Sobota, 13 lipca 2024

imieniny: Irwina, Margarety, Sary

RSS

Trenerzy z naszego regionu na kongresie z Romanem Koseckim

27.11.2012 10:17 | 4 komentarze | kozz

Od 23 do 25 listopada grupa trenerów z regionu Raciborza przebywała w Warszawie. Odwiedzili Stadion Narodowy oraz Pepsi Arenę, na której obejrzeli mecz Ekstraklasy Legia Warszawa – Widzew Łódź.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Następnie w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego wzięli udział w I Kongresie Trenerów Piłki Nożnej zorganizowanym przez KNFC Football Center. Szkolenie rozpoczął wiceprezes PZPN Roman Kosecki, a całość prowadził znany komentator sportowy Bożydar Iwanow. Wykłady prowadzone były głównie w języku angielskim oraz niemieckim, a całosć tłumaczono na język polski. Zajęcia prowadzili znani trenerzy, którzy pracowali z grupami młodzieżowymi w wielu europejskich klubach:

- Peter Schreiner, Schalke 04 - twórca Peter Schreiner System zaprezentował ćwiczenia do nauki podań i gry kombinacyjnej. Wyjaśnił jak w prawidłowy sposób zachowując progres, nauczać młodych zawodników techniki. Omówił 8 kroków nauki podania od prostych ćwiczeń do gier zadaniowych.

- Ronny Everaerts z Holenderskiego Związku Piłki Nożnej KNVB - wcześniej trener grup młodzieżowych w takich klubach jak Ajax Amsterdam czy FC Eindhoven. Zapoznał uczestników szkolenia z Holenderską wizją futbolu, wyjaśnił jakiej wielkości gry stosuje się do danego wieku w Holandii oraz jak przebiega proces szkolenia dzieci w najmłodszych grupach w tym kraju.

- Henk Mariman - manager pierwszego zespołu Club Brugge KV - wcześniej pracował między innymi w Ajaxie Amsterdam czy Sportingu Lokeren. Przedstawił swoją autorską metodę nauki piłki nożnej, w której najważniejszym elementem jest gra.

Po każdym wykładzie uczestnicy szkolenia zadawali prowadzącym pytania oraz brali udział w bardzo ciekawych dyskusjach. Poza tym w kuluarach wymieniano się doświadczeniami związanymi z treningiem oraz rozgrywkami dzieci i młodzieży z różnych regionów naszego kraju. Częścią szkolenia była również możliwość zwiedzenia Stadionu Narodowego z czego wszyscy chętnie skorzystali.

W konferencji skierowanej do wszystkich trenerów grup młodzieżowych piłki nożnej udział wzięło około 500 osób z całej Polski. Z naszego regionu byli to: Roman Kaczor - trener LKS Chałupki, Piotr Mucha - trener LKS Tworków, Marek Kurzydym - trener z Naprzodu Syrynia oraz Piotr Jeziorski aktualnie zawodnik LKS Zabełków.

Na zakończenie jeden z bardziej doświadczonych trenerów, którego wychowankiem jest między innymi reprezentant Polski Grzegorz Krychowiak podsumował: - Jakość pracy oraz chęć rozwoju polskich trenerów nie odbiega od tych europejskich. Niestety bardzo odstajemy pod względem finansowym. Nasze kluby są dużo biedniejsze, a sprawy szkolenia dzieci i młodzieży są stawiane na dalszym planie. Daleko za wynikami seniorów.

Zupełnie niepotrzebne jest wywieranie presji na osiąganie wyników w grupach młodzieżowych. W pracy z dziećmi najważniejsza jest radość z gry. Sam wynik powinien przyjść przede wszystkim w wieku dorosłym. Dopiero wtedy można ocenić sprawność systemu szkolenia. Głównie po tym ilu naszych wychowanków gra w pierwszym zespole danego klubu lub w drużynach innych klubów, ale w wyższych klasach rozgrywkowych.

Piotr Jeziorski

Ludzie:

Roman Kaczor

Roman Kaczor

Przewodniczący rady gminy Krzyżanowice