środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

W "Strefie" powstała półka bookcrossingowa

15.04.2013 08:42 | 0 komentarzy | red

- Chodzi o to, że w każdej chwili wychowanek "Strefy" może książkę, która go zainteresuje zabrać do domu, a kiedy przeczyta - zwrócić na miejsce i dać szansę by trafiła w kolejne ręce - tłumaczy mjr Marek Kwecień z raciborskiego Zakładu Karnego.

W "Strefie" powstała półka bookcrossingowa
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

 

Zakład Karny nie tylko odizolowuje skazanych od społeczeństwa, prowadzi też szereg oddziaływań resocjalizujących wobec osób odbywających karę pozbawienia wolności.

- Stara się również aktywnie bierze udział w życiu publicznym środowiska lokalnego. Dlatego od wielu lat Zakład Karny uczestniczy w popularyzowaniu czytelnictwa, nie tylko wśród skazanych, ale także wśród dzieci i młodzieży. Raciborska jednostka współpracując z bibliotekami: miejską i powiatową, pedagogiczną, placówkami oświaty oraz Fundacją ABC XXI CPCD z siedzibą w Warszawie inicjuje tworzenie tzw. półek bookcrossingowych - opowiada rzecznik parsowy ZK w Raciborzu.

Jedną z nich - przy współpracy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, biblioteki pedagogicznej, studentów PWSZ w Raciborzu oraz raciborskiego ZK - utworzono właśnie w Klubie dla Młodzieży "Strefa" prowadzonym przez Stowarzyszenie "Pomocna Dłoń". - Chodzi o to, by wychowankowie "Strefy" bez kart bibliotecznych, bez rejestracji, mieli łatwy dostęp do książek  - mówi mjr Kwiecień.

- Inicjatywa wpisuje się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom", mam nadzieję, że zachęci młodych do czytania. Robimy wszystko, by książka dotarła do czytelnika. I robimy to na różne sposoby - powiedziała dyrektor MiPBP w Raciborzu Małgorzata Szczygielska.

- Pomysł jest rewelacyjny, tym bardziej, że książki są dziś stosunkowo drogie, a inicjatywa umożliwia łatwy i przede wszystkim bezpłatny do nich dostęp - mówi Magdalena Gorażdża, wychowawca w "Strefie".

- Jestem w klubie prawie codziennie, więc będę miał książki "pod nosem", nie będę musiał biegać do biblioteki - zachwyca się Darek Benek, wychowanek "Strefy".

Pierwsza półka bookcrossingowa zainicjowana przez raciborski ZK powstała w sali widzeń i była częścią projektu realizowanego w jednostkach penitencjarnych w całym kraju polegającym na tworzeniu kącików dziecięcych na salach widzeń. W związku ze specyfiką tych miejsc, zebrane książki wśród młodzieży szkolnej i studentów były rozdawane dzieciom w czasie widzeń.

Kolejne półki bookcrossingowe powstaną w Liceum Ogólnokształcącym nr 2 w Raciborzu oraz w Szkole Podstawowej nr 13 w Raciborzu.

Bookcrossing czyli uwalnianie książek to społeczna ogólnoświatowa forma popularyzowania czytelnictwa, ruchoma wirtualna biblioteka, bez własnej siedziby, regałów, kart bibliotecznych.Idea Bookcrossingu zrodziła się w 2001 roku w Stanach Zjednoczonych i swoim zasięgiem obiegła cały świat. W Polsce funkcjonuje od 2003 wzbudzając duże zainteresowanie i popularność. W światowy ruch bookcrossingu zaangażowało się już ponad siedemset siedemdziesiąt tysięcy ludzi z ponad 130 krajów. Dzięki nim uwolnionych zostało 5 milionów 605 tysięcy 679 książek (dane maja 2009 r.).