Wtorek, 30 lipca 2024

imieniny: Julity, Ludmiły, Rościsława

RSS

Leśna szkoła przetrwania

21.05.2013 12:17 | 2 komentarze | kozz

30 km marszu po bezdrożach, geocaching czyli zabawa w poszukiwanie skarbów za pomocą odbiornika GPS, biwak w środku leśnej głuszy to pomysł kuźniańskich nauczycieli Tomasza Jabłonki i Wojciecha Gdesza na weekend dla młodzieżą z Kuźni Raciborskiej.

Leśna szkoła przetrwania
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To specyficzne lekcje... Integracja, nauka szacunku do przyrody, sprawdzian własnych możliwości, praca w zespole. Wspólne rozmowy, kilometry marszu, śpiew przy ognisku - wszystko to nadaje szkole innego wymiaru. Posługiwanie się kompasem, odbiornikiem GPS, mapą, rozbijanie obozowiska, noc w środku ciemnego lasu, wszystko to uczy samodzielności, szacunku dla przyrody, pokazuje, że istnieje świat poza komputerem, komórką czy konsolą - mówią zgodnie T. Jabłonka i W. Gdesz.

Zmaganie się z własnym zmęczeniem, strachem, zmienną pogodą to najlepsza szkoła charakteru dla młodego człowieka. Poznawanie historii, przyrody i biologii lasów Nadleśnictwa Rud Wielkich to praktyczne przedłużenie teorii przekazywanej przez nauczycieli na lekcjach.

Zmęczenie, pragnienie, potrzeba snu - pośrodku lasu, w upale i deszczu, nabierają zupełnie innego wymiaru. Młody człowiek zmuszony jest do samodzielnych decyzji, do wykrzesania pokładów energii, pomysłowości. Gdy razem ze swoim nauczyciel rozpala krzesiwem ogień, czyta mapę, rozbija leśny biwak czy określa współrzędne geograficzne to widzi w tym autentyczną radość. Miło słyszeć kiedy zmęczeni uczniowie pytają na koniec zgodnie: Kiedy następny taki wypad? - Serdeczne podziękowania dla wszystkich którzy pomogli nam w organizacji tego rajdu, a w szczególności dla Sabiny Chroboczek-Wierzchowskiej i Radosława Kasprzyka – dodają nauczyciele.