Niedziela, 28 lipca 2024

imieniny: Aidy, Innocentego, Marceli

RSS

19.01.2013 09:07 | 1 komentarz | woj

11 stycznia w Centrum Kultury w Tworkowie odbyło się spotkanie autorskie z Josefem Drobnym, twórcom książki pt. „Plebiscyt na Górnym Śląsku. Szczególna wiadomość z Tworkowa na ziemi raciborskiej”.

Wspomnienie o plebiscycie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Autor pochodzący z Tworkowa mieszka obecnie w Niemczech w Leverkusen. Historia jest jego hobby. Jak wyjaśnił na spotkaniu, przez swoją książkę chciał przypomnieć o trudnych czasach plebiscytu, kiedy miejscowi decydowali o swojej państwowej przynależności.

Poza znanymi z innych książek informacjami, Josef Drobny odkrywa w swoim dziele wiele nowych i ciekawych tematów. Obszerną część książki zajmują ilustracje związane z filatelistyką tamtych czasów. Są też widokówki ilustrujące jak wyglądał Górny Śląsk prawie sto lat temu. Sprawy związane z pocztą udało się autorowi skompletować dzięki współpracy z nieżyjącym już prof. Norbertem Urbanem.

W książce znaleźć można archiwalne plakaty oraz druki związane z plebiscytem. Ówcześni, biorący udział w głosowaniu byli podzieleni na trzy kategorie: A – urodzeni i mieszkający na terenach plebiscytu, B – urodzeni lecz nie mieszkający aktualnie na obszarze głosowania, C – urodzeni lecz wydaleni z ziem plebiscytowych ze względów politycznych. Wynik plebiscytu w rezultacie był korzystny dla Niemców, których na czas głosowania przyjechało z zagranicy około 170 tys. Na czas wyborów nie wpuszczano tu osób nie związanych z tymi ziemiami. W ten sposób nie udało się tu dostać kardynałowi arcybiskupowi Adolfowi Bertramowi, który chciał pokrzepić wierzących.

Josef Drobny opowiadając kilka ciekawostek ze swojej książki nie krył wzruszenia. – Pisząc to wszystko starałem się przenieść w czasie. Nie jest to łatwe. To były bardzo trudne czasy. Rodziny wciąż opłakiwały poległych na froncie pierwszej wojny światowej. Nie wiem jak dziś by sobie ludzie dali radę w takiej sytuacji – mówił, przecierając twarz chusteczką.

Książkę można było nabyć tylko na spotkaniu w Tworkowie. Autor nie przewidział jej dystrybucji w jakiejkolwiek oficynie. Władze gminy Krzyżanowice, które zaprosiły Josefa Drobnego do siebie, nabyły jednak po egzemplarzu wydania do bibliotek na swoim terenie. Wójt Grzegorz Utracki oraz dyrektor Centrum Kultury Daria Wieczorek podziękowali gościowi za przybycie i podziękowali za wkład w podtrzymanie pamięci o lokalnej historii.

(woj)