Sobota, 26 października 2024

imieniny: Ewarysta, Łucjana, Dymitriusza

RSS

Eksport przemysłu maszynowego ciągnie gospodarkę Opawska

25.09.2013 10:34 | 0 komentarzy | OQL

Co przynosi Opawsku sukcesy za granicą? Na pewno tutejszy przemysł maszynowy. Markę „Made in Opava” znajdziemy praktycznie na wszystkich kontynentach. Znacząca część produktów, które wyprodukuje przemysł maszynowy na Opawsku wyjeżdża za granicę. Bezpośrednio lub pośrednio, jako elementy samochodów. Nasze firmy codziennie zatem potwierdzają swój potencjał w nawiązywaniu owocnej współpracy z zagranicznymi klientami.

Eksport przemysłu maszynowego ciągnie gospodarkę Opawska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przemysł maszynowy ma na Opawsku ponadstuletnią tradycję. Dzięki temu jest to jedna z dziedzin z największymi sukcesami. – Firmy z przemysłu maszynowego są dla naszego regionu bardzo ważne. Jako że na Opawsku nie mamy żadnego innego, tak znaczącego, przemysłu, jak na przykład przemysł ciężki, jesteśmy życiowo uzależnieni właśnie od mechaników z przemysłu maszynowego – mówi dyrektor Powiatowej Izby Gospodarczej w Opawie Jiří Germanič, dodając, iż coraz więcej produktów z Opawy trafia także do Rosji i na rynki wschodnie. Przykładowo z takiego Komárova trafia na eksport prawie jedna trzecia produkcji. Produkty z Opawska jednak można spotkać na całym świecie, od Ameryki poprzez całą Europę, Chiny aż po Australię. Nie brakuje nawet krajów egzotycznych, jak Meksyk czy Indie. Już dawno nie chodzi tylko o maszyny dla górnictwa. Części z Opawska znajdziemy w samochodach większości znanych koncernów, w elektrowniach jądrowych, na platformach wiertniczych czy w drzwiach i zamkach.

Sukcesy za granicą osiągają nie tylko duże firmy, ale także i te mniejsze. – Jest to wielka walka, głównie w przypadku zdobywania różnych certyfikatów jakości itp. Przedstawiciele naszego przemysłu maszynowego bardzo ciężko nad tym pracowali. Niektóre potężne firmy osiągają dziś tak wielkie sukcesy, że potrafią zaistnieć poza krajem, więc już nawet nie potrzebują pomocy ministerstwa czy agencji. Pomoc ta jest jednak bardziej potrzebna mniejszym firmom – twierdzi Germanič. Jednak i tak firmy z Opawy świetnie radzą sobie na zagranicznych rynkach. Zdarzyło się na przykład, iż w samochodzie, którym jeździ królowa Elżbieta II, są części, które zostały wyprodukowane w Komárovie. Nasi pracownicy są bardzo wysoko wykwalifikowani, elastyczni i kreatywni, dlatego odnoszą w świecie sukcesy i umacniają dobre imię. Trzeba tylko mieć nadzieję, iż niedługo nastąpi poprawa sytuacji ekonomicznej na świecie i że za tym pójdzie wzrost wartości zamówień. Nawet i na te najwyższej jakości produkty w czasach kryzysu dużo trudniej znaleźć nabywcę.