Piątek, 26 lipca 2024

imieniny: Anny, Mirosławy, Grażyny

RSS

Gimnastyka korekcyjna lekiem na wady postawy

04.07.2012 11:28 | 2 komentarze | MAD

Wady postawy to coraz większy problem wśród najmłodszych. Pomocą dla osób, które cierpią na schorzenia kręgosłupa są zajęcia gimnastyki korekcyjnej prowadzone przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Raciborzu. - Wady postawy to bardzo duży problem. Poprzez nasze zajęcia chcemy go rozwiązać - mówi nauczyciel gimnastyki korekcyjnej w MOS, Artur Krawiec. Poniżej prezentujemy raport podsumowujący działalność ośrodka w dziedzinie gimnastyki korekcyjnej.

Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W roku szkolnym 2011/2012 w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu na zajęcia gimnastyki korekcyjnej uczęszczało 163 dzieci i młodzieży w 14 grupach ćwiczebnych. Zdiagnozowanych na podstawie zdjęcia RTG było 75% uczestników zajęć. Pozostałe osoby diagnozowane były  na podstawie uproszczonego badania ortopedycznego. Przedział wiekowy ćwiczących obejmował uczestników zajęć  od 5 do 18 lat. Wady postawy u dzieci i młodzieży uczęszczającej na zajęcia były bardzo zróżnicowane ( plecy okrągłe, plecy płaskie, plecy wklęsłe, plecy okrągło-wklęsłe, koślawość i szpotawość kolan, płaskostopie i stopy płasko-koślawe, skoliozy jedno, dwu trzy i cztero łukowe zarówno z rotacją rzadko torsją jak również bez zmian trójpłaszczyznowych). Z uwagi na tak dużą różnorodność wad postawy jak i na współistnienie więcej niż jednej wady u poszczególnych ćwiczących grupy były niejednorodne zarówno pod względem płci i wieku, ale także ze względu na występowanie tychże wad. W związku z tym każdy uczestnik ćwiczeń korekcyjnych w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu miał opracowany przez prowadzącego indywidualny program ćwiczeń w zależności od istniejącej wady. Ponadto w celu monitorowania postępów procesu korekcyjnego każdy ćwiczący miał wykonane zdjęcie cyfrowe postawy ciała w pięciu pozycjach oraz po indywidualnych konsultacjach z rodzicami na bieżąco modyfikowany program swoich ćwiczeń w zależności od progresji wady, tempa wzrostu i wyrównywania asymetrii mięśniowych. Ocena postawy ciała jak również testy diagnozujące pozwoliły na rzetelną diagnozę procesu korekcyjnego, a co za tym idzie wyrównywania deficytów rozwojowych oraz opracowania dalszego programu ćwiczeń w kolejnym etapie ćwiczeń.
Prowadzący zajęcia korekcyjne w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu odnotowali w roku szkolnym 2011/2012 wzrost:

- wytrzymałości siłowej mięśni brzucha u blisko 40% dzieci i młodzieży   
- wytrzymałości siłowej mięśni prostowników grzbietu u niespełna 70% uczestników
- wytrzymałości siłowej mięśni prostowników stawu biodrowego u nieco ponad 68% ćwiczących
Testy oceniające ruchomość w stawach barkowych pozwoliły określić pełen zakres ruchu u ponad 70% ćwiczących i ograniczoną ruchomość tych stawów u 5 %, u pozostałych uczestników stwierdzono przykurcze w tych stawach.
Testy oceniające ruchomość stawów biodrowych wykazały ich pełną ruchomość u blisko 94% dzieci i młodzieży, niecałe 5 % ćwiczących miało tę ruchomość ograniczoną a tylko u 1% uczestników stwierdzono przykurcze tych stawów.
Ponadto kolejne kontrole RTG ćwiczących wykazały nie tylko zahamowanie wady (skrzywienie określane w stopniach), ale nawet zdecydowane „wycofywanie się” skoliozy. Jednakże z uwagi na niski procent kolejnych kontrolnych skierowań na RTG (pod kątem skoliozy) prowadzący zajęcia korekcyjne nie mogli w pełni podać rzetelnej analizy dzieci, u których stwierdzono zahamowanie i poprawę postawy dotyczącej skoliozy. Dlatego poniższe dane dotyczące sukcesu terapeutyczno-pedagogicznego są oparte jedynie na danych, którymi dysponują. Z 75 % uczestników zajęć korekcyjnych, których diagnoza skoliozy oparta została na zdjęciu RTG kręgosłupa,  po kolejnym badaniu rentgenowskim (po okresie jednego roku szkolnego) stwierdzono u 25% zdecydowaną poprawę polegającą bądź to na zahamowaniu skrzywienia, bądź też na jego zmniejszeniu. Dane te pozwalają stwierdzić, że stosowana w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Raciborzu metoda ćwiczeń asymetrycznych ( która od roku 2007 została wprowadzona dzięki współpracy z Bielskim Szkolnym Ośrodkiem Gimnastyki Korekcyjno-Kompensacyjnej) jest jak najbardziej właściwym sposobem postępowania z dziećmi ze stwierdzoną skoliozą, w tym także ze skoliozą ze zmianami trójpłaszczyznowymi i dlatego jej stosowanie pozwoli osiągać duże sukcesy w procesie korygowania wad postawy ciała dzieci i młodzieży powiatu raciborskiego.

 

(oprac. MAD)