środa, 24 lipca 2024

imieniny: Kingi, Krystyny, Antoniego

RSS

Racibórz w zimowej szacie - sztuka fotografowania z FOTONem

03.03.2012 13:55 | 2 komentarze | red

Rozwijająca się od kilku lat współpraca pomiędzy Raciborskim Centrum Kultury a Państwową Wyższa Szkołą Zawodową w Raciborzu zaowocowała kolejnym przedsięwzięciem, wpisanym w jubileuszowy harmonogram obchodów X-lecia PWSZ, którego efekty będzie można oglądać w marcu w Galerii Sztuki Współczesnej Raciborskiego Centrum Kultury. 2 marca odbył się tam wernisaż powarsztatowej wystawy fotograficznej "Racibórz w zimowej szacie - sztuka fotografowania".

Racibórz w zimowej szacie - sztuka fotografowania z FOTONem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W szczególnym czasie, tj. podczas sesji egzaminacyjnej członkowie Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON - godząc obowiązki studenta i realizując swoje fotograficzne pasje - aktywnie włączyli się do tradycyjnej już akcji "Ferie w mieście". Czterdziestoosobowa grupa młodzieży spędziła razem kilka dni ferii zimowych, aby pogłębić wiedzę na temat klasycznych i cyfrowych aspektów fotografii. Jak się okazało, sztuka fotografowania w 18 stopniowym mrozie i to pudełkiem po kawie, herbacie czy ciastkach dla wielu uczestników warsztatów fotograficznych była nie lada przygodą. Szeroki program tegorocznych warsztatów twórczych był tak skonstruowany, aby ukierunkować "stawiających pierwsze kroki" w fotografii, jak również zadowolić zaawansowanych na tej płaszczyźnie auto-kreacji. 

Ta kilkudniowa przygoda rozpoczęła się w sali kameralnej Raciborskiego Centrum Kultury wykładem wprowadzającym, wzbogaconym pokazem fotografii przyrody Ziemi Raciborskiej na temat kompozycji obrazu fotograficznego. Spotkanie inaugurujące warsztaty fotograficzne stało się również okazją do autoprezentacji twórczości fotograficznej członków Studenckiego Koła Naukowego Fotografii Artystycznej FOTON, działającego przy Instytucie Sztuki PWSZ w Raciborzu: Marty Zart i Agnieszki Gogolewskiej [absolwentek kierunku: edukacja plastyczna w zakresie sztuk plastycznych] oraz Agnieszki Furmanowicz i Andrzeja Sobocika [studentów III roku edukacji artystycznej na specjalności - obraz cyfrowy i fotograficzny]. 

Kontynuując temat kompozycji obrazu fotograficznego, postanowiono sprawdzić założenia teoretyczne w plenerze. Na miejsce konfrontacji teorii z praktyką wybrano Park Zamkowy, a następnie siedzibę Zamku Piastowskiego w Raciborzu, gdzie większość młodzieży miała okazję po raz pierwszy po remoncie zwiedzić wnętrza i galerie zamkowe oraz zarejestrować wiele kadrów na różnych nośnikach - elektronicznych i klasycznych. Jak się okazało w mroźnej aurze poczciwe Zenity, czy średnio-formatowe aparaty klasyczne, typu START czy LUBITEL - doskonale się sprawdziły. 

Kolejne dni warsztatów prowadzone były w Instytucie Sztuki PWSZ w Raciborzu. Tu młodzież miała okazję zapoznać się z działalnością poszczególnych pracowni artystycznych: rzeźby, rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej, struktur wizualnych, projektowania graficznego, multimediów i fotografii. Uczestnicy warsztatów podzieleni zostali na małe - kilkuosobowe zespoły, aby w maksymalnie komfortowych warunkach pod fachowym okiem - bardziej doświadczonych w temacie fotografii - kolegów, realizować różne rodzaje technologii fotograficznych.

W tajniki fotografii otworkowej 1 wprowadzała młodzież absolwentka kierunku edukacji artystycznej Renata Handzlik, aktualnie studentka Uniwersytetu Ostrawskiego. Ćwiczenia w ciemni fotograficznej z zastosowaniem techniki luksografii 2 poprowadziły: dr Gabriela Habrom-Rokosz, Marta Zart i Agnieszka Furmanowicz. Fotografią studyjną - temat: "Portret" - zajęli się: Marta Zart [sprzęt cyfrowy] i Andrzej Sobocik [sprzęt klasyczny]. Rolę operatora i pomiaru świateł pełnił Arkadiusz Bielicki [student II roku kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych, również członek FOTON-u]. Wykład z pokazem a następnie indywidualne ćwiczenia z zakresu obróbki obrazu fotograficznego z wykorzystaniem programu Adobe Photoshop, poprowadzili: Agnieszka Gogolewska i Andrzej Sobocik. Zaś Przemysław Biedroń [członek FOTON-u, uprawiający fotografią portretową] zajął się fotoreportażem. Mateusz Malarz - student II roku edukacji artystycznej oraz Monika Staniszewska i Michalina Tomczak z Liceum Plastycznego włączyli się do akcji, jako wolontariusze.

Poszczególne zespoły, czy indywidualne osoby mogły w ten sposób zapoznać się z wieloma zagadnieniami z zakresu fotografii klasycznej i cyfrowej, a przede wszystkim "dotknąć" problemu samej umiejętności  obserwacji, prowadzącej wprost do odkrycia tajników sztuki fotografowania. Intensywny maraton fotograficzny nie skończył się na trzydniowych zajęciach w Instytucie Sztuki. Młodzieży zaproponowano następnie ćwiczenia indywidualne, mające na celu kreowanie i realizację własnych obrazów fotograficznych, które byłyby odpowiedzią na hasło przewodnie tegorocznych warsztatów, tj. "Racibórz w zimowej szacie - sztuka fotografowania". Na realizację zadań przeznaczono dwa tygodnie czasu. Następnie rezultaty, tych indywidualnych poszukiwań w postaci wystawy po warsztatowej oraz prezentacji multimedialnych, zwieńczą zimową przygodę z fotografią.

Dzielenie się swoimi doświadczeniami, umiejętnościami i wiedzą z zakresu fotografii z młodszymi, to dla studentów kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych i jednocześnie członków FOTON-u nie tylko statutowe zadanie, ale przede wszystkim wspaniała próba sprawdzenia się w roli przyszłych nauczycieli sztuki, instruktorów edukacji artystycznej i wychowawców. Powyższe wyzwanie, jak się okazało po raz piąty przyniosło wiele radości, satysfakcji i spełnienia obu stronom - uczestnikom i prowadzącym. Misja edukacyjna, a ponad to promocja Uczelni obok naukowej i artystycznej stała się priorytetowym założeniem działalności Koła.

Dziękując wszystkim zaangażowanym w warsztaty fotograficzne, zachęcam do dalszego zgłębiania tej jakże fascynującej pasji.

dr Gabriela Habrom-Rokosz