Czwartek, 25 lipca 2024

imieniny: Krzysztofa, Walentyny, Jakuba

RSS

Wyniki plebiscytu na Skarby Raciborszczyzny

20.05.2012 18:32 | 10 komentarzy | woj, ewa

O godz. 16.00 redaktor naczelny Nowin rozpoczął ogłaszanie wyników plebiscytu, w którym mieszkańcy Raciborszczyzny wybierali skarby naszej ziemi w kategoriach: smaki, wyjątkowe miejsca, myśl techniczna, w zgodzie z naturą oraz zjawiska i tradycje. WIDEO.

Wyniki plebiscytu na Skarby Raciborszczyzny
Adriana Otlik, dyrektor marketingu Mieszka odbiera certyfikat z rąk prezydenta Mirosława Lenka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

Wyniki plebiscytu:

Smaki Raciborszczyzny. Nagrody wręczał prezydent Raciborza Mirosław Lenk.
1. miejsce: Michaszki (Mieszko)
2. miejsce: Piwo Twierdzowe (Browar Racibórz)
3. miejsce: Tort Opawianowy (PSS Społem Racibórz)

Wyjątkowe miejsca, zabytki.
Nagrody wręczał historyk i znawca Ziemi Raciborskiej Paweł Newerla.
1. miejsce: Pocysterski Zespół Klasztorno- Pałacowy (Rudy)
2. miejsce: Zamek Piastowski (Racibórz)
3. miejsce: Raciborski Rynek

Myśl techniczna. Nagrody wręczał senator i Wiceminister Rozwoju Regionalnego Adam Zdziebło.
1. miejsce: Instalacje odsiarczania spalin (Rafako)
2. miejsce: Jedyny na Śląsku sejsmograf w Ocicach
3. miejsce: Obrabiarki  z Rafametu

W zgodzie z naturą.
Nagrody wręczała Gabriela Lenartowicz, prezes WOŚiGW w Katowicach.
1. miejsce: Eko-Wystawa w Pietrowicach Wielkich
2. miejsce: Hodowla danieli Jacka Gorywody i Andrzeja Klimasa w Pogrzebieniu
3. miejsce: Kompostownia Racibórz

Zjawiska, tradycje i wydarzenia. Nagrody wręczała Maria Rother Burek.
1. miejsce: Procesja konna w Pietrowicach Wielkich
2. miejsce: Memoriał im. Kaczyny i Malinowskiego
3. miejsce: Pływadło

 

Odbierająca główną nagrodę w kategorii „Smaki Raciborszczyzny” Adriana Otlik, dyrektor marketingu w raciborskim Mieszku, podkreśliła, że to wspaniały plebiscyt, ale najważniejsze jest to, że nagrodę przyznali nie eksperci i nie komisja, ale prawdziwi miłośnicy słodyczy, miłośnicy czekolady.

– Jesteśmy dumni, tak jak dumny był pewnie książę Kazimierz i jego syn Władysław, którzy zakładali największą fundacje cysterską na Górnym Śląsku, właśnie w Rudach. My też możemy być dumni i chodzić z podniesionym czołem, że mamy tak piękny obiekt na Ziemi Raciborskiej – powiedział ks. Jan Rosiek, kustosz starego opactwa w Rudach, dziękując za przyznanie nagrody dla Pocysterskiego Zespół Klasztorno-Pałacowego w kat. „Wyjątkowe miejsca, zabytki”.

– Instalacje odsiarczania spalin w RAFAKO, to technologia, która powstaje w Raciborzu przy udziale ludzi, którzy są mieszkańcami tej ziemi, która mieści się w Raciborzu. Co ważne w gronie wszystkich laureatów Skarbów Raciborszczyzny, było bardzo wiele technologii, i pomimo że wydawać by się mogło, że u nas nic się nie dzieje, jest wiele ciekawych rozwiązań i pomysłów od garniturów, poprzez kolektory słoneczne, aż po tak duże instalacje, jak odsiarczanie spalin – przypomniał wiceprezes Zarządu RAFAKO Krzysztof Burek, odbierający nagrodę w kategorii „Myśl techniczna”.

Henryk Marcinek, przewodniczący Rady Gminy w Pietrowicach Wielkich, przyznał, że to potrzeba legła u podstaw nagrodzonej w kategorii „W zgodzie z naturą”, Eko-Wystawy w Pietrowicach Wielkich. – Za dużo płaciliśmy za ogrzewanie, zamiast więc czekać na Warszawę, aż nam obniżą cenę rachunków, postanowiliśmy w samorządzie sami coś zrobić, wprowadzając nowoczesne technologie, wystawiając ich tu na prowincji, ułatwiając zakup i jeszcze po obniżonych cenach – powiedział przewodniczący.

W kategorii „Zjawiska, tradycje i wydarzenia” I miejsce zajęła procesja konna w Pietrowicach Wielkich. Andrzej Wawrzynek wójt gminy Pietrowice Wielkie podkreślił, ze hasło „Z tradycji w nowoczesność”, najlepiej oddaje to, co zrobiono w ostatnich latach, a więc poszerzając procesje o aspekt świecki. – Duchem procesji jest piękny położony wśród pól kościółek z XVI wieku, pełen uroku, pozwalający ludziom przeżyć tak wiele wspaniałych chwil, jeśli chodzi o sferę duchowa, a potem zakończyć ją wspólnym spotkaniem na boisku – dodał wójt.