia sobie z negatywnymi emocjami, które mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie człowieka.
Zdj. Mateusz Wiecha