środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Wybierz z Nowinami kandydata do nagrody Mieszko AD 2012

28.12.2012 13:20 | 31 komentarzy | e

W ostatnią niedzielę stycznia starosta rozda kulturalne nagrody roku - Mieszka AD 2012. "Nowiny Raciborskie" chcą zaproponować włodarzowi powiatu i Kapitule przyznającej nominacje do nagród jedną z osób, które gościły na łamach tygodnika w mijającym roku.

Wybierz z Nowinami kandydata do nagrody Mieszko AD 2012
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wybierz z Nowinami kandydata do nagrody Mieszko AD 2012

 

Pisaliśmy o nich, ich dokonania uważamy za warte wyróżnienia. Przeczytaj o naszych bohaterach i zagłosuj na jednego z nich w naszej ankiecie. Kto uzyska największe poparcie zostanie przedstawiony w starostwie jako kandydat do nominacji do nagrody Mieszko AD 2012.

Patryk Zabrzewski – krzanowiczanin, alpinista. Zafascynowany górami przeszedł całe Tatry polskie i słowackie. Zdobył „Dach Europy”, czyli najwyższy szczyt Alp i Europy – Mont Blanc oraz kaukazki szczyt Elbrus. Wspiął się na drugi co do wielkości alpejski masyw Monte Rosa we Włoszech, gdzie wszedł na dziewięć szczytów powyżej 4 tys. m, a następnie uczestniczył w wyprawach w Alpy austriackie, szwajcarskie i niemieckie, zaliczając m.in. najwyższy szczyt Niemiec Zugschpitze w Alpach bawarskich.

Zakonnica s. Ancilla Bartosik, pielęgniarka i położna – misjonarka ze Zgromadzenia Służebnic Ducha Świętego w Raciborzu. Spędziła prawie 10 lat w afrykańskim buszu. Mozambik, do którego trafiła jest jednym z najbiedniejszych państw afrykańskich. Większa część czasu, bo siedem lat przebywała na północy tego kraju, w powiecie Monapo, wśród plemienia Macua (Makhuwa). Pomagała w leczeniu chorób związanych ze stylem życia mieszkańców, a więc sposobem odżywiania się, niższą odpornością, niedostateczną higieną wynikającą z braku wody. Zajmowała się też m.in. poparzonymi dziećmi, ludźmi ukąszonymi przez żmije, skorpiony, pogryzionymi przez dzikie psy, a także z różnymi innymi ranami.

Bernard Petrzyk – kierowca mechanik, konstruktor – amator. Zbudował dwa modele pojazdów terenowych buggy. Te autorskie konstrukcje posiadają wytrzymałe podwozia, szerokie opony, typowe pięciobiegowe skrzynie i mogą poruszać się nawet z prędkością 140 km/h. Już jako 15-latek wspólnie z kolegą skonstruowali gokarta. Później swe zainteresowania przeniósł na motory. Inspiracją były dwa Junaki, z których jeden wystylizował na amerykańskiego choppera, a drugi całkowicie odnowił. Zmierzył się też z nietypowym zadaniem, jakim była restauracja zabytkowej, 120-letniej bryczki, zakupionej przez mieszkańca Studziennej. W 1994 r. zbudował kabriolet na nowej płycie podłogowej Fiata 126p. Polski Związek Motorowy dopuścił go do ruchu z adnotacją w dowodzie rejestracyjnym „Polski Fiat 126p cabrio”.

Mariusz Klimek – raciborski pisarz, mówi o sobie, że jest „papierowym” chłopcem, który nic nie stracił z dziecięcej radości i to daje mu energię do działania, i bezsprzecznie do pisania. Wydał dwie   książki „Ścieńcie” i „Odcień”, a obecnie pracuje nad trzecią „Ostatni sen chłopca”. Wspólnie z grafikiem Bartoszem Stefanowiczem pracowali nad komiksem „Akwizytor”, który prezentowany był podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksów w Łodzi. Zaproponowano mu również napisanie scenariusza do komiksu dla dorosłych. Mariusz Klimek nie tylko bawi się słowem, ale również obrazem. Od około dwóch lat para się bowiem – z świetnym efektem – fotografią artystyczną.

Sebastian Moń – artysta plastyk mieszkający w Raciborzu, którego twórczość nie jest ani prosta ani banalna. Jego prace przepełnione symboliką, utrzymane są w klimacie surrealistycznym z pogranicza fikcji, fantastyki i horroru. Niezwykle precyzyjnie i szczegółowo pokazuje mroczny, niezgłębiony świat człowieka, często odrealnionego, zamkniętego w industrialnej przestrzeni, niepozbawionej brutalności i brzydoty. Baśniowość przeplata się w nich z realizmem, który szokując nie pozostawia widza obojętnym.

Roman Pieła – społeczny opiekun przyrody z Pogrzebienia. Człowiek, który zawsze odważnie staje po stronie przyrody, nie zważając na opinie innych. Z zawodu ślusarz z pasji ornitolog całkowicie poświęcił się ptakom i ich naturalnemu środowisku, którym jest las. Wraz z młodzieżą skonstruował budki lęgowe. Obecnie takich budek w okolicznych lasach zostało zawieszonych ok. 120. Pilnuję i regularnie oczyszcza je ze starych gniazd. Podgląda też przebieg lęgu, wypełnia karty lęgowe i wysyła do zbiorów kartoteki gniazd i lęgów. Wyniki te służą do przygotowania opracowań naukowych.