Sobota, 5 października 2024

imieniny: Igora, Apolinarego, Placyda

RSS

Okna dobre na lato

05.06.2012 15:29 | 0 komentarzy | red

W naszym klimacie światło naturalne to skarb – latem możemy cieszyć się nim do woli. Aby jednak nie było go nadmiernie dużo, dobierzmy odpowiednie przeszklenia oraz przesłony.

Okna dobre na lato
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Lato to pora, w której najbardziej doceniamy duże okna. Tafle szkła schodzące od sufitu do samej podłogi sprawiają, że wnętrze stapia się z otoczeniem. Promienie słońca docierające do domu mają dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie: ożywiają, pobudzają, dodają energii. Warto z tego korzystać. Jednak latem duże okna mogą być dodatkowym wyzwaniem: kłopotliwy bywa nie tylko nadmiar słońca, ale także owady i... grasujący podczas wakacji złodzieje. Tradycyjnie przed przegrzaniem pomieszczeń chronią zasłony, rolety lub żaluzje. W niektórych sytuacjach są niezastąpione, ale ich funkcję częściowo mogą przejąć odpowiednio dobrane szyby okienne. Warto też postawić sobie pytanie, czy materiał, z którego je wykonano, a także kolor ram mają wpływ na zachowanie okien latem.

Szkło przeciw słońcu

Jeśli z projektu wynika, że w którymś z pomieszczeń nasłonecznienie może być dokuczliwe, a nie chcemy zasłaniać widoku, zamontujmy okna z szybami przeciwsłonecznymi, np. refleksyjnymi. Na ich tafli rozpylony jest tlenek metalu, który zapewniając dobrą przejrzystość, ogranicza dopływ promieni słonecznych do budynku. Za najlepsze uchodzą tafle szkła przeciwsłonecznego z powłoką z dwutlenku krzemu nanoszoną w procesie pyrolizy. Powłoka ta łączy się całkowicie ze szkłem. Jest lustrzana, więc znakomicie odbija promienie słoneczne. Zmniejszenie nasłonecznienia zapewnią też szyby zespolone ze szkłem barwionym, tzw. absorpcyjne. Pochłaniają one promienie słoneczne i mają przepuszczalność światła od 32 do 72 proc., w zależności od grubości i koloru szyby. Pamiętajmy jednak, że wpływają one na wygląd domu – są srebrzyste, miedziane, zielonkawe, błękitne lub brązowe. Szkło przeciwsłoneczne trzeba myć natychmiast, gdy się zabrudzi, aby nie powstały na nim odbarwienia.

Dobrym rozwiązaniem są szyby, które zamiast zmniejszać dopływ promieni słonecznych, prowadzą je w odpowiednim kierunku. Mają one zamontowaną między taflami szkła półprzezroczystą siatkę syntetyczną pokrytą silnie odbijającą powłoką, która zatrzymuje bezpośrednie promieniowanie i odbija je do wnętrza pod odpowiednim kątem. Stosuje się je m.in. w oknach dachowych. Jeśli obawiamy się promieniowania UV (choć stanowi ono tylko 3 proc. całkowitego promieniowania słonecznego, jest bardzo szkodliwe), możemy zastosować szyby z taflami szkła laminowanego folią PVB. Przepuszcza ono tylko 0,4 proc. promieni UV, podczas gdy zwykłe szkło – aż 44proc..

Odporne profilei ramy

Wysoka temperatura i nagrzewanie powierzchni ram okien drewnianych nie powodują ich paczenia się, ponieważ są one wykonywane z drewna bez sęków, pęcherzy żywicznych, skrętów włókien, wysuszonego komorowo do wilgotności 10-14 proc. Listwy, z których sklejane są profile, układa się tak, aby ich słoje były prostopadłe do siebie w poszczególnych warstwach, co dodatkowo zwiększa odporność ram na paczenie. Oczywiście elementy rozszerzają się w wyniku nagrzewania, jest to jednak kompensowane przez luzy konstrukcyjne i elastyczne uszczelnienia okien. Dlatego nawet na silnie nasłonecznionych elewacjach można stosować okna w ciemnych kolorach. W wyniku działania promieni słonecznych białe powierzchnie okien z PCW nagrzewają się maksymalnie do 45°C, a temperatura powierzchni zewnętrznej profili kolorowych może wyraźnie przekroczyć 70°C.

Anna Wojciechowska