Niedziela, 29 września 2024

imieniny: Michała, Michaliny, Gabriela

RSS

Festiwal kultury głuchych

27.09.2013 12:24 | 0 komentarzy | eos

Happening, który odbył się na pl. Dominikańskim był okazją do sprawdzenia umiejętności migania w praktyce.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Na zainteresowanych tą forma komunikowania się w specjalnych punktach namiotu – kawiarence, zakładzie fotograficznym i urzędzie pocztowym czekali wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu. Młodzież dodatkowo przygotowała bogaty program artystyczny oraz wystawę prac plastycznych.

Wydarzenie poprzedziło osiem lekcji języka migowego przygotowanych w ramach projektu „Festiwal kultury głuchych”. To przedsięwzięcie artystyczne należy do zadań wspieranych przez prezydenta miasta. Na całością czuwa zaś dyrektor ośrodka Agata Tańska.
Przygotowanie programu festiwalu podjęła się Joanna Jędraszczyk-Kałwak – założycielka Nieformalnej Grupy Młodzieży Homo Civilis wraz ze Stowarzyszeniem „Promyczek Nadziei”, działającym przy raciborskim ośrodku szkolno-wychowawczym.

Nie przez przypadek lekcje „migania” zdominowała nauka komunikowania się niezbędnego w pracy w kawiarni czy zakładzie fotograficznym. W szkole prowadzone jest bowiem nauczanie na kierunkach gastronomia i fotografia.
– Dodatkowo wybraliśmy słownictwo charakterystyczne dla urzędów pocztowych, których nasi wychowankowie mogą być zarówno pracownikami, jak klientami – dodaje prezes Stowarzyszenia Promyczek Nadziei Karina Pleszka.
Już wcześniej wszystkie lekcje języka migowego zostały nagrane na wideo i udostępnione są na stronie internetowej ośrodka.

Zajęcia prowadzą absolwenci Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu Beata Porębska i Dominik Milej.
– W nauczanie zaangażował się wicedyrektor szkoły zawodowej i technikum ośrodka Andrzej Lemirowski, który jest nie tylko bardzo dobrym nauczycielem języka migowego, ale też posiada najlepsze kwalifikacje do prowadzenia tego typu zajęć – zapewnia prezes Karina Pleszka.

Ponieważ kilka lekcji przeprowadzonych w ramach projektu, nie wystarczy, aby nauczyć się języka osób niesłyszących, jego nauka kontynuowana będzie w kolejne wybrane czwartki, w terminach – 17 października, 7 i 21 listopada i 12 grudnia.
Festiwal sfinalizuje konferencja zorganizowana 18 października w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu.