Park sensoryczny z opóźnieniem
Park sensoryczny ma być gotowy 16 sierpnia, a nie - jak wstępnie zakładano - 15 lipca. To wina srogiej zimy i intensywnych, wiosennych opadów deszczu. Zobacz postępy na placu budowy.
O zmianę terminu, ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, zwróciła się do miasta firma Remontex, która realizuje inwestycję. - Inspektor nadzoru zliczył dni, podczas których nie można było prowadzić robót, złożył nam stosowne oświadczenie i na jego podstawie został spisany aneks do umowy - informuje Janusz Zawadzki, kierownik referatu inwestycji w urzędzie miasta w Rydułtowach.
W parku sensorycznym, który ma być gotowy 16 sierpnia, są już wykonane dwie główne promenady spacerowe, które przycinają aleje boczne. W miejscach przecięć powstają place tematyczne przypisane każdemu ze zmysłów. - W wielu miejscach roboty brukarskie są zakończone. Na placu wzroku ustawione są kamienne ławki, na placu smaku plantery na roślinność. Trwa budowa fontanny i stawianie wiat. Zostały już posadzone wysokie drzewa, w tym 68 platanów - podaje przykłady Janusz zawadzki.
Poniżej opis pięciu placów. Przed każdym zostanie zamontowana tablica informacyjna (wraz z informacją zapisaną alfabetem Braille'a):
Plac nr 1 - wzrok
Będzie to plac z nawierzchnią w kolorach czerwonym i czarnym, ławkami w intensywnych kolorach, barwnymi nasadzeniami, a także kwitnącymi drzewami, wabiącymi ptaki i motyle. Na placu zostanie wkomponowany rodzaj instalacji przestrzennej, to jest 3-4 metrowy słup z zamocowanym na nim symbolem-okiem, wykonany ze stali nierdzewnej z wypełnieniem w postaci kolorowej pleksy.
Plac nr 2 - smak
Charakterystyczne będą plantery z nasadzeniami jadalnych roślin. Wśród nich: mięta, koper, rozmaryn, tymianek, rumianek, czosnek, nasturcje, róże czy fiołki. Będą też warzywa i owoce: truskawki, poziomki, jagody albo pomidorki koktajlowe. Nie zabraknie siedzisk, które pozwolą na odpoczynek i konsumpcję przy planterach. Obok będzie też kranik, który umożliwi umycie roślin. Plantery zostały zaprojektowane tak, by osoby niepełnosprawne nie miały trudności z dostępem do nich.
Plac nr 3 - zapach
Z roślinnością, która uwalnia intensywny zapach: tymiankiem, miętą, lawendą, piwonią czy konwalią. Dodatkowo w trzech wnękach z ławkami pojawią się trejaże, po których piąć i przewieszać będą się pachnące wisterie i wiciokrzewy.
Plac nr 4 - słuch
Otoczony roślinnością "szeleszczącą", czyli trawami i delikatnymi krzewami, a także roślinnością wabiącą ptaki. Wśród nasadzeń zostaną rozlokowane budki lęgowe i karmniki. W centralnej części placu znajdzie się fontanna oraz trzy kolorowe wiaty. Do dyspozycji parkowiczów będą też urządzenia interaktywne odbijające dźwięki lub działające jak instrumenty muzyczne.
Plac nr 5 - dotyk
Otoczony nasadzeniami o zróżnicowanej fakturze, które będą zachęcały do ich dotykania. Wśród nich rośliny puszyste, tworzące swoiste dywany, roślinność pierzasta, miękka i papierowa. W głównej części znajdzie się plac zabaw z urządzeniami generującymi manualny rozwój dzieci, a także trzy kolorowe wzniesienia wykonane z bezpiecznej nawierzchni.