środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Ekonomik wygrał. Radni nie głosowali nad likwidacją

29.01.2013 15:34 | 15 komentarzy | maw

Starosta rozpoczął sesję od wycofania projektu uchwały o likwidacji ZSE. Dostał od uczniów i nauczycieli oklaski.

Ekonomik wygrał. Radni nie głosowali nad likwidacją
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Oczekuję od państwa decyzji, za które wspólnie poniesiemy odpowiedzialność - zwrócił się Adam Hajduk do grona pedagogicznego, rodziców i uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych. 21 radnych było za wyłączeniem projektu uchwały o likwidacji szkoły z porządku obrad - propozycję starosty poparli wszyscy obecni na początku sesji, na którą nie przyszli Brygida Abrahamczyk i Marceli Klimanek (zjawił się w końcówce).

Akcja samorządu uczniowskiego ZSE, który zmobilizował młodzież i dwukrotnie pikietował pod gabinetem starosty przyniosła oczekiwany skutek. - Odbieramy to jako sukces, ale jeszcze wiele pracy przed nami - powiedział tuż po decyzji rady przedstawiciel samorządu Mateusz Wąchała, którego rajcy chwalili za wystąpienie podczas obrad komisji oświaty. Dlaczego znów do radnych wybrali się rodzice uczniów, którzy wydawali się ostatnio przekonani do argumentacji samorządowców? - Bo jak ktoś źle sprawę rozpoczął to obawiam się, że źle ją zakończy - tłumaczył nam jeden z nich.

Wicestarosta Andrzej Chroboczek odpowiedzialny za politykę oświatową powiatu przyznał nam w przerwie sesji, że możliwy jest powrót do tematu łączenia szkół jeszcze w lutym, o ile powiat dostanie sygnał od szkoły, że ta zgadza się na ofertę starostwa. - Jeśli nie, to czekamy na wyniki naboru na kolejny rok szkolny - dodał. Wróży szkole trudne warunki naborowe, bo z ankiet jakie tafiły do gimnazjów wynika, że niewielu więcej z nich niż w tym roku wybiera się na Gimnazjalną.

Starosta Adam Hajduk przestrzegł, by czasu jaki dała szkole rada nie wykorzystywano na załatwianie prywatnych interesów. W Ekonomiku uważają, że likwidacja szkoły związana jest z niechęcią starostwa do osoby obecnego dyrektora Zenona Sochackiego. - Gdyby tak było, nie wygrałby przecież konkursu na szefa placówki przed rokiem - ucina spekulacje włodarz powiatu. Jego zastępca Andrzej Chroboczek nie kryje, że przy słabym naborze nauczycielom Ekonomika grożą zwolnienia. - Z naszych danych wynika, że do szkoły wybierze się jakieś 106 osób, a to za mało by zapewnić wszystkim pracę - rozłożył ręce urzędnik.

Powiedzieli po sesji

Adrian Plura przewodniczący komisji oświaty:

Czekamy teraz na koniec pracy zespołu zajmującego się koncepcją połączenia szkół, odbędą się jeszcze dwa spotkania i przed feriami wypracujemy stanowisko z którym zapoznamy zarząd powiatu. Chcę usłyszeć od nauczycieli, że nie potrzebują połączenia szkół teraz i decydują się walczyć o dobry nabór na przyszły rok szkolny. Muszą jednak wiedzieć że młodzieży w powiecie wystarczy do utworzenia najwyżej 35 nowych oddziałów, a oczekiwania dyrekcji wszystkich placówek powiatu sięgają 48 nowych klas. Te wyliczenia uwzględniają udział w naborze także młodzieży z ościennych powiatów.

Adam Wajda przewodniczący rady powiatu:

Jeżeli zespół przekaże nam informację o zgodzie na łączenie szkół zwołamy nadzwyczajną sesję w lutym i podejmiemy uchwałę. Oczekuję, że wszystkie ustalenia zostaną podjęte na piśmie tak by nikt potem nie zarzucał radnym,  że podjęto decyzje bez jego wiedzy.